У Вінниці брати капуцини влаштували екскурсії до підземелля монастиря

З нагоди відзначення 270 річниці прибуття братів капуцинів до Вінниці у костелі Діви Марії Ангельської влаштували «Вечір відкритих дверей». Розпочалося святкування близько 18.00 з освячення пам’ятної таблички, яку встановили на фасаді костелу. Потім відбулася служба Божа, під час якої брати капуцини презентували документальний фільм та книгу про історію костелу «І він буде вам свідком». Після служби розпочався концерт органної музики, протягом якого відвідувачі мали можливість піднятися на другий поверх храму та на власні очі побачити, як саме грає органіст. А родзинкою святкування стали вечірні та нічні екскурсії підвалами та частиною підземного ходу монастиря. Слід зазначити, що свої підземелля капуцини відчинили для відвідувачів вперше. Тому охочих спуститися на кілька метрів під землю було чимало.
«Для зручності екскурсійні групи складаються з 10–12 осіб. Для супроводу відвідувачів ми підготували 15 екскурсоводів з числа наших братів. Триває подорож не більше 20 хвилин, бо охочих потрапити у підвали монастиря чимало, – зізнається настоятель костелу Діви Марії Ангельської Костянтин Морозов. – Каміння капуцинського монастиря (поряд з єзуїтським і домініканським) стало свідком численних історичних подій, які відбувалися у місті практично від самого народження. Від прибуття капуцинів до Вінниці (21 вересня 1746 року) у монастирі вівся літопис, де записувалися події, пов’язані з храмом, а також ті, які відбувалися у місті. На жаль, ми не знаємо, де зараз цей літопис, але нам відомий його зміст, бо збереглися праці істориків, які досліджували і працювали з ним. Зокрема відомо, що на території монастирського комплексу, окрім храму, були розташовані медоварня, конюшня, білильня воску та великий плодовий сад. Територія займали не менше 2 гектарів землі. Тому сміливо можна припустити, що центр міста усіяний підвалами і підземними ходами.
На жаль, за радянських часів комплекс, його інтер’єр, скульптури були знищені. У приміщенні храму був кінотеатр, а потім лекторій. На місці вівтаря зробили сцену для лекторів, а в монашому хорі – туалет... Повернулися капуцини до Вінниці лише у 1990 році. З тих пір працюємо над відновленням інтер’єру храму. Мріємо закінчити недороблені елементи в головному вівтарі, реконструювати боковий навісний амвон, закінчити оббивку деревом нижньої частини стін, привести у порядок підвали, де за радянських часів був атомний склад».
Щоб відвідувачі мали можливість наочно побачити, як виглядав монастирський комплекс капуцинів до приходу більшовиків, їм презентували макет пам’ятки. Його спеціально до визначної дати створив представник організації «Вінницьке історичне товариство», архітектор Євген Совінський.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора