Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

У Вінниці на підмогу поліції відкрили сервіс "Сусідська варта"

27 квітня, 2017 - 17:52

Вінниця стала першим містом в Україні, де запровадили проект «Сусідської варти». Він має на меті залучити до пильнування правопорядку  в місті мешканців ОСББ. Відсьогодні вони допомагатимуть поліцейським попереджати злочини та квартирні крадіжки. Потенційними «правоохоронцями» варти стануть власники собак, молоді матусі у декреті та, навіть, активні бабусі, які проводять час у дворах багатоповерхівок за розмовами. Якщо експеримент виявиться вдалим, «Сусідську варту» запровадять в інших містах країни.

Вінницю для запровадження пілотного проекту обрали не даремно, адже у місті зареєстровано понад півтисячі ОСББ, які активно співпрацюють між собою і дбають про порядок у своїх будинках та на прилеглих територіях. Наразі до проекту залучили жителів 14 багатоповерхівок. Упродовж місяця міжнародна організація IREX за підтримки МВС та Канадської поліцейської місії в Україні проводила для них тренінги та семінари.

«Ми і раніше слідкували за порядком у своїх будинках. Але під час занять зрозуміли, як це треба робити правильно. Є три аспекти: мешканці повинні слідкувати за своєю територією, співпрацювати з поліцією і, як казали канадські тренери, дбати про порядок, не наражаючи себе на небезпеку, – розповідає голова правління Асоціації ОСББ Вінниці Ельвіра Мрясова. – «Сусідська варта» – це можливість налагодити зв’язок між мешканцями і дільничними, щоб всі пригоди, які відбуваються на території того чи іншого будинку були на контролі. Для цього у будинках, окрім навчених людей, вже почали встановлювати заходи безпеки – камери спостереження, тривожні кнопки, пропускні системи».

«Сусідська варта» вже багато років працює у Канаді, Сполучених Штатах, Молдові, Естонії та інших країнах. І подібний досвід треба запроваджувати в Україні. На цьому наголосила заступник міністра внутрішніх справ України з питань євроінтеграції Анастасія Дєєва, яка завітала до Вінниці на відкриття проекту.

«Сусідська варта» – це не зовсім проект, це філософія взаємодії правоохоронних органів і громади. Я вдячна мешканцям ОСББ, які вирішили працювати разом із нашою поліцією. Головна ідея полягає в тому, щоб ви зрозуміли, хто працює заради вашої безпеки, хто вас захищає, кому ви можете довіряти своє життя, – переконує Анастасія Дєєва. – Вінниця – перше місто, де починає працювати «Сусідська варта». Через три-чотири місця ми вже зможемо зробити перші висновки про результати цього проекту. І тоді вирішимо в якому форматі запроваджувати його в інших регіонах України. Але вже зараз ми маємо соціологічне опитування, яке свідчить про те, що на території ОСББ, яке має елементарні заходи безпеки і свідомих пожильців, кількість правопорушень у рази менша, ніж в інших будинках».

Інспектор патрульної поліції Олена Вотякова каже, що співпраця громадян з правоохоронними органами покликана не лише знизити кількість правопорушень в місті, а й донести до людей дещо вищу ідею – поліцейські – це головні діючі особі у ситуаціях, які загрожують безпеці людини.

«Нещодавно у нас стався критичний випадок на вулиці Магістрантській. Жінка викликала патрульних через те, що почула гул у квартирі поверхом нижче, – каже Олена. – Коли ми виїхали на місце виклику і відчинили двері у квартиру, звідки доносився шум, виявилося, що у власниці оселі стався інсульт. Вона лежала на підлозі, не могла підвестися на ноги, щоб викликати собі «швидку», Врятувати її вдалося саме завдяки небайдужості сусідці, яка почула шум і вчасно викликала поліцію. Цей приклад показовий».

У поліції вірять, що «Сусідська варта» дозволить знизати кількість правопорушень у місті, зробити вінничан свідомими сусідами і відповідальними жителями свого міста.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ