Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Євген МАРЧУК: «Якщо і на цей раз не вдасться припинити вогонь на Донбасі, це буде поганим знаком щодо майбутніх переговорів»

29 квітня, 2016 - 21:27
Фото УНІАН

Сьогодні в Мінську відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі, зокрема, і засідання робочої групи з питань безпеки. Про останні домовленості і досягнення під час переговорів розповідає представник України у робочій групі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи Євген МАРЧУК:

- На засіданні робочої групи з питань безпеки було винесено три питання: 1) припинення вогню; 2) активізація діяльності Спільного центру контролю і координації; 3) про хід розмінування виділених ділянок вздовж лінії зіткнення.

В зв’язку з тим, що Президент України Петро Порошенко сьогодні озвучив ініціативу по припиненню вогню на Пасху – із надією, що це набуде постійного характеру, я, коли розпочалося засідання нашої робочої групи, вніс пропозицію – підтримати ініціативу Президента Порошенка і детально обговорити технологію її реалізацію. А для цього, звичайно, потрібно вжити цілий ряд додаткових організаційних і практичних заходів. Голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, і він же координатор нашої робочої групи пан Ертугрул Апакан – підтримав цю пропозицію і виніс її на обговорення. В результаті тривалого обговорення, така домовленість була досягнута.

Але домовилися не тільки про те, що сьогодні рівно опівночі має бути призупинений обстріл із всіх видів зброї, а також про доручення Спільному центру контролю і координації (СЦКК), куди входять українські і російські офіцери, забезпечити контроль за дотриманням тиші уздовж всієї лінії розмежування (429 км). А якщо буде порушення тиші, то максимально деталізувати в часі і персоналізувати – хто і в якій спосіб порушував. А головне – при перших же порушеннях, терміново доповісти моніторинговій місії ОБСЄ, щоб Трьохстороння контактна група, навіть якщо це буде вночі, негайно увійшла в режим засідання у вигляді відео конференції – для того, щоб швидко вжити заходів по припинення обстрілів.

Звичайно, це позитивно, що нам вдалося досягнути такого рішення, але у зв’язку з тим, що залишається дуже велика недовіра сторін, вірогідність його забезпечення буде залежати від того, наскільки сторони сповідуватимуть принцип стриманості. А головне – продемонструвати дотримання дисципліни реалізації прийнятого рішення і бажання реально зупинити бойові дії. І не тільки на Пасху, а і після свят.

Найближчі дні стануть свідчення того, наскільки реальними є домовленості по припиненню вогню. Чому? Тому що вже є низка підписаних попередніх домовленостей з цього приводу (вересня 2014 р., лютого 2015 р., вересня 2015 р.), але, на превеликий жаль, вони не виконувалися. Якщо ж і на цей раз не вдасться реалізувати цю домовленість в повному обсязі, на мій погляд, це буде дуже поганим знаком щодо майбутніх переговорів.

Крім того, була досягнута домовленість про відкриття двох пунктів пропуску на свята для цивільного населення, зокрема, Контрольного пункту в’їзду-виїзду (КПВВ) «Станиця Луганська».

Також детально обговорено підвищення ефективності діяльності СЦКК – це спільний військовий механізм України і Росії для контролю і координацією з припиненню вогню, який створений за ініціативою президентів України і Росії та рішенням начальників генеральних штабів збройних сил України і РФ.

Крім того, було обговорено хід розмінування важливих об’єктів життєзабезпечення (в кількості 12 одиниць) уздовж всієї лінії зіткнення. Це стосується таких об’єктів як водопроводи і газопроводи електростанції, високовольтні лінії електропередач, дорожні, залізничні мости тощо. Розмінування цих об’єктів проводиться для того, щоб забезпечити доступ ремонтним бригадам до відновлення їх функціонування. Складність такого розмінування в тому, що окрім закладених мін, на цих ділянках знаходиться велика кількість боєприпасів, які не розірвалися, під час бойових дій. Розмінування таких об’єктів майже завершено, і деякі з них вже почали функціонувати. Затримка пояснюється, головним чином, виробничими проблемами, які виникають у ремонтних бригад. Фахівці по розмінуванню міжнародного рівня стверджують просту закономірність: один рік війни – це десять років розмінування.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ