Перейти к основному содержанию

Недоступна «доступна» іпотека

Експерт: «Проблема не у відсотковій ставці»
11 февраля, 19:08

З березня 2021 року запрацює програма «Доступна іпотека», яка спростить доступ до іпотеки і пропонуватиме ставку до 7%.

Про це Прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Вже у березні, з першого числа, я впевнений, ця програма буде працювати в Україні, відшкодування ставки за іпотекою до 7%. Для України ми бачимо в цьому перспективу та розуміємо, що для окремих категорій громадян ставку потрібно знижувати ще більше», — сказав Шмигаль.

За його словами, влада має намір працювати над цим питанням. «У нас є намір в першій половині 2021 року попрацювати й створити можливість фінансового лізингу та іпотеки під 5%.Тобто це та перспектива, над якою уряд зараз працює спільно з НБУ», — сказав Прем’єр-міністр.

Нагадаємо, раніше Міністерство фінансів анонсувало запуск програми «Доступної іпотеки», яку адмініструватиме Фонд розвитку підприємництва, який вже реалізовує програму підтримки бізнесу «5-7-9%». При цьому, як планують у Мінфіні, на старті державі не потрібно буде додатково виділяти кошти, окрім вже передбаченого у 2021 році фінансування програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва» в обсязі 2 млрд гривень.

На програму «5-7-9%» та підтримку іпотечних кредитів є 2 млрд грн, за розрахунками Мінфіну, на стимулювання ринку іпотеки у цьому році потрібно буде із цієї суми 300 млн грн. Про це під час VII Legal Banking Forum заявив заступник міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, передає FinClub.

«У нас є 2 млрд грн на програму «5-7-9%» і підтримку іпотечних кредитів. По нашим розрахункам, на стимулювання ринку іпотеки в цьому році нам потрібно буде із цих 2 млрд грн десь 300 млн грн», — сказав заступник міністра.

Нагадаємо, ще в минулому році Президент України наголосив,  що ставка за іпотечними кредитами має знизитися до 10% річних. А вже два тижні тому Уряд прийняв постанову про компенсацію іпотечних кредитів для позичальників на придбання житла, з метою здешевлення їхньої вартості.

Фонд розвитку підприємництва здійснює компенсацію до 7% річних за іпотечними кредитами, які надаються позичальниками на придбання житла, маючи на меті здешевлення їх вартості. Компенсацію відсотків Фонд надає позичальникам, які отримали іпотеку у гривні в уповноваженому банку.

Предметом іпотеки є зареєстроване нерухоме майно — квартира в житловому багатоквартирному будинку, індивідуальні житлові будинки, прийняті в експлуатацію у поточному році або не раніше ніж протягом трьох років, що передують поточному;  майнові права на квартиру в об’єкті незавершеного будівництва та/або індивідуальний житловий будинок, які придбаваються або будівництво яких інвестується позичальником.  

Щоб отримати компенсацію найперше необхідно бути громадянами України, що потребують поліпшення житлових умов. А це означає, що людина перебуває на квартирному обліку; зареєстрована з житловою площею, що не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї; проживає у гуртожитку, що підтверджується довідкою про склад сім’ї; мешкає в аварійних та ветхих будинках; є молодою сім’єю; внутрішньо переміщеною особою; науково-педагогічним працівником; медичним працівником; працівником бюджетної сфери.  Також, обов’язково мати дохід, який надає можливість здійснювати платежі з погашення та обслуговування, але розмір середньомісячного грошового доходу позичальника та кожного з членів його сім’ї за останні 6 місяців не повинен перевищувати п’ятикратного розміру місячної середньої заробітної плати (наприклад: 76 000 грн у Києві, 63 000 грн у Львові, 65 500 грн в Одесі, 47 200 грн у Харкові). Вік позичальника на дату закінчення строку іпотечного кредиту не повинен перевищувати 70 років (включно). Особи, які протягом останніх 5 років не здійснювали продаж власної  житлової нерухомості.

Особливості компенсації іпотечного кредиту:

•  компенсація процентів з метою зниження витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 7% річних;

•  термін кредиту до 240 місяців (або до 20 років);

•  перший внесок складає 15% вартості іпотеки;

•  обмеження кредиту максимальною сумою 2 млн грн.;

•  нормативна площа — 50 кв. м загальної площі житла на окремого громадянина чи сім’ю з двох осіб та на кожного наступного члена родини— 20 кв.м.

Правда, не зрозумілою, на разі, залишається тепер роль нещодавно утвореної, за аналогом американської практики, компанії «Укрфінжитло»? Адже саме вона була створена для впровадження механізму доступної іпотеки під 7% річних на 20—25 років.

Та чи повірить в новий механізм будівельний бізнес та громадяни?

КОМЕНТАР

Віталій Грусевич, голова правління The WALL-Ukraine:

— Неймовірного зростання обсягів іпотечних кредитів завдяки новій урядовій програмі під 7% річних не очікується, але в сукупності з успішним реформуванням будівельної галузі навіть невеликий обсяг додаткового фінансування однозначно пожвавить будівельний ринок.

Минулого року кредитного буму не відбулось, хоча й суттєво знизилась відсоткова ставка кредитів. Як бачимо, проблема виявляється не у відсотковій ставці. У 2020 році банки не поспішали збільшувати свої кредитні портфелі через високі резерви НБУ та постійне зростання вимог до капіталу. Крім цього, кредитори продовжують мати слабкий захист на законодавчому рівні. Якби банки страхували свої ризики, то вони активніше давали б іпотеку.

Держава має обов’язково представити конструктивні рішення в питанні забезпечення достатньої рентабельності для банків, які мають намір брати участь у державних іпотечних програмах.

Сьогодні менше 10 банків в Україні готові кредитувати: тільки на 7 банків припадає 90% виданих іпотечних кредитів. Кредитування переважно спостерігається або за напрямком партнерських із забудовником програм, або введеної в експлуатацію нерухомості, яка вже по ціні вторинного ринку — вище на 25—60%. Кількість виданих за 2020 рік кредитів на первинному ринку також не додає оптимізму. Уявіть: всього 367 кредитів, з яких 337 кредитів видано Глобус Банком.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать