Перейти до основного вмісту

Дискусія про цінності та ціннісна дискусія

Презентація нових книжок із серії «Бібліотека газети «День» відбулася в Одесі
24 березня, 00:00

Як уже повідомляв «День» (див. №44), в Одеській державній науковій бібліотеці іменi М. Горького відбулася презентація трьох книжок із серії «Бібліотека газети «День»: «Війни i мир», «День і вічність Джеймса Мейса» та «Апокрифи Клари Гудзик». Їх Одеса ще не бачила. Відтак презентація знову переросла в довготривалу дискусію. Цьому сприяла й сама атмосфера — зала рідкісних видань та рукописів першої в Україні публічної бібліотеки, якій уже понад 170 років. Унікальний фонд найдавнішої книгозбірні в Україні нараховує близько п'яти мільйонів документів майже 100 мовами світу. Гордість бібліотеки — 52 інкунабули, понад 100 палеотипів та 1,5 тисячі мініатюр. Тут, зокрема, зберігається славетна Острозька Біблія. «Якщо надумаєте присягати народові України — приїжджайте до нас», — запро сила кореспондента «Дня» завідуюча відділом рідкісних видань та рукописів Тетяна Подкупко, яка провела цікаву та пізнавальну екскурсію.

Саме серед цих книжкових скарбів мала честь презентувати свій проект наша газета. Знаково, що навіть за тиждень до парламентських виборів на читацькій конференції про політику йшлося мало. А якщо й заходила мова, то лише в глобальному контексті — значення сучасної політики для майбутньої історії. Як сказала в ході дискусії головний редактор «Дня» Лариса Івшина, історія — це те, навколо чого кристалізуються всі інші простори. Отже, головна мета, яку ставлять перед собою автори книжково-газетного проекту «Дня», — це дати суспільству можливість зрозуміти, що світ конкурентний. «Щоб українцям навчитись вигравати, їм слід орієнтуватись на найбільш конкурентних», — зазначила наш головний редактор.

Без знання хоча б ключових моментів історії не можна думати про майбутнє. Одним із таких ключових моментів є Голодомор в Україні 1932—1933 рр., проблемі якого «День» протягом усіх років свого існування приділяє чи не найбільшу увагу. Результатом цих досліджень стало видання книжки «День і вічність Джеймса Мейса», до якої ввійшли наукові розвідки нашого колеги та консультанта «Дня» професора Джеймса Мейса. Своєрідним відгуком на цю книгу стало видання покажчика «Голодомор в Україні 1932—1933 рр.» (про який більш детально йтиметься нижче) горьківською бібліотекою, куди також увійшли праці Джеймса Мейса. «Вивчення проблеми Голодомору-геноциду українського народу ніколи не було й не є мейнстримом. Досі ніхто більш щиро та більш пристрасно не розповів про це, ніж Джеймс Мейс», — зазначила Лариса Івшина. Директор ОДНБ ім. М. Горького Ольга Ботушанська зазначила «Дню», що саме завдяки такому об'єднавчому фактору, як видання книг про Голодомор, й виникла ідея запросити «День» у гості.

І «День» у боргу не залишився. По п'ятитомнику із серії «Бібліотека газети «День» отримали: Одеська державна наукова бібліотека ім. М. Горького, Централізована бібліотечна система для дітей м. Одеси, Одеська центральна бібліотека для дорослих ім. І. Франка, Південноукраїнський педагогічний університет і м. К. Ушинського, Одеська наукова бібліотека ім. М. Грушевського, викладачі та студенти одеських ВНЗ.

«День» публікує найбільш цікаві враження від дискусії учасників читацької конференції в Одесі.

В'ячеслав КУШНІР, в. о. декана історичного факультету Національного університету ім. І. Мечникова, кандидат історичних наук:

— Газета «День» мені імпонує тим, що вона містить саме те, що потрібно пересічному читачеві-інтелектуалу — історія, політика, культура, релігія, етика тощо. Все те, чого нам сьогодні дуже не вистачає. Адже ми в університетах наразі вирішуємо дуже складну проблему — виховання національної свідомості. Ще однією важливою якістю цього газетно- книжкового проекту є те, що він стоїть поза політикою. Тобто не є заполітизованим. Газета працює за чітко визначеними пріоритетами всезагальних цінностей. І це яскраво підтверджує книжковий проект «Дня».

Олександр МУЗИЧКО, доцент кафедри історії України ОНУ ім. І. Мечникова, член правління Одеського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка:

— Я був присутній на минулій зустрічі з головним редактором «Дня» два роки тому. Взагалі я «День» читаю вже давно й вважаю, що це одна з провідних газет у плані готового інтелектуального продукту. Я справді отримую інтелектуальну насолоду від «Дня». Я погоджуюсь з Ларисою Івшиною в тому, що будь-яка політика не може виховати суспільство. Мені ця думка близька. Декілька місяців тому я виступав перед курсантами Інституту сухопутних військ. Мене запросили туди розповісти про книжку із серії «Бібліотека газети «День» «День і вічність Джеймса Мейса». Я побачив, що нашому війську відверто не вистачає уявлення про національну ідею. Так, наприклад, оця наша двомовність яскраво свідчить про нашу роздвоєність. Але найбільше хвилює не те, якою мовою ми розмовляємо, а те, який інтелектуальний продукт ми несемо в суспільство. Перед тим як дати відповідь на запитання «З ким ми?», нам слід стати самими собою.

Василь ПОПКОВ, проректор Одеського національного університету ім. І. Мечникова:

— Я вважаю, що «День» — якраз та газета, яка за своєю політичною та громадянською позицією є найбільш об'єктивною та незаангажованою. У «Дні» є внутрішня свобода, яка не йде в протиріччя з повсякденною журналістською аналітикою. Це якісна газета, яка зробила дійсно потужний прорив у плані осмислення історії України.

Леонід КАПЕЛЮШНИЙ, журналіст, письменник:

— Мені здається, що найважливіше з того, що робить «День», — це якраз видання книжок. До «Бібліотеки газети «День» відбирають саме ті публікації, які відповідають найвищим рівням стандартів та вимог журналістики. Коли є книжка, тоді зрозуміло, на якому рівні наразі перебуває вітчизняна журналістика, який рівень у неї повинен бути. Для побудови власне української журналістики Лариса Івшина зробила дуже багато. Перша книжка «Україна Incognita» — це було справжнє відкриття України. Для мене це дуже гарний посібник, який завжди в нагоді. Загалом я завжди кажу, що газета «День» — гідна того, щоб її читати. Її вплив на все, що відбувається в державі, — суттєвий та важливий. І найголовніше — своєчасний. Дуже тішуся з того, що вдруге «День» приїхав до Одеси. І маю надію, що такі зустрічі в майбутньому стануть цікавими не тільки для професорів та студентів, а й для самих журналістів. Адже те, що зараз відбувається в інформаційному просторі взагалі, і в Одесі зокрема це — катастрофічно. І вчитися працювати на прикладі газети «День» було б дуже доречно.

Ольга ІВАНОВА, доцент кафедри журналістики ОНУ ім. І. Мечникова:

— Мені здається, що представлені «Днем» книжки мають крім історичної ще й іншу цінність, якщо розглядати цей проект із точки зору формату. Я займаюся текстами і з цього приводу думаю, що «День» зміг запровадити в інформаційну культуру новий тип тексту. Такого, якого раніше не було, чи, принаймні, він був мало розповсюджений. Публіцистика, як відомо, справа швидкоплинна, але в ній є явища, які мають залишатися. І саме формат «Дня» дає можливість оцінити журналістські явища за їхньою якістю. А з іншої точки зору в сучасних умовах, коли істина, так би мовити, дуже відносна, дати можливість висловити певну думку. Книжка на відміну від газети надає визначеності тій чи іншій думці.

Ілля КАРАКАШ, кандидат юридичних наук, завідувач кафедри Одеської національної юридичної академії:

— Після зустрічі з Ларисою Івшиною я буду ще з більшою зацікавленістю читати «День». Хоча куди вже з більшою... Шкода, що дуже небагато таких газет в Україні, із такими аналітичними матеріалами, як «День». У бібліотеці нашої академії є перший двотомник із серії «Бібліотека газети «День». Варто зазначити, що він уже неабияк затертий, бо користується шаленим попитом. І наша академія планує закупити близько двох сотень книжок із серії «Бібліотека газети «День», аби задовольнити наукові потреби своїх студентів, які навчаються зокрема на факультеті правової журналістики.

Ольга БУРЛАКА, студентка ІІІ курсу ОНУ ім. І. Мечникова:

— Я побувала на зустрічі з головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною вперше. І, зізнаюсь, ця акція викликала у мене шквал емоцій. Адже тут я отримала змогу почути розумних людей, яким є що сказати новому поколінню. У мене завжди викликали щиру повагу люди, які дійсно патріотично ставляться до своєї країни. Тут я відчула взаєморозуміння, почуття спільної мети. Я гадаю, що газета «День» — це як першоджерело, якому можна довіряти, яке вчить логічно мислити та тверезо оцінювати ситуацію.

Вікторія КОНОВАЛЮК, журнал «ДНК»:

— Після зустрічі з «Днем» хочеться швидше прийти додому, сісти та читати одна за одною книжкою весь п'ятитомник. «День» виконав гігантську роботу, створюючи та популяризуючи цей проект. Шкода, що моє покоління з великим запізненням дізнається про справжню історію нашої держави. Адже в школі та в інституті ми читали лише те, що нам говорили читати. І зараз, дякуючи «Дню», з’явився вибір та альтернатива. Без знання історії ми дійсно не можемо говорити не тільки про наше майбутнє, а й про національну ідею.

Іван КАПСАМУН, студент ІІІ курсу ОНУ ім. І. Мечникова:

— Я дуже занепокоєний питанням національної ідеї. Відтак для мене дуже важливими є подібні зустрічі, які, до речі, в Одесі бувають, м’яко кажучи, не часто. Зустріч із головним редактором «Дня» дала мені змогу закрити для себе декілька невирішених проблем та сформулювати більш чітко власні погляди. Тим більше, що Лариса Олексіївна запропонувала мені та моїм друзям і надалі співпрацювати, їздити в гості одне до одного та до своїх колег з інших ВНЗ. А в цілому, варто зазначити, що я в захваті від книжкових проектів «Дня», які дають зрозуміти неосвіченому, яка історія в нас була, якою вона є та якою ми можемо зробити її в майбутньому.

Анатолій БЕЛІНСЬКИЙ, студент ІІІ курсу ОНУ ім. І. Мечникова:

— Анітрохи не жалкую, що пропустив пари та приїхав на зустріч із головним редактором «Дня». Це був гарний практикум. Лариса Івшина, як на мене, не фанатик своєї країни, а людина, яка може патріотично, але й критично підійти до характеристики ситуації в державі. Тим не менш, я тепер знаю, що не все в нашій країні так погано, тому що є люди, які дійсно роблять щось для кращих змін. Я багато чув про книжковий проект «Дня». Прочитавши «Україна Incognita», я був шокований. Скільки невідомих сторінок української історії мені відкрилося!

Ольга ГРОЗОВА, студентка ІІІ курсу ОНУ ім. І. Мечникова:

— Як майбутній політолог, я слідкую за аналітичними статтями «Дня». Про книжкові проекти я, чесно кажучи, сьогодні почула вперше. І обов’язково найближчим часом візьму у своїх друзів книжки із серії «Бібліотека газети «День» та перечитаю їх.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати