16 мільйонів гривень — за шість днів
Співзасновник спільноти «Допомога родинам загиблих на Майдані» Катерина БОТАНОВА: «Краще дати підтримку тривалу, на 20 років...»![](/sites/default/files/main/articles/27022014/8botanova.jpg)
Справжній тест на людяність складають зараз українці, які хочуть допомогти, чим можуть, родинам загиблих майданівців, або, як їх називають, — Небесної Сотні. Зараз існує багато добровільних об’єднань та ініціатив, які збирають кошти для підтримки цих сімей. Об’єднати усіх в одне ціле спробували засновники служби «Євромайдан SOS», фондів «Карітас», «Розвиток України» та інших благодійних формувань. 21 лютого була створена ініціатива «Допомога родинам загиблих на Майдані». Найближчими днями її співзасновники зберуться на партнерській зустрічі, щоб обговорити стратегію підтримки. Оскільки у багатьох родинах загиблих є неповнолітні діти, які втратили годувальника, батьки-пенсіонери, вагітні дружини, то кожній родині треба різного роду підтримка. Акцентують на тому, що мова йтиме не про разову грошову допомогу, а про тривалу — на найближчі 10—20 років.
За перші шість днів існування ініціативи українці надіслали аж 16 мільйонів гривень. Біда справді нас усіх об’єднала. Яким чином організатори ініціативи збираються опікуватися родинами загиблих, «День» запитав у Катерини БОТАНОВОЇ, однієї зі співорганізаторів ініціативи, а у звичайному житті — директора фундації «Центр сучасного мистецтва».
***
— За перші дні існування ініціативи зібрано велику суму: ще у вівторок вдень ішлося про цифру 9 мільйонів гривень, а надвечір це було вже 16 мільйонів... Яким чином вони будуть розподілені між родинами?
— Справді, несподівано великі кошти акумулюються зараз. Люди дуже хочуть допомогти родинам загиблих, і важливо не скинути їх сьогодні, а спрямувати на вирішення майбутнього тих родин, неповнолітніх діток, дружин, які залишилися без чоловіків. Тобто не завалити людей дуже великими грішми сьогодні. Зараз ми хочемо розробити максимально прозорий та ефективний механізм довгострокової допомоги. Він не може бути готовий сьогодні, бо поки ми не знаємо усіх потреб. Сьогодні ще з’являються нові імена загиблих, нерозпізнаних чи зниклих. Вони щодня додаються, список росте. Поки ми не будемо звертатися до рідних і близьких, бо люди зараз у страшному шоку, й кажуть, не варто до дев’яти днів це робити, турбувати дзвінками чи грішми. Це морально складна ситуація, коли треба максимально обережно, психологічно зважено та з повагою до потреб родин підійти до цього питання, бо поки невідомо, чого вони насправді потребують, як ліпше їм допомогти.
Зараз ми складаємо карту потреб, відповідно до якої будуть розподілятися ці кошти. Очевидно, будуть рахунки для дітей до досягання ними повноліття. Це не є стовідсотково. Через тиждень чи більше картина стане чіткішою, тому поки що це не стратегія, це напрями, над якими ми думаємо. Це можуть бути рахунки для дітей, щоб вони могли отримати вищу освіту. Можливо, рахунки для батьків-пенсіонерів. Очевидно, для деяких родин буде поліпшення їхніх житлових умов. Але точно це ми знатимемо за деякий час.
Усе почалося у п’ятницю, 21 лютого, на хвилі емоцій, чесно кажучи, ми навіть не уявляли, що обсяг підтримки буде таким значним. Те, що ми зараз збираємо, — це лише підтримка від фізичних осіб. Ще є коло великих компаній, які ще кошти не перераховували, вони чекають на стратегічні рішення, йдеться також про досить великі суми. Люди хочуть реакції вже сьогодні, але поки що це неможливо.
«БО ЧЕРЕЗ МІСЯЦЬ ПРО ЦИХ ЛЮДЕЙ МОЖУТЬ ПРОСТО ЗАБУТИ»
— А яким чином будуть складатися карти потреб родин: цим займуться соціальні служби, волонтери чи їх буде створено на основі звернень родин?
— Зараз цим займається на першому етапі «Євромайдан SOS». На партнерській зустрічі ми обговоримо цей момент, а також те, хто чим займатиметься, хто саме буде моніторити і працювати з батьками неповнолітніх. Зараз у західному регіоні працює ініціатива щодо допомоги дітям героїв, у них є вже напрацьовані контакти, ця робота потроху ведеться, і ми намагаємося зібрати все в одне ціле. Люди стомлені, роздратовані, не розуміють, що не треба давати гроші тільки зараз, бо вже десь родичі зібрали, десь люди накидали на картку грошей. Проблема буде в тому, що комусь буде дуже багато, а комусь не дістанеться нічого. На сьогодні ми не можемо відстежити, хто скільки отримав, ми не можемо зайти в родину і прямо про це запитати. А з огляду на отриману суму, можна уявити, скільки ще на картки окремих людей перерахували грошей. Дуже важливо наголосити на тому, що допомагати — це добре, але завалити людей грішми, які не мали з такими сумами справ, не можна, вони не знатимуть, що з ними робити. Краще дати підтримку тривалу, на 20 років. Не зробити так, що допомогли сьогодні, а завтра про них забули. Бо через місяць про цих людей можуть просто забути.
«БУДУТЬ РІЗНІ ВИДИ ПІДТРИМКИ»
— У відгуках щодо вашої ініціативи чимало людей цікавиться, чи входять у цей список родини загиблих «беркутівців»?
— Так, це наше принципове рішення. Поки що ми говоримо лише про допомогу загиблим, а не постраждалим, над цим ми ще думаємо. Ми домовилися, що включаємо до нашої ініціативи загиблих з обох сторін конфлікту. Всі є людьми та громадянами, усі потребують підтримки. Очевидно, будемо відкривати інший рахунок для підтримки цих родин. Адже є багато людей, які категорично проти, щоб допомогти сім’ям «беркутівців». Та усі потребують підтримки, в усіх є малі діти, а вони тут ні до чого.
— Чи можна говорити, що буде не лише грошова допомога, а й психологічна чи якась інша?
— Так, будуть різні види підтримки. Психологічну допомогу частина родин буде отримувати від фонду «Карітас». Частину бере на себе фонд «Розвиток України». Але це все може змінитися в ході обговорення стратегії.
«НАГЛЯДАТИМУТЬ НАД ПРОЦЕСОМ АУДИТОРСЬКІ КОМПАНІЇ»
— Чимало людей цікавиться тим, як буде контролюватися розподіл коштів, чи це будуть фінансові звіти, чи інші форми звітування перед громадою?
— Наглядати над процесом будуть аудиторські компанії. Гроші зараз не витрачаються, накопичуються й «чекають» на створення наглядової ради та оцінки потреб родин. Коли ми все це оголосимо, тоді гроші почнуть рухатися. До кінця тижня буде створена наглядова рада, до якої увійдуть публічні люди, авторитети, яким довіряє громада, які будуть наглядати над процесом збору коштів, а потім — розробки стратегії у відповідності до потреб родин.
— Сьогодні з’являється інформація, що на людському горі хочуть нажитися шахраї, пишуть, що потрібна допомога такій-то особі, а згодом з’ясовується, що вона не причетна до майданівських подій. Чи будуть якісь механізми убезпечення від подібних махінацій?
— Думаю, що нашим механізмом убезпечення буде наглядова рада, представники якої скажуть, що своїми іменами гарантують, що тут працюють не шахраї. Але в таких сумнівних випадках громадянам треба перевіряти інформацію, що це за люди, яку вони мають репутацію, куди кошти збираються направляти. У нашій ситуації це все — у процесі обговорення, бо ідея нова, тому ми не будемо приймати швидких рішень, що й як робити.