Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Бої за Софію

Вищий господарський суд дозволив забудовувати «буферну зону» навколо Національного заповідника
23 липня, 10:45
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Три місяці тому Україна дивом вийшла із ситуації, що  загрожувала виключенням Національних заповідників «Софія Київська» і «Києво-Печерська лавра» із списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (тоді Київ моніторила комісія експертів цієї організації на предмет забудови буферних зон). Усього місяць тому Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під час 37-ї сесії в ПАР залишив усе як є, навіть більше — дав нам аванс: включив до списку всесвітньої спадщини такі українські пам’ятки як Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (V ст. до н. е. — XIV ст. н. е.) і Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі.

Але 17 липня забудовники знову взялися за своє: Вищий господарський суд дозволив забудовувати буферну зону Софії Київської. Йдеться про скандально відому ділянку на вул. Гончара, 17/23 і Гончара, 21. Скандал вийшов і з юристом ТОВ «Інвестційно-будівельна група». На суді він заявив, що «має в розпорядженні лист директора Комітету з всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Франческо Бандарина до посла України у Франції, в якому йдеться про тиск на нього з боку українських журналістів і приватних осіб», але надати документ чи копію він відмовився.

Історія з буферною зоною навколо Софії триває із 2004 року, і газета «День» неодноразово писала про це: дві земельні ділянки на вул. Гончара, 17/23 і Гончара, 21 Київрада виділила під забудову ТОВ «Інвестиційно-будівельна група». За інформацією ЗМІ, зараз на будівництво вже витрачено 40 мільйонів гривень кредитних коштів, а також $15 мільйонів коштів інвестора. «Підіграло» суду й Держагентство земельних ресурсів: за повідомленнями ЗМІ, ця установа надала лист, в якому йдеться, що в державному земельному кадастрі немає інформації про те, що землі на ділянці забудови є особливо цінними. Вийшло так, що 2011 року департамент земельних ресурсів Київської міської держадміністрації у своїй базі зазначив цю ділянку як землю історико-культурного значення, але в базі Держагентства даних про неї не виявилося.

Зараз громадськість збирається оскаржувати рішення у Верховному Суді України. На це є три місяці, але будівництво може розпочатися будь-коли.

«ВІДБУВАЄТЬСЯ ВИДИМА ГРА НА ПІДВИЩЕННЯ СТАВОК ТОРГІВЛІ...»

Володимир БОНДАРЕНКО, народний депутат від фракції «Батьківщина»:

— В столиці сьогодні є декілька проблемних зон, навколо яких точаться суперечки. Є два типи земель, які законодавством України виділені як особливо цінні землі — історико-охоронні, є ще рекреаційні, зелені зони, інженерні коридори, які не можна чіпати. Але в Києві це вже давно перекреслено ще за часів Леоніда Черновецького, коли свідомо було створено два генеральних плани Києва. Вони по-різному трактували перспективи розвитку міста, тому ними легко маніпулювали. За певні преференції видавалися рішення Київради. Вони стосувалися забудови схилів Дніпра (наприклад, Паркова алея). Берегова лінія спотворюється.

Що за ігри йдуть навколо Софії? ЮНЕСКО дуже пильно слідкує за дотриманням режиму тих об’єктів, які внесені до культурної спадщини світового рівня. До неї віднесені Лаври і Софія. Рішення про забудову буферної зони Софії Київської свідчить про надзвичайну корупцію у судовій системі України. Воно ще раз демонструє, що ми не європейська держава, яка виконує свої закони та правила, які нам диктують міжнародні організації. Відбувається видима гра на підвищення ставок торгівлі. Очевидно, що в програші залишається громадськість. У тому рішенні, яке ухвалене останнє немає ніякої логіки. Є лише жадібне бажання в такому унікальному місці мати якийсь центр. Те ж саме робиться на Андріївському узвозі, Десятинній, Парковій алеї. Це знищує історичне середовище Києва.

На жаль, така склалась кон’юнктура та кадрова ситуація в Україні. Перемогти машину, яка сьогодні у всіх структурах влади, в тому числі, судовій, неможливою. Можлива тільки політична воля керівництва, яка всім керує. Але влада займається іншими проблемами, і Київ їм до «лампочки». Опозиція робить те, що вона може робити — блокує, зриває паркани, судиться... В деяких місцях щось вдається. Але не від нас все залежить.

ДО РЕЧІ

Клубний комплекс житлових апартаментів «Fresco Sofia» на вулиці Олеся Гончара, 17-23 будує ТОВ «Інвестиційно-будівельна група». Згідно з проектом, планується зведення 8-ми, 9-ти й 10-поверхових елітних житлових будинків загальною площею близько 18 тисяч кв. м, розрахованого на 48 квартир. У проекті комплексу також паркінг і нежитлові приміщення. Це єдиний проект, яким займається компанія, створена 2003 року, за рік до видачі землевідведення на це будівництво. Дозвіл на будівництво було видано 6 червня 2006 року. Відтоді роботи на будмайданчику неодноразово припинялися через протести киян, постанови судів і прокуратури. Генеральним директором компанії є голова партії «Молода Україна» Анатолій Коваленко. За словами активіста громадської ініціативи «Збережи старий Київ» Ігоря Луценка, ця партія останні кілька років практично не проявляє активності. «Єдине, що вони роблять, це проводять періодичні проплачені мітинги на підтримку зведення будинку на Гончара 17—23», — додав Луценко.

P.S. «День» звернувся з проханням до віце-прем’єра з гуманітарних питань Костянтина Грищенка, щоб він прокоментував це рішення Вищого господарського суду. Однак нам відповіли, що пан Грищенко дуже зайнятий і не може сьогодні дати коментаря.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати