Чи вирішить військова поліція проблему дезертирства?
Більшість причин, що спонукають юнаків у військовій формі подаватися в біги, відомі. Це й нестатутні взаємини, котрі набили оскому й дотепер, як і раніше, процвітають в армійських колективах, і незадовільне харчування, і віддаленість частин і підрозділів від рідних місць. Але з'явилося й нове. Зокрема, часом строкова служба в армії заважає... бізнесу молодих людей, які прагнуть заробити гроші. Підполковник Геннадій Римарев, старший помічник військового коменданта Житомирського гарнізону, якось розповів авторові цих рядків, що армійські патрулі, котрі несли службу спільно із співробітниками органів внутрішніх справ, затримали дезертирів... на міському ринку з різним товаром на розкладках.
Подібні заходи військова комендатура здійснювала не тільки з представниками міліції, а й з Національною гвардією, внутрішніми військами. Ловили й більш небезпечних - тих, хто пішов зі зброєю.
Зі слів офіцера, для того, щоб піймати дезертира, сьогодні сил лише працівників комендатур недостатньо. Причина банальна: бракує коштів. Навіть якщо дезертир переховується в якому-небудь глухому селі, на поїздку за ним доводиться викладати чималі гроші з і без того мізерного бюджету комендатури.
Генерал-майор Олександр Фоменко, нині заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України, а в недавньому начштабу армійського корпусу, розповів, що змушений був займатися розсиланням телеграм практично в усі районні військкомати для того, щоб розшукати солдатів-утікачів. Добре, коли воїн, що втік перебував в Україні і його знаходили. Білорусь, Молдова, Угорщина, Румунія, Литва, Росія - зовсім не повний перелік країн, де виявлялися українські призовники. "Відрядження" за втікачами, як правило, коштували офіцерам від $100 і вище. Виділення ж коштів на розшук утікачів Міністерством оборони не передбачене.
Частина офіцерів сподівається, що згодом в українській армії буде створено нову структуру - аналог військової поліції західних армій. Вона об'єднає в собі органи військової прокуратури, комендатури, ВАІ, патрульної служби. І зможе успішно вирішувати проблему піймання дезертирів.
А поки...
Генерал-майор Микола Дрига, заступник голови Військової колегії Верховного Суду України, повідомив "Дню", що ухилення від військової служби торік становило майже 40 відсотків від усіх видів злочинів, скоєних у армії. Сьогодні за дезертирство українські військовослужбовці потрапляють як у дисциплінарні батальйони, так і в місця позбавлення волі. Суворість покарання, як правило, визначається конкретним часом відсутності того або іншого солдата в частині...
Випуск газети №:
№229, (1997)Рубрика
Суспільство