«Дарунок – це заклик до інтелектуальної дружби»
Як у Львівській політехніці відзначили Міжнародний день дарування книг
Акція інтелектуальної доброти «Її Величність Книга. Даруймо!» – ініціатива, яку організував Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка». Заохотити львів’ян і всіх українців частіше дарувати книги одне одному – головна мета організаторів, які в цей день ініціювали справжню круговерть книжкових дарунків.
ПОДАРУНКИ І БЕСІДИ
«Дарунок книги – це заклик до інтелектуальної дружби, знак поваги і бажання зробити нас усіх мудрішими, а, значить, кращими й духовно багатшими. Зараз ми повинні говорити не лише про модернізацію нашого суспільства, а й про інтелектуалізацію. Книга – те знаряддя, яке нас робить справжніми громадянами своєї країни, – відзначає директор МІОКу Ірина Ключковська. – «Люди перестають думати, коли перестають читати», – казав французький філософа й енциклопедист епохи Просвітництва Дені Дідро. Отож, якщо ви читаєте, значить думаєте. Якщо думаєте, значить дієте. У час, коли Україна потрапила в затяжну зону турбулентності, для нас важливо, щоб люди навчилися критично мислити і правильно діяти. Цією акцією ми даємо позитивний поштовх, аби традиція свята дарування книг укорінилася в українському суспільстві.
У час соціальних мереж, коли інформація летить зі швидкістю звуку, а люди все більше схильні читати коротку інформацію, важливо відновити традицію глибокого читання великих текстів. Мені дуже хочеться, щоб книга зайняла своє достойне місце. Тому ми назвали цю акцію «Її Величність Книга».
У рамках акції першими отримали книжкові подарунки студенти Львівської політехніки від відомої української поетеси з Бразилії Віри Вовк, яка першою долучилася до ініціативи. Відгукнулася і низка львівських видавців, зокрема, «Срібне слово», «Світ», «Каменяр», «Літопис», «Атлас», а також видавництво Старого Лева та Львівської політехніки. За допомогою сліпого жеребу вони обрали, кому подарують свої книги. Як наслідок, добірками видань поповнилися бібліотеки українських осередків у Німеччині, Нідерландах, Норвегії, Польщі, Греції та Італії.
Також відбулося більше десяти бесід у скайповому режимі. Зокрема, на зв’язок вийшла ректор Українського вільного університету в Мюнхені професор Марія Пришляк, якій ректор Львівської політехніки Юрій Бобало та відомий поет і публіцист Ігор Калинець подарували книжки з нагоди 100-річчя університету. Також до благочинної акції було залучене посольство України в Німеччині. Навчальний рік 2017/18 оголошений роком німецької мови в Україні і роком української мови в Німеччині. Подаровані книжки відправилися у державні заклади Німеччини, які цікавляться і вивчають українську мову як іноземну.
Однозначно, найбільш емоційною та милою стала скайп-бесіда з 7-річним Захаром Лісковим, який живе із батьками у США. Цей хлопчик став відомим після відеозвернення до видавництва Британської енциклопедії, у якій він знайшов прикру помилку. Там літак «Мрія» назвали російським, а хлопчик попросив виправити цю помилку. Звичайно, і Захар у цей день не залишився без подарованої книжки.
«КОРОНА» – ВАЖЛИВА ЦЕГЛИНКА ДЛЯ НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ»
Від себе особисто організаторка заходу Ірина Ключковська передала до бібліотеки кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини Львівської політехніки книжку «Корона, або Спадщина Королівства Руського», щоби «викладачі також взяли її на озброєння».
Після завершення акції «День» поспілкувався із завідувачкою кафедри Поліною Вербицькою. «Хотілося б висловити свою вдячність газеті «День» і безпосередньо Ларисі Івшиній, з якими Львівська політехніка вже давно співпрацює. Історична література «Дня» постійно використовується нами в навчальному процесі. Наприклад, на кафедрі ми регулярно звертаємося до серії «Бронебійна публіцистика». Вона завжди стає в пригоді під час творчих завдань: написання есеїв, організації дискусій тощо. Викладачі використовують книги цього напрямку історичної Бібліотеки газети «День», – говорить пані Поліна. – Ці книги дають цікаві та потужні аргументи переконання для студентів. Після ознайомлення з цими працями вони можуть рефлексувати на найрізноманітніші важливі теми. У цих книжках молодь можливість почерпнути аргументи та дізнатися більше про певні події і, як наслідок, робити паралелі. Ми говоримо про міжвоєнний період, Розстріляне Відродження, процес українізації, Українську Революцію, але водночас проводимо паралелі із сьогоденням.
Дуже вдячна Ірині Михайлівні Ключковській за «Корону» – перлину Бібліотеки газети «День». Тут дуже цікаві статті Наталії Яковенко та інших істориків і публіцистів, які ставлять багато запитань, які дискутують. Саме завдяки таким книжка можна формувати критичне мислення, адже вона пропонує різні кути зору, виховує моральними прикладами, не наказує, як жити, а пропонує, де можна почерпнути цінний досвід, який настільки важливий для молодої людини в період її становлення. Тому ми використовуємо історичну літературу «Дня» під час своїх дискусійних клубів, куди приходять студенти, незалежно від напряму підготовки. Ознайомлюючись із певною літературою, тут вони рефлексують. Це хороший майданчик для дискусії, проведення історичних паралелей, розмірковування над історією і сьогоденням.
«Корона» – важлива цеглинка для нашої бібліотеки. Найближчим часом ми організуємо дискусійний клуб на тематику середньовічної України-Руси, тематику наслідування, традицій і культурної спадщини».
Author
Дмитро ПлахтаРубрика
Суспільство