Громада протестує, влада не реагує
Конфлікт навколо будівництва сміттєвого комплексу в Харківській області набуває нових обертівПротистояння громади та влади набуває нових обертів у мальовничому містечку Люботині, курортній зоні, що за 25 кілометрів від Харкова. Перетворити стихійне звалище відходів, яке забруднює близько 14 гектарів земель у Воронячому ярі, на сміттєпереробний завод представники влади вирішили ще за Януковича. В 2013 році тодішній голова Харківської області Михайло Добкін обіцяв зробити в Люботині сміттєвий полігон для всього регіону, що викликало спротив жителів міста. Пізніше мер Люботина Володимир Теличко запевняв, що Добкін помилився, і комплекс буде призначений виключно для місцевих відходів, чиновник переконливо розповідав про переваги будівництва такого комплексу для екологічної ситуації. Утім, громада не припиняла протести і вимагала повністю знищити звалище, рекультивувати територію, а завод будувати в іншому місті. Екологи били на сполох, бо територія майбутнього будівництва розміщена менш ніж за 500 метрів від житлових будинків, та ближче ніж за кілометр від межі міста. Люди подали до суду в грудні 2013 року, про що писав «День». Після буремних подій Майдану мера Люботина заарештували за хабар, двічі змінився і голова в Харківській ОДА. Але новий мер Люботина Леонід Лазуренко, якій лише кілька днів тому розпочав свою роботу, продовжує справу попередників - підтримує будівництво сміттєвого комплексу, тендер на який отримала компанія «Ековтор».
24 листопада чиновники та представники переробної компанії провели прес-конференцію в Харківському кризовому інфоцентрі, яка перетворилася на скандал. Під час презентації проекту «сучасного та рентабельного сміттєпереробного комплексу» мешканці Люботина, які приїхали на обговорення із дітьми, та екологи звинуватили забудовників у порушенні закону, забрудненні курортної зони, бажанні пошвидше «освоїти» бюджетні кошти - близько 80 млн гривень – і зробити стихійне звалище вже капітальним комплексом, замість того, щоб прибрати його.
Хоча на сьогодні громада виграла вже два судових процеси проти здійснення проекту, і за рішеннями суду будівництво визнане незаконним, це не змінило планів робіт. Не справили жодного враження на представників влади і п’ять тисяч підписів місцевих жителів на листі проти будівництва. Під час обговорення чиновники досить знайомо реагували на гострі запитання –спростовували звинувачення, відмовлялися показати проектні документи, бо, «не мають їх в електронному вигляді», запевняли, що не знають про підписи на листах, і стверджували, що протестальників насправді дуже мало. «Як можна будувати сміттєпереробний завод в зоні, де є три ставки?» - питала обурена екологічна активістка Олександра Нестеренко. «Ці ставки не рахуються. Хіба там встановлені таблички, що це пляж?» - дотепно реагував Олександр Кислиця, директор проектної організації «Український центр фітотехнологій», яка розробляла план будівництва. Але найцікавішим моментом обговорення стала заява представників влади про те, що офіційного плану Люботина… не існує! А значить будувати звалище можна де завгодно і пізніше з’ясовувати межу міста в залежності від розташування сміттєвого комплексу. Вочевидь, це унікальне харківське ноу-хау – вважати сміттєзвалище першочерговим фактором планування міста...
«Думка громади не була врахована, а за законом подібне будівництво неможливе без участі громади,- стверджує відомий еколог, голова організації «Зелений Фронт» Олег Перегон. - Це злочин - не оприлюднити для спільного доступу технічну документацію, не зробити оцінку впливу на довкілля даного будівництва».
Екологічні активісти та громадяни міста не збираються відступати. Вони продовжують вимагати перенести сміттєзвалище з Люботина під Богодухів, до порожніх земель. «Невже важко знайти порожнє місце для сміттєвого заводу, навіщо забруднювати обжиту територію? Ми вимагаємо рекультивацію, а не будівництво нового комплексу! – рішуче наполягає Олександра Нестеренко. - Підземна річка, ґрунтові води, річка Люботинка – все це підпадає під ризик забруднення. Рятуючи Люботин, ми рятуємо Харків, бо тут зелені легені міста!»
Екологи впевнені, що необхідно вести кримінальну відповідальність чиновників за свої дії, тоді вони змінять ставлення до питань забруднення довкілля. Також захисники Люботина наполягають, що необхідно виробити природоохоронну концепцію Харківської області. Бо ситуація зі сміттям є кричущою не тільки в Люботині, а по всіх районах, зокрема в Деркачах.
Author
Альона СоколинськаРубрика
Суспільство