Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Конфлікт на підмурках Княжого палацу

Позавчора громадські активісти вимагали в Патріарха Філарета зупинити незаконну забудову в Десятинному провулку. Інша сторона наполягає: все законно, а такі протести матеріально вигідні певним особам...
12 грудня, 14:05
КАМІНЬ СПОТИКАННЯ. ПРЕДСТАВНИК УПЦ КП І ГОЛОВНИЙ КООРДИНАТОР ГРОМАДСЬКОЇ КАМПАНІЇ «ФОРУМ ПОРЯТУНКУ КИЄВА» ВІТАЛІЙ ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ: Є КОНФЛІКТ — НЕМАЄ КОНСТРУКТИВНОГО ДІАЛОГУ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Конфлікт розпочався ще в листопаді. Тоді громадськість, дізнавшись про наміри Української православної церкви Київського патріархату побудувати в Десятинному провулку №3-5 офісно-житловий комплекс для власних потреб, виступили проти такої забудови в історичному центрі столиці та з вимогою зберегти старі будинки. Крім того, саме за цією адресою було знайдено залишки фундаменту палацу Князя Володимира... Проте в ніч на 30 листопада забудовники зрівняли з землею дві будівлі, що датуються серединою XIX століття. Вже 6 грудня громадські активісти провели акцію протесту під стінами прокуратури міста Києва, вимагаючи порушити кримінальну справу за фактом знищення історичних будівель. А вчора протестувальники принесли кілька цеглин зруйнованих споруд під будівлю Київської патріархії на знак протесту проти зведення офісно-житлового центру УПЦ КП. Організатори акції — громадянська кампанія «Форум порятунку Києва» та Всеукраїнська громадська організація «Київське віче». «Перша акція відбулася біля прокуратури, й там, на жаль, ми не знайшли розуміння у начальника управління прокуратури міста Києва В’ячеслава Мармиша. Ми пояснювали, що тут не можна будувати, адже це не просто територія, а частина заповідника «Стародавній Київ» — і виділяти там землі під забудову можна тільки за погодженням Верховної Ради. Але цього не було, а значить, це грубе порушення законодавства, а також кримінальний злочин — знищення пам’ятків архітектури та культури середини XIX століття», — розповів «Дню»Віталій ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ, головний координатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва».

За словами Черняховського, під Київський патріархат прийшли близько двох десятків активістів, натомість там вже зібралися понад 40 семінаристів УПЦ КП плюс численні співробітники Патріархату. «Я пояснив їм, що ми не проти Філарета, а проти забудови в історичному центрі, й що ми просимо Патріарха зробити вольове рішення й відмовитись від будівництва. Така забудова дуже негативно впливає на імідж УПЦ КП. Це навіть не храм, а офісно-житловий комплекс, тобто комерційна структура. Крім того, заплановане одоробло зі скла та бетону абсолютно випадає з контексту архітектурного ансамблю стародавнього Києва. Кияни не розуміють, навіщо церква намагається збудувати на підмурках палацу Князя Володимира, який хрестив Русь, офісний центр? Навіщо знищили пам’ятку середини XIX століття?» — запитує пан Віталій. Він розповів, що сам Філарет до них вийти не зміг, як і члени Священного синоду, а з тими, хто вийшов, конструктивного діалогу не вийшло. «Якщо це прямо заборонено законом — забудова на території заповідників, то на якій підставі комерційна чи релігійна, чи громадська структура має право будувати? Прикметно, що забудовником виступає компанія ТОВ «Інтергал-буд», яка належить депутатові ПР Володимирові Зубику», — підсумовує Черняховський.

У той самий час у коментарі «Дню» прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій ЗОРЯ підкреслив, що забудова ведеться на законних підставах, є всі необхідні дозвільні документи, включаючи позитивний експертний висновок від державного підприємства «Укрдержбудекспертиза» щодо розгляду проектної документації та дозвіл на будівельні роботи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Києва. Будинки в Десятинному провулку №3-5 було передано 2002 року УПЦ Київського патріархату для експлуатації та обслуговування адміністративних і господарських приміщень. Ці будівлі не було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток, перебували в аварійному стані, й дозвіл на їхнє знесення був вже давно. Також архієпископ Євстратій Зоря пояснив, що проект передбачає повне збереження фундаменту Княжого палацу, який буде накрито прозорим накриттям, а на першому поверсі будівлі розташують музейну експозицію, присвячену цій пам’ятці. І наголосив: будують не квартири, а лише службові житлові приміщення.

«Хотів би підкреслити, що це була акція протесту десяти громадян, що вже свідчить про масштаби проблеми. Крім того, ми бачимо, що найбільш активну участь у цих заходах беруть язичники-рідновіри, які, по суті, прикривають питанням будівництва своє агресивне ставлення до православ’я загалом і до Київського патріархату зокрема», — пояснив архієпископ і додав, що УПЦ КП завжди відкрита «до конструктивного діалогу». «Ми маємо всі дозвільні документи, тісно співпрацюємо з науковцями, зокрема з Національним інститутом археології, який проводить відповідні дослідження з 2008 року... Ми не прийшли на це місце просто так робити що завгодно — ми дотримуємося всіх вимог законодавства», — пояснив прес-секретар УПЦ КП і додав: «Ми знаємо, що за виступами протесту стоять інтереси певних осіб, які намагаються шантажувати Київську патріархію, зокрема, щоб їм були надані певні матеріальні вигоди в обмін на невтручання в ці питання. Це не є виявом громадянського суспільства, а лише провокацією й шантажем».

P.S. Конфлікт, що виник довкола Десятинного провулку №3-5, наочно демонструє відсутність і невміння вибудувати конструктивний діалог у суперечливій ситуації. Можливо, якби представники УПЦ КП і активісти-захисники історичного центру Києва зібралися за одним столом і подискутували, то вдалося б подивитися на ситуацію з різних кутів зору і виробити спільний план дій, оптимальний для всіх сторін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати