Перейти до основного вмісту

Контроль «вибору» повинен придбати законодавчi риси

02 жовтня, 00:00

Не секрет, що у більшості європейських держав саме громадські організації, що виконують, крім усього іншого, контроль над виконавчою владою та наділені правом законодавчої ініціативи, є тією ланкою, яка не дозволяє чиновникам забути, як говориться, «своє істинне призначення». А у нас повна безконтрольність влади, «що заохочується» правовою неписьменністю та політичною апатією значної частини населення, часто «породжує» хабарництво, бюрократію, зловживання службовим становищем, невиконання державних постанов на місцях і т. iн. Лідер оновленої Ліберальної партії Павло Вялов навіть вивів ряд характерних симптомів цього хронічно прогресуючого «адмінзахворювання» України. Після виборів «наші чиновники просто забувають, що їх, по суті, наймає на роботу народ». Потім — сп’янілі «пільгами, дачами та т. iн., стають справжніми злочинцями». «Таким чином, громадський контроль над ними просто необхідний», — підсумовує ліберал.

Зі слів В. Волги, затвердження законопроекту «Про громадський контроль», запропонований на розгляд Верховної Ради партією СДПУ(о), дозволить хоч би частково виправити дане становище. Згідно з цим документом, пропонується не тільки законодавчо закріпити статус суб’єктів громадського контролю (легітимних «організацій», «асоціацій», «об’єднань» різного рівня та масштабу в нашій країні вистачає), але й чітко визначити їх права, порядок взаємостосунків iз об’єктами контролю — органами влади, можливість хоч трохи впливати на чиновників.

Проте, як з’ясувалося, ще «на шляху» до Верховної Ради, пройшовши «апробацію» «слуг народу» (вже дуже не хочеться їм бути під громадським контролем), даний законопроект зазнав ряду істотних змін. Зокрема, як сказав «Дню» В. Волга, первинне — «впливати на органи влади» (загалом-то, абсолютна норма для більшості цивілізованих країн) замінили більш скромним —«контролювати». Що більш важливо: замість відсутності цензу кількісного складу громадських організацій, їм запропонували —«протягом року зібрати не менше 3 млн. підписів громадян України, при цьому не менше 100 тис. у більш, ніж двох третіх областей». Зі слів помічника першого віце-прем’єра УСПП Олега Сухорукова, «це не тільки не посилить ефективність діяльності громадських організацій, але й зведе нанівець вже досягнуте».

Правда, факт того, що запропонований до розгляду законопроект вимагає істотного допрацювання, його автори не заперечують. «Всі бажаючі можуть допомогти у доробці документа. В ньому явно є недоліки. Можливо, з цією метою ми створимо робочу групу», — говорить «Дню» голова виконавчого комітету СДПУ(о) Микола Шевченко. «Головне — почати та всім разом довести почате до кінця», — підкреслив він.

Куди більш серйозною проблемою уявляється характерна для наших «громадських» організацій тенденція до тісної «співпраці» їх керівництва з органами влади.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати