Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Київ і Москва виявилися найгіршими науковими містами у світі
Група німецьких і голландських учених склала карту найуспішніших наукових міст. Київ і Москва в цьому рейтингу виявилися найгіршими за кількома пунктами. У ході свого експерименту Лутц Борнманн з наукового товариства Макса Планка в Мюнхені і ЛОЕТ Лейдесдорф з Амстердамського університету брали загальну кількість робіт, опублікованих у тому чи іншому місті, і дивилися кількість робіт, що потрапили в 10% найбільш цитованих праць з даної тематики. Якщо в ці 10% потрапляло більше 10% від опублікованих у місті робіт, то місто на карті позначали зеленим колом, у протилежному випадку коло малювали червоним, повідомляє «Кореспондент». Учені виходили зі статистичних міркувань — у місті, де наукова робота організована на належному рівні, кожна десята стаття повинна потрапляти в цитовані. Це означає, що рівень якості наукової роботи відповідає загальносвітовому. Борнманна і Лейдесдорфа цікавили наукові статті з фізики, хімії та психології. Одним з найгірших міст з фізики виявився Київ, а Москва — найгіршим містом з фізики та хімії. У свою чергу, по психології деякі тайванські міста показали результати гірші за Київ і Москву.
В українців — стабільний йододефіцит
Три з чотирьох українців мають дефіцит йоду. Без достатньої його кількості в раціоні харчування збільшується ризик захворювань, передусім щитоподібної залози. Крім цього, дорослі втрачають працездатність, а в дітей та підлітків падає рівень інтелекту. Це стверджують представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. З ними погоджуються і в Міністерстві охорони здоров’я України, повідомляє радіо «Свобода». Йод є в усіх живих організмах. За словами фахівців, щодоби треба поповнювати свій йодовий запас приблизно двома десятими міліграма. Якщо цим нехтувати, виникає ризик збільшення щитоподібної залози та інших проблем зі здоров’ям.
Зменшення рівня інтелекту, навіть розумова відсталість, теж може бути наслідком дефіциту йоду. Це зазначає ендокринолог, доктор медичних наук, професор Володимир Паньків. «Йододефіцит небезпечний виникненням захворювань щитоподібної залози, в першу чергу, зобу, і порушення функцій цієї залози. Це відображається на інтелектуальному розвитку людини, на тому показнику, який ми називаємо IQ. У дітей, які живуть в умовах йододефіциту, цей показник на 10—15% нижчий, ніж у дітей такого ж віку, які забезпечені цим елементом», — каже він.
Дефіцит йоду буває і вродженим. У понад двох третин немовлят бракує цього елементу від народження.
Щоб не хворіти на недуги, викликані браком йоду, достатньо їсти харчі, що містять цей елемент: рибу, морську капусту, йодовану сіль. На відміну від йоду в організмі, вона не є дефіцитом у крамницях. Але люди віддають перевагу звичайній кухонній солі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише одна з п’яти українських сімей вживає йодовану сіль.
«Київводоканал» пропонує відмовитися від хлорування води
Для підвищення якості питної води в Києві необхідно відмовитися від методу її очищення за допомогою хлорування. Про це сказав голова правління компанії «Київводоканал» Валерій Чинчевий, повідомляє агентство УНН. Для підвищення якості питної води необхідно відмовитися від використання для очищення та знезараження рідкого хлору, який є сильнодіючою токсичною речовиною, створює постійну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій і прискорює руйнування мереж водопостачання», — зазначив Чинчевий. За його словами, вирішенням даної ситуації стане будівництво заводів із виробництва низько концентрованого гіпохлориту натрію, а також розробка цих технологій на Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях. «Це дозволить підвищити якість води в системі централізованого водопостачання», — додав голова «Київводоканалу». Як повідомлялося, Акціонерна компанія «Київводоканал» просить владу столиці виділити з місцевого бюджету терміново 4,2 мільйона гривень на закупівлю реагентів для очищення води під час весняної повені.
Українки вибороли дві «бронзи» зі стрільби
У Сіднеї (Австралія) в середу стартував етап Кубка світу з кульової та стендової стрільби. В перший день двічі на п’єдестал піднялися українські спортсменки. Бронзовим призером у стрільбі з пневматичного пістолета стала олімпійська чемпіонка Афін-2004 Олена Костевич із Чернігова. Медаль такої ж вартості завоювала Дарія Тихова з Херсона у стрільбі з пневматичної рушниці, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на Міжнародний союз стрілецького спорту.
Україна — на сьомому місці з кінця серед 22 країн за прокуреністю ресторанів
Україна зайняла сьоме місце з кінця серед 22 країн за прокуреністю кав’ярень, барів і ресторанів. Такі дані дослідження Університету Джона Гопкінса (США, Балтимор), який вивчав рівень задимленості сигаретним димом у різних країнах світу для того, щоб з’ясувати шкоду, якій піддаються офіціанти на своєму робочому місці, повідомляє Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну».
В Україні для проведення дослідження було вибрано Кременчук, де протягом 2009—2010 р. досліджувалося десять закладів. Їхні працівники здавали зразки свого волосся, на якому осідав нікотин. Ці зразки волосся з 22 країн, а також заміри спеціальних приладів для вимірювання тютюнового диму було проаналізовано і порівняно між собою.
У результаті лідерами щодо задимленості стали Вірменія, Туреччина, Бангладеш, Грузія, Киргизія, Росія. Трохи краще, ніж в Україні, ситуація з цим у США, Індонезії, Мексиці, Гватемалі, Філіппінах, Китаї, Нігерії, Польщі, Гані, Перу. Чистішим повітря виявилося в барах Таїланду, Індії, В’єтнаму, Уругваю та Аргентини, яка й показала найкращі результати.
«Дослідження волосся показало, що українські офіціанти, які не курять, мають в організмі стільки ж шкідливих речовин, скільки людина, який курить щодня одну сигарету, — говорить Кирило Животовський, координатор кампанії «Європа для України», який курував дослідження Університету Джона Гопкінса в Україні. — Навіть над столиками, де, за правилами закладу, курити було не можна, прилади показали наявність диму». Цікаво, що в барах Кременчука, де було розміщено рекламу сигарет, вміст тютюнового диму був у 1,3 разу більшим, аніж у тих закладах, де реклами взагалі не було. Це ще один аргумент на користь повної заборони реклами сигарет, у тому числі, в рестораціях і барах. За даними Глобального опитування дорослих про куріння тютюну (GATS), понад 90% населення України підтримують заборону куріння в усіх громадських місцях.
У майбутньому релігії не стане?
Учені, проаналізувавши кількість віруючих у різних країнах і зміну цього параметра в часі, прийшли до висновку, що в доступному для огляду майбутньому на релігію чекає вимирання, повідомляє «Кореспондент» з посиланням на BBC News. Під час дослідження вчені вивчали статистичні дані про кількість громадян, які називають себе віруючими, в різних країнах по всьому світу, в тому числі й у США, країнах Європи, Канаді та Новій Зеландії. За останні сто років кількість релігійних людей у ??всіх досліджених країнах зменшувалася — наприклад, в Америці атеїсти були єдиною релігійною групою, яка з часом ставала більшою в усіх 50 штатах.
Учені вирішили перевірити, чи можна пояснити наявну статистику за допомогою математичної моделі, в основі якої лежить міркування про корисність релігійної приналежності. Ця модель передбачає, що люди прагнуть бути членами тієї соціальної групи, участь у якій здається їм найвигіднішою. Вчені показали, що параметри зміни чисельності членів умовних груп атеїстів та віруючих добре вкладаються в параметри, що передбачаються цією моделлю.
Нагадаємо, раніше дослідники, які поставили перед собою завдання пояснити людську віру в існування раю, прийшли до висновку, що едем — це нереально існуюче місце, процес або надприродне явище. Це те, що відбувається з мозком людини в мить смерті.
Випуск газети №:
№51, (2011)Рубрика
Суспільство