Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Кожна п’ята дитина в Україні народжується поза шлюбом
В Україні спостерігається тенденція до збільшення народжуваності позашлюбних дітей та середнього віку матері при народженні дитини, повідомляє Укрінформ. Як розповіла співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Ірина Курило, цьогорічне демографічно-соціологічне дослідження проводилось Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України за участю Центру «Соціальний моніторинг» на замовлення фонду «Розвиток України» й мало на меті з’ясувати новітні тенденції та структурні особливості народжуваності в Україні та їх чинники. Ірина Курило відзначила позитивну динаміку народжуваності в Україні. Так, чисельність народжених з 2001 по 2007 рік збільшилася з 370 тисяч до 470 тисяч відповідно. Ще однією особливістю демографічної ситуації в нашій державі є тенденція до збільшення середнього віку матері при народженні дитини та кількості позашлюбних дітей, що є характерним для більшості країн ЄС, зазначила І.Курило. Так, на сьогодні в Україні середній вік жінки-породіллі становить 24 роки, а в Європі — 29 років. Для порівняння, на початку 80-х рр. минулого століття жінки в Україні найчастіше народжували у віці 21 рік. Збільшилась і кількість позашлюбних дітей: 25 років тому в такому статусі народжувалась кожна 10-та дитина, нині — кожна 5 та.Що стосується європейських країн, то в них станом на 2007 рік частка позашлюбних народжень становить 33%, а в Болгарії, Швеції та Естонії взагалі перевищує 50%. Під час дослідження соціологи з’ясували, що для більшості українських сімей найбажанішою залишається модель родини з двома дітьми. Проте на заваді реалізації цього бажання в українських сімей постають дві основні перешкоди: недостатнє матеріальне забезпечення та житлова проблема.
Україна — лідер з випробування ліків на пацієнтах
В умовах абсолютної непублічності в Україні бурхливо розвивається індустрія випробувань нових ліків, повідомляє УНІАН. Доходить аж до справжнього полювання лікарів за піддослідними пацієнтами. В Україні клінічні випробування нових ліків проводяться з середини 90-х. За словами лікарів, які цим займаються, Україна навіть входить в першу десятку країн світу за якістю і кількістю випробувань нових протиракових і психотропних препаратів. Левова частка таких досліджень проводиться на замовлення іноземних фармацевтичних компаній, які розробляють принципово нові препарати. 80% замовників — американські компанії, підрядчиками яких в Україні виступають місцеві представництва компаній з проведення випробувань, які безпосередньо й запрошують українських лікарів взяти в них участь. «Як правило, спонсор готовий платити великі гроші за проведення випробувань, аби тільки прискорити процес розробки препарату», — розповів керівник однієї з найбільших компаній з проведення таких випробувань в Україні. Через велику конкуренцію серед лікарів на замовлення на проведення таких випробувань, трапляються і випадки недобросовісної конкуренції, коли лікарі всіма способами намагаються переманити піддослідних пацієнтів один у одного.
Селяни блокують дорогу до звалища — щоб уникнути епідемії
Через проблеми з вивезенням побутових відходів із Вінниці може статися спалах небезпечних хвороб. Таке припущення оприлюднили фахівці Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області, повідомляє Укрінформ. Мешканці села Мала Стадниця, де розташовано полігон для зберігання відходів, оголосили безстрокову акцію протесту проти незаконного використання майданчика, термін експлуатації якого закінчився ще в 90-х роках минулого століття, але місцева влада так і не спромоглася знайти альтернативу. «Через закриття полігону в місті невпинно зростає кількість несанкціонованих звалищ», — констатують екологи. Таким чином проблема зайшла у глухий кут. Адже створена раніше за дорученням голови обласної держадміністрації міжвідомча комісія з розв’язання проблеми звалища твердих побутових відходів біля села Мала Стадниця так і не знайшла компромісу. Хоча, за офіційними даними, на полігоні помітне поліпшення стану підземних вод, а пересипання його вмісту ґрунтом суттєво зменшило кількість самозагорянь, там постійно ведеться дератизація, дезинсекція та дезінфекція — мешканці сіл, що страждають від неприємного сусідства зі звалищем, не поступаються своїми вимогами. Вони наполягають на створенні спеціальної комісії із числа посадовців МНС, МОЗ, прокуратури і екологів для розслідування справи, офіційному визначенні та оприлюдненні розмірів нанесеної шкоди природі й населенню, виділенні коштів на оздоровлення населення, побудові артезіанських свердловин та водогонів. Рішення про часткове задоволення цих вимог вінницька влада вже ухвалила, але селяни вважають ці поступки неадекватними і стоять на своєму. Точніше, на шляху до полігону.
Випуск газети №:
№122, (2008)Рубрика
Суспільство