Коротко / СУСПІЛЬСТВО
За п’ять років квартири запоріжців опалюватимуть газом зі звалищ
Газ, який виділяється з великих полігонів побутових відходів в атмосферу, можна використовувати собі на користь, вважає міська влада Запоріжжя. За досвідом європейських країн, мер Запоріжжя Євген Карташов запропонував японській компанії «G-Power» виступити партнером у спільному проекті: японський енерговиробник купує квоти на газ, а запорiжці за ці гроші будують систему збору й спалювання газу. Надалі на базі цієї системи можна побудувати установку по виробництву електроенергії з пари, яка виділятиметься при спалюванні газу для опалення квартир городян. За словами начальника міського управління з питань екології Ігоря Бройде, у такий спосіб можна вбити двох зайців одночасно: одержати енергетичну установку й знизити парниковий ефект, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО, Запоріжжя.
«Тут були Гоша і Дана»
Такі написи... сокирою на вікових соснах залишили після себе місцеві чи заїжджі варвари у рекреаційному пункті «На узліссі» на території Оконського лісництва. І якщо до залишеного сміття лісівники вже звикли, то випадок у Маневицькому районі, м’яко кажучи, приголомшив. Нині на території Волинського обласного управління лісового господарства побудовано 50 рекреаційних пунктів. Вони займають площу 32 гектари лісу. А ще є 400 місць короткочасного відпочинку. Їхнім спорудженням лісівники займаються за рахунок частини власних заробітних коштів, що могли б бути спрямовані на виплату зарплат.
У зонах відпочинку та рекреаційних пунктах встановлені інформаційні щити на протипожежну тематику, вивішені правила поведінки в лісі та на території зони відпочинку, є будиночки-альтанки, лісові меблі, пісочниці, туалети, передбачені місця для сміття, обладнані стоянки автотранспорту. Метою створення таких місць є пропаганда культури відпочинку, оздоровлення людей, зменшення кількості лісових пожеж, які завдають найбільше шкоди лісовому господарству. Лісівники створили всі умови для того, щоб кожен приїжджий мав можливість гарно відпочити.
— Про який рух в Європу можна говорити, коли у нас є ще такі люди, в яких піднялася рука так понівечити живі дерева? — з болем у серці прокоментував цю надзвичайну подію начальник відділу охорони і захисту лісу Волинського обласного управління лісового господарства Володимир Читкайло.? Розумію, що це буде абсолютно недемократично, але як тут не згадати про німця з батогом у руці?..Повiдомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Волинська область.
Таблетка для схуднення
Італійські вчені створили таблетку для боротьби з переїданням, спроможну розширюватися в шлунку, викликаючи відчуття насичення. За словами розробників, одноразовий прийом нового препарату позбавляє від почуття голоду на декілька годин, повідомляє medportal.ru. До складу ліків, які необхідно приймати за півгодини до споживання їжі, щедро запиваючи водою, входить органічний полімер, який активно адсорбує рідину, утворюючи при цьому гелеподібну субстанцію. Таблетка вагою в один грам може утворити до 1000 мілілітрів гелю, який повільно розчиняється під дією шлункового соку, і виводиться з організму, не всмоктуючись у кишечнику. Ідея використати полімер у медичних цілях з’явилася випадково, спочатку на його основі планувалося створити нове покоління дитячих підгузників із підвищеною всмоктуваністю. На думку творця нових ліків професора Луїджі Амброзіо, його регулярне використання приводить до того ж ефекту, що й операція зі скорочення шлунка, проте зі значно меншим ризиком і витратами. Зараз препарат, що ще не отримав офіційної назви, випробували 20 добровольцiв. За їхніми відгуками, одна таблетка викликає стійке почуття насичення, яке триває близько 6 годин. Випробування планується завершити в жовтні 2007 року. У разі їхнього успіху, препарат може з’явитися в продажу вже в травні наступного року.
Піраній реабілітували
Дослідження, проведені в тропічних лісах Амазонки, показали, що піранiї скоріше не хижаки, а «стерв’ятники» в світі риб, пише Lenta.ru з посиланням на The Daily Mail. Вони харчуються, в основному, рибою, комахами й рослинами. На них, у свою чергу, полюють багато мешканців річок: крупнішi риби, каймани (родичі крокодилів) і річкові дельфіни. Саме для захисту від хижаків піранiї застосовують блискавичний напад великими групами, що стало широко відомим завдяки голлівудським фільмам. Вчені твердять, що піранiї, за великим рахунком, не небезпечні для людей. Вони нападають у обмеженому просторі (наприклад, у акваріумі) або якщо їх спровокувати. Агресивна поведінка для цих прісноводних риб скоріше виняток із правил, аніж норма. Піранiї належать до ряду коропоподібних. Найбільші з них досягають 60 сантиметрів у довжину.
Гарбуз — найдавніша культурна рослина
На північному заході Перу виявлено сліди окультурених рослин, найдавнішій із яких нараховується 10 тисяч років. Таким чином, історія сільського господарства в Андах виявилася вдвічі тривалiшою, аніж вважалося раніше. Окрім того, нові дані вказують на те, що в Південній Америці осередки землеробства зародилися одночасно з першими центрами агрикультури на Близькому Сході, зазначає оглядач газети The New York Times. Експедиція на чолі з Томом Діллегеєм із університету Вандербілта (Нешвілл, Теннесі) зробила відкриття пiд час розкопок у долині Ньянчок. Було знайдено насіння мускатного гарбуза, шкаралупу арахісу та волокна бавовни. Прямий радіовуглецевий аналіз показав, що вік гарбуза дорівнює 10, арахісу — 8,5, а бавовни — 6 тисячам років. Ще було виявлено залишки інших окультурених рослин, у тому числі маніока, зернових і фруктів. Група Діллегея знайшла і знаряддя праці: кам’яні мотики, а також невеликі зрошувальні канали та ділянки землі з ознаками оранки. Порівняно недавно на території Мексики також було виявлене гарбузове насіння 9000-річної давнини та тогочасні ранні види одомашненої кукурудзи. Це означає, що перші і, ймовірно, незалежні один від одного вогнища землеробства в Центральній і Південній Америці з’явилися у досить короткий час після заселення континенту (його датують 13—14 тисячами років). Цей висновок, у свою чергу, підтримує сучасний погляд на проблему «неолітичної революції»: новітні дослідження вказують на те, що швидкого й різкого переходу до агрикультури не було, він тривав дуже довго і був плавним.
Вчені вилікували розумову відсталість
Вченим Массачусетського технологічного інституту вперше у світі вдалося вилікувати розумову відсталість, викликану поширеним генетичним захворюванням. За допомогою генної терапії дослідники досягли відновлення структури клітин мозку, а також нормалізації поведінки в мишей, що страждають синдромом Мартіна-Белл (синдром ламкої Х-хромосоми), повідомляє журнал Proceedings of the National Academy of Sciences. Синдром Мартіна-Белл — це спадкове захворювання, зумовлене мутацією гена FMR1 в «статевій» Х хромосомі. Хвороба проявляється в дітей iз відставанням у розумовому й мовному розвитку, порушенням концентрації уваги з гіперактивністю, мінливістю настрою, симптомами аутизму, емоційними й поведінковими проблемами й т.д. Хворі мають характерну зовнішність: незвичайно високий лоб, непропорційні риси обличчя, відстовбурчені й збільшені вушні раковини. Синдром Мартіна-Белл розвивається в одного з 4000 хлопчиків і однієї з 6000 дівчаток. У ході експериментів на здорових мишах дослідники виявили цікаву особливість. Виявилося, що блокада ферменту під назвою PAK (P21 активована кіназа) у головному мозку здорових мишей призводить до ефекту, прямо протилежному тому, що спостерігається при синдромі Мартіна-Белл: скорочення кількості дендритів, їхнього вкорочення й потовщення. У піддослідних мишей незабаром після народження з’являлися характерні ознаки синдрому Мартіна- Белл: гіперактивність, безцільні рухи, що повторювалися. Через місяць, тобто в період, коли відбувалося блокування ферменту PAK, усі симптоми захворювання в мишей зникали, або істотно зменшувалися. Дослідження мозку тварин продемонструвало нормалізацію будови й кількості дендритів нервових клітин, а також відновлення нормальної передачі електричного сигналу між клітками мозку.
Випуск газети №:
№105, (2007)Рубрика
Суспільство