Коротко / СУСПІЛЬСТВО
В Уельському університеті згадають Гаррета Джонса
2 травня 2006 року на честь валійського журналіста Гаррета Джонса в Уельському університеті в м. Абериствіті відкриють меморіальну табличку. Джонс був одним із перших західних журналістів, який у 1932 — 1933 роках побував у Радянській Україні та розповів правду про Голодомор. За це він зазнав утисків із боку радянської влади та її прихильників на Заході, зокрема сумнозвісного кореспондента «Нью-Йорк Таймс» Уолтера Дюранті, який отримав Пулітцерівську премію за нібито об’єктивне висвітлення подій у СРСР. Джонс загинув від рук китайських бандитів у Манчукуо в серпні 1935 року.
Уперше ця історія привернула увагу української громадськості завдяки статті відомого американського політолога й історика, дослідника українського Голодомору, нашого колеги професора Джеймса Мейса. Стаття «Повість про двох журналістів» була опублікована в газеті «День» 16 липня 2003 року. Раніше «День» повідомляв, що на факультеті журналістики Запорізького національного університету в рамках дисципліни «Вступ до спеціальності» введене вивчення цієї статті (нагадаємо, що головний редактор «Дня» Лариса Івшина неодноразово зазначала, що «Повість про двох журналістів» слід би внести в навчальну програму всіх журналістських факультетів).
Після поминальної служби в університетській каплиці та промови президента університету, лорда Елістана Моргана, відбудеться урочисте відкриття таблички доктором Маргарет Коллі та Найджелом Лінсаном Коллі, родичами покійного Гаррета Джонса. Бронзова табличка з барельєфом Гарета Джонса роботи торонтського скульптора Олега Лесюка встановлена на кошти, зібрані Українсько-канадським фондом громадянських свобод за підтримки Українських православних церков Великої Британії та Канади, Українсько-американською асоціацією громадянських свобод та іншими. Це перший історичний пам’ятник, на якому буде зроблений напис не тільки англійською та валійською, а й українською мовою.
Інформація надана UCCLA (Українсько-канадська асоціація громадянських свобод)
Хто утеплить будинки?
В Україні джерело фінансування програми утеплення житлових будинків поки що не визначене. Як повідомив журналістам міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Павло Качур, міністерство проводить роботу із залучення до цієї програми міжнародних фінансових організацій і створення спеціального фонду для її реалізації, пише Інтерфакс-Україна. «Ми не маємо відповіді на питання про кредитний ресурс, який можна було б запропонувати людям для утеплення будинків. Сьогодні ми знаємо тільки ідеологію, однак працюємо з іноземними партнерами щодо затвердження концепції цього фонду та визначення джерел його наповнення. З їхнього боку зацікавленість існує», — сказав міністр. П. Качур повідомив, що концепція реалізації програми утеплення будинків, над якою працює USAID, незабаром буде представлена, а учасниками її реалізації можуть стати ЄБРР, МФК, Світовий банк. Крім того, за його словами, до програми буде залучене бюджетне фінансування. «Без бюджетної підтримки держави це не працюватиме. Побудовані мільйони квадратних метрів житла, що можна охарактеризувати як «холодне». Треба вирішити питання утеплення стін і вікон, але ми ще не маємо прагматичної відповіді на запитання про підтримку з боку держави», — сказав міністр.
Книжки повернуться в магазини
Президент України Віктор Ющенко підписав указ про деякі заходи з розвитку книговидавництва в країні. Згідно з указом, Кабінету Міністрів доручено створити міжвідомчу комісію з питань сприяння розвитку вітчизняного книговидавництва та книгорозповсюдження з залученням до її складу членів Національної ради з питань культури та духовності, представників відповідних центральних органів виконавчої влади, наукових установ і громадських організацій, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Президента. Уряд повинен також розробити та затвердити в тримісячний строк план заходів щодо створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження, передбачивши, зокрема, розробку державної програми популяризації вітчизняної книжкової продукції. У цьому плані Кабмін також повинен визначити механізми з захисту вітчизняного книжкового ринку та сприяння експорту вітчизняної продукції книговидавництва; поліпшенню фінансової ситуації у сфері, зокрема здешевлення кредитів видавцям і підприємствам, що торгують книжками; сприянню розміщенню книгарень у будівлях держвласності та встановлення пільгових ставок орендної плати за площі в цих будівлях, які використовуватимуться для продажу книжок; удосконаленню порядку та процедури закупівлі бібліотеками книг, що видаються в Україні.
Місцева влада повинна проаналізувати ситуацію, що склалася у сфері реалізації книговидавничої продукції вітчизняного виробництва, і вжити заходів зі збереження за стаціонарними книгарнями приміщень, які перебувають у комунальній власності та використовуються на умовах оренди. Їм доручено також розробити та затвердити до 1 липня 2006 року план заходів зі створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження, поліпшення забезпечення населення вітчизняною книговидавничою продукцією, передусім виданою державною мовою.
Курці живуть менше
Широкомасштабне довготривале дослідження, проведене в Норвегії, показало: курці вмирають раніше аніж ті, хто не курить, повідомляє Lenta.ru з посиланням на журнал Annals of Internal Medicine. У дослідженні, організованому вченими з Університету Бергена, брало участь близько 50000 сільських жителів Норвегії (24505 жінок і 25034 чоловіків). Опитування учасників про їхню пристрасть до сигарет проводилося на початку дослідження, а також через п’ять та десять років. Долю учасників дослідження відстежували протягом 25 років. Результати дослідження показали, що 41% чоловіків і 26% жінок, які постійно викурювали більше однієї пачки сигарет на день, померли у віці 40 — 70 років. Для порівняння, в цьому ж віці померло 14% чоловіків і 9% жінок, які не курили. Найчастішою причиною смерті курців були серцево-судинні й онкологічні захворювання. Показники захворюваності раком легенів у чоловіків і жінок, які викурювали понад 20 сигарет щодня, були приблизно однаковими, проте смертність від серцево-судинних захворювань у чоловіків-курців виявилася помітно вищою, аніж у жінок-курців.
Цілковита відмова від куріння сприяє помітному збільшенню тривалості життя, причому люди, які зав’язали зі шкідливою звичкою раніше за однолітків, живуть довше. Проте відмовитися від сигарет ніколи не пізно. Особливо виражений позитивний вплив надає відмова від сигарет у віці 40—50 років, але й у 50—59-річному віці припинення куріння сприятливо позначається на стані здоров’я і тривалості життя, заявляють автори.
Жінки п’ють більше за чоловіків. Поки що — лише в Британії
Молоді британки вживають алкогольні напої значно частіше за чоловіків свого віку. В інших країнах ЄС спостерігається прямо протилежна тенденція, зазначають британські експерти. Проведене у Великій Британії дослідження є частиною масштабного проекту з вивчення особливостей вживання алкоголю в 12 країнах Європи, проведеного в 2004—2005р.р., пише Lenta.ru. За словами учасниці дослідницького проекту професора Брістольського університету Мойри Плант (Moira Plant), зростання споживання алкоголю серед молодих мешканок Великої Британії ставить національну систему охорони здоров’я перед новими загрозами. Значне зниження віку пацієнтів, які звертаються до медиків у зв’язку з хронічними захворюваннями печінки, спостерігається в країні вже зараз.
72 столичні сюжети
У вітринах Українського національного інформаційного агентства відкрита фотовиставка «Київ сьогодні». До експозиції, якою Укрінформ розпочав реалізацію проекту «Міста України» з нагоди наступної 15-ї річниці Незалежності нашої держави, ввійшли 72 різноманітних сюжети. Вони розповідають про столицю, її вулиці й проспекти, історичні місця й новобудови, про киян, про тих, хто тут навчається й працює.
Випуск газети №:
№47, (2006)Рубрика
Суспільство