Котеджі на... цвинтарі
Забудова схилів Дніпра може загрожувати мешканцям прилеглих поселень чумою та холероюЖивописну зелену місцину поблизу села Ходорів, яка межує із славнозвісними лісами Трахтимирова, багатими на ягоди та дичину, ще називають другою Конча-Заспою. За словами голови садівницького товариства «Дружба-Ходорів» Василя Шевченка, цей край приваблює жителів асфальту цілющим повітрям, можливістю полювання, тим, що розташований в якихось ста кілометрах від Києва та ще близьким сусідством Канівського моря.
— Також ця місцевість славиться своїм історичним минулим, адже в 1943 році під час переправи тут загинуло близько 700 тисяч радянських бійців, яких у цьому місці й поховали. Про жорстокі бої час від часу нагадують нові знахідки: міни, снаряди, гранати, кістки загиблих. Також прямо над Дніпровою кручею розташовані два цвинтарі — православний та іудейський кінця XVIII — початку XX століть. Але от біда, з 1984 року тут почали відбуватися зсуви грунту, а отже й руйнування берега: протягом останніх 20 років він обвалився на 150 метрів, й поховання частково потрапили у води річки, — розповідає Василь Шевченко.
Аби укріпити берег (насамперед для того, щоб у воду не змило сади і городи) члени садівницького товариства «Дружба-Ходорів» звернулися до Миронівської райдержадміністрації із проханням дозволити взяти у довгострокову оренду прибережну смугу Дніпра для проведення виключно природоохоронних та берегоукріплюючих робіт. Тривале листування із чиновниками, різноманітні комісії — все це довелося пройти садівникам, доки їм дали «добро» на проведення робіт по укріпленню берегової лінії. Але, як вказувалося у відповідному акті, підписаному комісією, яка обстежувала берег, окрім берегоукріплення на згаданій ділянці забороняється будь-яке будівництво. Та, й справді, яка може бути забудова на прибережній смузі!
— Та доки ми ходили по всіх інстанціях, аби дістати дозвіл на укріплення берега, депутати Грушівської сільської ради виділили п’ять гектарів берегової лінії громадській організації ТІЗ «АКВА-МК» під будівництво житлових будинків. Проте, найбільш цікаве тут те, що згадана земельна ділянка, яку віддали забудовникам, існує хіба що на старій карті, насправді ж значну її частину давно змило водою. Таким чином, якщо забудовники відступлять 100 метрів від берегової лінії, то вони потраплять прямо у ліси Трахтимирівського заказника, — підкреслив Василь Шевченко.
Завідувачку відділу краєзнавства Олену Бреяк рішення грушівських депутатів про землевідведення дуже здивувало.
— Цю земельну ділянку фактично виділили на території двох цвинтарів. Окрім цього, обстеження наших археологів підтвердили, що тут знаходяться городища та поселення II— I тисячоліть та VII—VI століть до нашої ери та XI —XIII століть нашої ери. Згідно із чинним законодавством, на місці розташування пам’яток культурної спадщини будь-яке будівництво заборонене, — повідомила пані Олена.
Задум збудувати котеджі на місці єврейського цвинтаря викликав обурення у головного рабина України Моше Реувена Асмана та президента Єврейського фонду України Олександра Фельдмана, які звернулися до миронівських чиновників та правоохоронців з вимогою вжити заходів для відміни рішення про землевідведення. Рішуче виступив проти забудови й головний санітарний лікар Миронівського району Олександр Чепурний. Він стверджує, що, окрім як на території цвинтарів, там будувати житло ніде. Але, якщо не укріпити берег, то поховання будуть обвалюватися в Дніпро, що може створювати реальну санітарно-епідеміологічну загрозу, адже таким чином у воду можуть потрапити й холерні та чумні ембріони.
Чому сільська рада вирішила дозволити забудову на цвинтарях, голова Грушівської сільської ради Катерина Сіненко кореспонденту «Дня» так і не пояснила. З офіційного листа до нашої редакції, підписаного сільською головою, стало відомо лише те, що керівника «АКВА- МК» попереджено про те, що будівельні роботи можна проводити після археологічного дослідження території та погодження з відповідними службами.
— На мою думку, у Ходорові нині відбувається щось на зразок «Еліта-Центру» в Києві. Як мені відомо, фірма вже шукає покупців на земельну ділянку, виділену їй сільською радою. А, коли ті виявлять, що тут будувати не можна, буде вже пізно й гроші їм ніхто не поверне, — вважає Василь Шевченко.
Головний спеціаліст-консультант інституту «Укрводпроект» Віталій Михайловський стверджує, що будівельні роботи на ділянці в межах села Ходорів неможливі, тому що ця територія потрапляє у водоохоронну смугу (якщо річка має схили, то така смуга становить 200 метрів). Тому важко зрозуміти, якими міркуваннями користувалися грушівські депутати, коли віддавали під забудову схили Дніпра, яких до того ж фактично вже й не існує. Голова садівницького товариства «Дружба-Ходорів» Василь Шевченко сподівається, що, можливо, відповідь на це запитання дасть прокуратура, куди звернулися садівники.