Куди «переселяють» унікальне зібрання ікон?
На сьогодні його спорудження майже завершено і, зрозуміло, директор львівського національного музею Мирослав Откович дав команду на термінове «велике переселення». Своє рішення він мотивує так:
— Собор потрібно вивільняти, оскільки в січні 2004 року місцева влада (цей термін погоджений в Адміністрації Президента України; він відомий також вірменському президенту) повинна урочистим актом передати його вірменській громаді. Ми почали переговори і домовилися, що громада за власні кошти облаштовує для нашого зібрання тимчасові фонди. До Нового року ми повинні звільнити приміщення собору від дерев’яних конструкцій та стелажів, де зберігались ікони. Тоді вірмени зможуть ще до Різдва розібрати дерев’яну стіну, яка розділяє собор на дві половини, аби різдвяні богослужіння відбулися вже у цілому храмі.
Однак деякі працівники музею категорично відмовилися брати участь у «великому переселенні» ікон, а дехто навіть написав заяву про звільнення. Замість них цю вельми делікатну та ретельну справу виконували... лише музейні електрики та столярі. Й лише за три дні вони перенесли у нове тимчасове фондосховище близько 1600 пам’яток сакрального мистецтва.
Ось що міркує з цього приводу завідувач відділом давнього мистецтва Національного музею Олег Сидор, який в числі інших заявив, що не має ні юридичного, ні морального права виконувати наказ директора і написав заяву про звільнення: «Я двома руками за те, щоб передати собор вірменській громаді. Але я категорично проти форсування подій. А поспішність є, оскільки в січні 2003 року вірмени очікують приїзду до Львова дуже поважних своїх достойників. Однак ще у 1994 році міжвідомча реставраційна рада Міністерства культури склала методичні документації щодо перенесення, які, на жаль, у цій ситуації далеко не всі враховуються. Йшлося про те, що реставратори, беручи ікону із собору, мають підготувати її до переносу: провести очистку, укріпити фарбовий шар, щоб помістити її у чисте фондосховище, де створені відповідні умови температури і вологи. А в цьому тимчасовому фондосховищі апаратури, приладів, які б дозволяли підтримувати вологість на певному рівні, наразі немає. Тому я написав заяву про звільнення, бо не бачу більше можливості відповідати за зібрання.
А Данута Посацька, тепер вже екс-головний хранитель музейних фондів, бо також звільнилася з роботи за власним бажанням, пояснює свою незгоду із Мирославом Отковичем наступним чином:
— Нові тимчасові фондосховища, які вірменська громада за свій рахунок обладнала в приміщенні вірменського монастиря, не мають ані належної температури, ані відповідної вологості. На сьогодні в них 16 градусів тепла, а відносна вологість — 47 відсотків; у приміщенні собору, де ікони зберігались 50 років, були інші умови. За цей час твори мистецтва встигли там акліматизуватися, тому прийнятна температура для них взимку 4 — 5 градусів тепла, а вологість 75 відсотків. Крім того, перенесення ікон проводили без попередніх консерваційних заходів...
Але на сполох бити вже пізно — більша частина ікон вже перенесена, а в бокових приміщеннях собору зберігатимуться впродовж наступного року лише близько трьох тисяч експонатів. Проте, виявляється, нове фондосховище теж є тимчасовим, адже місцева влада збирається передати вірменській громаді весь комплекс колишнього монастиря при соборі Успіння Богородиці. Постійний же притулок для ікон збудують в іншому місті. Та чи відшукають львівські вірмени, спорудивши одне фондосховище, відразу ж 2 — 3 млн. грн. на інше. Що тоді? Зрештою, стосовно цього Львовом ходить вже давнішня байка. Ніби ще за радянських часів до вірменської церкви привели на екскурсію кількох італійців. Ну й, звісно, хтось із супроводжуючих партійних бонз поскаржився, мовляв, вже давно треба було колекцію унікальних ікон перенести в інше місце, бо в храмі умови для їхнього зберігання не дуже відповідні, а головне, народ ікон не бачить, але, на жаль, на це немає грошей. Тоді один iз італійців мовив, що вихід дуже простий: із закритими очима він вибере 2 — 3 ікони, продасть їх на якомусь міжнародному аукціоні, а на виручені кошти збудує у Львові музей ікони...