Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Культурно-пізнавальний карантин

Коли обмеження збільшуються, розширюється простір для онлайн-розвитку
08 квітня, 19:20
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Епідемія скасувала всі культурні, спортивні та освітні заходи, змусила зачинити розважальні заклади і відправила всіх на самоізоляцію. Але водночас вона спонукала до нових форм спілкування та пізнавання. Першими перейшли на онлайн-просування своїх пропозицій освітні ресурси, а потім і культурні. Віртуальні двері безоплатно відчинили для відвідувачів як всесвітньовідомі музеї, опери та театри, так і українські. Вінницькі заклади вирішили використати карантин для популяризації власного локального інтелектуального та культурного продукту. Наразі в тренді лекції з історії міста, читальня, яка знайомить городян із книжками про Вінницю, віртуальні екскурсії краєзнавчим музеєм, презентації маловідомих фактів про раритети, а для наймолодших жителів — щотижневі вітання від звірів із зоопарку та онлайн-заняття з hand-made. «День» зібрав найцікавіші на сьогодні лайфхаки, які рятують вінничан від нудьги в умовах карантину.

МУЗЕЙНА ЧИТАЛЬНЯ

Для вінничан, які цікавляться історією, але в зв’язку з карантином не можуть відвідувати музеї та бібліотеки, працівники Центру історії Вінниці розробили рубрику «Музейна читальня» на своїй сторінці в Facebook. У ній вони викладають відеоогляди видань, які вийшли за їхнього авторства, співавторства чи просто підтримки, але які так чи так пов’язані з історією Вінниці та регіону загалом. Кожну презентовану книжку можна завантажити і прочитати в повному обсязі в електронному форматі. Наразі Центр опублікував уже чотири відеоогляди історичних книжок, на черзі — нове видання, яке ще не побачило світ, але вже блукає в пдф-версії інтернетом.

«Ідея перейти на віртуальне спілкування з вінничанами виникла після онлайн-наради з працівниками Центру, бо робота мусить тривати. Ми не стали вигадувати велосипед, а перейняли досвід наукових інституцій та видавництв, які безоплатно діляться власними напрацюваннями в електронному форматі. Адже часто, так би мовити, паперові ініціативи, які виникають після пам’ятних дат чи подій, можуть залишитися непоміченими. Для цього видання викладають у публічний доступ і роблять короткі рев’ю чи відеоаналіз. Ми вирішили зробити так само і почали знімати короткі п’ятихвилинні огляди своїх друкованих видань. Це книжки, путівники, дослідження. І на наш подив це викликало сплеск активності на сторінці. В коментарях вінничани дякують і дивуються, як могли не знати чи пропустити таку подію. Тобто наша пропозиція знайшла читача і задовольнила його запит. А це, напевно, найважливіша місія Центру за нинішніх умов», — відзначає директор Центру історії Вінниці Олександр ФЕДОРИШЕН.

Першою книжкою, яка потрапила до музейної читальні, стала «Оридинація Вінниці 1790». Вона побачила світ навесні минулого року в межах святкування Дня Європи. Це доволі цікавий юридичний документ — своєрідна міська конституція нашого міста кінця XIX століття. Другою книжкою стало видання «Вперше у Вінниці». В ньому йдеться про різноманітні вінницькі рекорди, історії успіху і фактично охоплені всі епохи історії Вінниці та різні сфери життя містян. У межах медіапроєкту можна ознайомитися також із дослідженням «Вапнярська операція. Армія УНР», яке присвячене подіям української революції 1917—1921 років. Цікавим видався відеоогляд книжки «Культурний ландшафт Вінниці: від минулого до майбутнього». На черзі спойлер про першого професіонального вінницького лікаря Постоловського.

«Це на перший погляд здається, що записати відео просто, але якщо чесно, то більша частина нашого колективу працює саме над цією відеоп’ятихвилинкою, для якої потрібно вичитати якісно текст, налаштувати техніку, підготувати саме відео. Це не дуже проста робота, бо записати цю п’ятихвилинку з одного дубля не так уже й просто. Але для нас це нові знання і навички. Надалі будемо пробувати виходити до вінничан з лайф-лекціями. Досі ми нічого подібного не робили, але, очевидно, треба, бо ми відчуваємо запит на інформацію про місто, його минуле і сучасне», — резюмує Олександр Федоришен.

До речі, Центр подбав і про заняття для дітей. На їхній Facebook-сторінці є скани розмальовки «Наше військо». Серед персонажів — січові стрільці, запорожці, моряки та інші. Тож, розмальовуючи ці зображення, діти разом з батьками можуть провести час у творчій справі.

ОНЛАЙН-ВІТАННЯ ВІД ТВАРИН

Подільський зоопарк пропонує дітям онлайн-екскурсію до звіринця. На своїй сторінці в Facebook заклад почав викладати відеовітання від тварин, у яких розповідається, чим вони займаються, поки в країні триває карантин. Так, наприклад, бурі ведмеді з приходом теплої весни дедалі більше часу проводять у іграх та розвагах на свіжому повітрі, в своєму новому вольєрі. В басейн занурюватися поки що не наважуються, а от сонячні ванни приймають залюбки. Директор зоопарку Євген ТКАЧИК уточнює, що практикувати такі відеопокази вони почали з 16 березня, бо розуміють, як дітям нудно сидіти вдома. Сумують без відвідувачів і тварини. Окремі з них уже привели в свої родини поповнення і чекають можливості показати їх на люди.

«На нашій сторінці можна подивитися на ведмедів, єнотів, папуг, сурикатів. На одному відео обіймаються бурі ведмеді і тішаться першому сонечку, на іншому — павичі розпускають білі хвости, залицяючись до дамочок. Усі відео супроводжуються текстом, у якому в цікавій і доступній для дітей формі розповідається про героя відеовітання, — розповідає Євген Ткачик. -Зоопарк готовий запрацювати хоч і зараз, але карантин є карантин. Причому за відвідувачами скучили не так працівники, як звірі. Вони звикли до людей, особливо дітей, які приносили дозволені смаколики і годували їх. Загалом тварини почуваються добре. Їм вистачає корму, і ми проводимо постійну вітамінізацію».

Він додає, що не так давно в пари гімалайських ведмедів народилася дівчинка. Разом із мамою вона вже вільно гуляє у вольєрі. Маленька «гімалайка» дуже жвава, грайлива, любить перебувати на сонечку. Поки що вона живиться маминим молоком, має гарний апетит і добре росте, — вже важить 4 кілограми.

«Дівчинці ми імені не давали, тому що вона в нас не залишиться. На неї було замовлення з одного з зоопарків Угорщини. Там пропонують за неї різних тварин, зокрема, самця зебри, якого нам дуже не вистачає. Але ще не знаємо, як буде з обміном, бо невідомо, коли закінчиться карантинні обмеження в наших країнах, — розповідає директор. — У всякому разі маленька ведмедиця житиме у вінницькому зоопарку до 10 місяців, бо ведмежатко має залишатися з мамою, на «грудному вигодовуванні» щонайменше 10 місяців, щоб у нього сформувався стійкий імунітет. Тому вінничани ще цілком встигнуть натішитися нашою принцесою. Наші тварини звиклі до присутності людей, а зараз бачать щонайбільше трьох наших працівників, яких я щодня власним авто приводжу на роботу», — відзначає директор.

ЕКСПОНАТИ, ЯКІ НЕ ПОМІЧАЛИ

Онлайн-цікавинки для своїх відвідувачів пропонує і Вінницький обласний краєзнавчий музей. Щоб привабити якомога більше відвідувачів, адміністрація закладу вирішила скористатися «силою» соціальних мереж і почала щодня виставляти свої раритетні експонати, чим неабияк здивувала, адже, перебуваючи в музеї, не завжди встигаєш усе помітити і про все почути. До кожного предмета додається коротка довідка про його унікальність та особливість.

«У нас було дуже багато замовлень на інтерактивні екскурсії, буквально кожен день був розписаний, але карантин вніс свої корективи і заклад довелося зачинити для відвідувачів. Дуже розчаровані були і ми, і відвідувачі, — розповідає заступниця директора музею Світлана ШАРОВАРСЬКА. — Зараз працівники закладу займаються науковою роботою, але є час та натхнення як для спілкування з постійними відвідувачами, так і з тими вінничанами, які в музеї не були, та після карантину точно прийдуть. Чому? Наш проєкт «Експонат» викликав жвавий інтерес, і зараз ми відчуваємо надзвичайний фідбек від користувачів соцмереж. Уперше, коли виставили допис про кістяк мамонта, то отримали десь 150 лайків, пів сотні репостів і кілька десятків коментарів. А нещодавній допис із фото з дрона Брацлавського городища-замчище, з дописом про кресало і писало, підняв на вуха всю Брацлавську ОТГ. У результаті ми отримали нових три десятки підписників. А один чоловік навіть написав: «Ніколи не думав, що у вас так цікаво. Закінчиться карантин, прийдемо всією родиною».

Цікавими і пізнавальними дописами музейники готові «підживлювати» інтерес вінничан щодня. А коли закінчиться карантин, то обіцяють влаштувати вікторину на перевірку засвоєних знань про представлені експонати. Та поки триває карантин, музейники радять заходити на їхній сайт і ходити по виставках, скориставшись 3D-туром. Він дає можливість побачити виставкові залі, не виходячи з дому. Віртуальна екскурсія розпочинається з зали з мамонтом Вінні, переходить у експозицію «Геологія та природні ресурси краю». Звідси можна перейти в наступну залу, де представлені особливості природного та культурного рослинного покриву. Крім цього, пропонують оглянути виставки археологічних знахідок, литовської доби, різних історичних періодів — загалом 16 виставкових залів у вільному доступі.

* * *

До слова, 2 квітня на он лайн-брифінгу голова Вінницької ОДА Владислав Скальський відзначив, що в зв’язку з карантинними заходами через Covid-19, культурне життя Вінниччини переходить у онлайн-режим. Тому вже 6 квітня відвідувати концерти філармонії, лялькові вистави та вистави театру Садовського можна не виходячи з дому. З його слів, наразі вже відпрацьована організація онлайн-показів, також передбачається проведення майстер-класів від обласного центру народної творчості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати