Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Легальна «дур»

В Україні катастрофічно небезпечно поширюються поки що не заборонені наркотики — ентеогени
21 серпня, 00:00

Потрібно сказати правду самим собі: Україна — країна, вже дуже широко вражена лихом наркозалежності. Статистика страхітлива, але, як вважають фахівці, вона не відображає реальності: біля кожного вже зареєстрованого наркомана групуються як мінімум ще 8-9 «друзів», таким чином фактичне ураження суспільства наркоманією являє собою співтовариство, що, як правило, в 10 разів перевищує показники офіційної статистики. Днями, повідомляє прес-служба Головного управління СБУ в Криму, автомобіль під керуванням наркокур’єра було затримано вночі в районі Армянська в Криму. Він прямував на фестиваль «КаZантіп». У картонній коробці оперативники нарахували близько однієї тисячі таблеток «екстазі», там же було півкілограма амфетаміну. Слів немає, це великий «улов» і успіх. Експерти вважають, що затримувати вдається дуже мало в порівнянні з тим, що наркоторговцям вдається провозити.

«АСОРТИМЕНТ» У МАГАЗИНІ

Сьогодні розмова — не про типову наркоманію, а про те, як поширюються незаборонені сильнодіючі психотропні речовини рослинного походження — ентеогени. І ця біда, внаслідок її особливої, начебто, легальності та агресивної реклами швидко завойовує популярність, насамперед — серед молоді. Як вважає багато хто зі спостерігачів, поширення ентеогенів створює приховану загрозу поширення наркоманії серед населення. Споживання рослин-ентеогенів (ентеоген — з грецької буквально «стати божественним зсередини»), вважає більшість фахівців, наражає на небезпеку здоров’я й здатне викликати залежність. Дія ентеогенів на психіку й нервову систему, як побачимо нижче, іноді в точності збігається з дією заборонених наркотиків, тому багато хто з аналітиків стверджує, що ентеогени — це ті ж наркотики і не заборонені вони лише поки що, та й то через непорозуміння. Вони бояться, що коли суспільство зрозуміє небезпеку поширення ентеогенів і застосує заходи до обмеження і заборони, може бути вже пізно...

Телефонний опитування мешканців міст і аналіз географії реклами показує, що ентеогени, які викликають найважчі галюцинації, дія яких схожа на ЛСД, вже вільно продаються в усіх великих і навіть середніх містах України. Наприклад, будь хто, хто бажає, без обмеження віку, за певну суму може випробувати на собі всю чарівність галюцинацій, просто зайшовши до крамниці «Боб Марлі», яка розташована в самому центрі Сімферополя. (Боб Марлі, ім’ям якого названо крамницю, відомий як композитор і послідовник африканського культу, в якому в ритуальних цілях застосовується куріння. Продавець все розповість, порадить, що палити, пити, ковтати, яким способом і в якій кількості. Ось, наприклад, насіння гавайської троянди за ціною 25 гривень за штуку. Щоб «заторчати» на декілька годин, як стверджують знаючі люди, потрібно прийняти три-чотири зернятка. За дією гавайська троянда — аналог ЛСД, але не заборонена для продажу і вживання. А ось пакетик із курильною сумішшю за 250 гривень, від якої вас потягне на нестримні веселощі. Ось розповідь одного із завсідників крамниці: «Я покурив, а за дві-три секунди зірвався! З боку це виглядало як конвульсії та нечленороздільне мукання. Триває такий стан приблизно пару хвилин. Потім свідомість досить різко відновлюється, але близько години мозок намагається відновитися в колишньому вигляді, й сприймання світу дуже відрізняється від нормального, все ще залишається неадекватним реальності...»

Серед «товарів» цієї крамниці — багато ентеогенів, тобто класу рослин і грибів, які використовуються для досягнення стану зміненої свідомості. За даними преси, сьогодні лише на території країн СНД поширено понад двадцять видів ентеогенів, які мають психоделічний ефект. Наймогутнішим засобом поширення легальної наркоти став інтернет. На численних сайтах можна знайти не лише рекламу, місця поширення, відгуки тих хто вживає і випробували на собі дію ентеогенів, але й інструкції з застосування всіляких речовин, правила і техніку застосування, поради де купити, а також форуми аматорів.

Очевидно, усвідомлюючи всю небезпеку ентеогенів, у сімферопольський крамниці, як і в інших магазинах, «для прикриття», просто грають у легальність і безпеку. На вітрині вивішено «нейтральну» табличку, на якій написано, що товар призначено виключно для ароматерапії та ботанічних досліджень, а також, що за його використання в інших цілях магазин ніякої відповідальності не несе. Деякі речовини рекламуються також як афродізіаки, тобто ліки, які підвищують статевий потяг.

У чатах і на форумах, ті, хто вживають ентеогени, діляться своїми відчуттями, які не відрізняються від наркотичного впливу: «Я думав кінець прийшов. Спочатку паркет перетворився на дорогу й ми з одним типом поїхали на машинах, потім мене неначе витягувало пилососом у одну точку...» Або ось ще: «Світ став повернутий на 90 градусів, добре, що поряд була стіна, я на ній лежав (мені так здавалося)... наступним був друг... все потекло в бік, як рікою змило, а потім із ним говорило сонце, але це був я!.. Класна штука. Я розмовляв із вентилятором...»

ЧОМУ ЦЕ НЕ НАРКОТИКИ?

Лікар-психотерапевт Кримського республіканського управління «Центр здоров’я» Михайло Сегалов так прокоментував ситуацію з продажем ентеогенів: «Наркотичні речовини поділяються на декілька груп, серед яких — опіати, психостимулятори, похідні канабіса (марихуана), галюциногени. Всі ці речовини об’єднує спроможність змінювати сприймання людиною довкілля, впливати на її настрій, спричиняти звикання. І всі вони «прицільно» б’ють по центральній нервовій системі. Ентеогени, незважаючи на вплив, який вони здатні справляти на психіку, офіційно не вважаються ні наркотиками, ні ліками. Вони дійсно використовувалися шаманами в певних обрядах, але дозовано, і під суворим контролем. У нас же їх використовують, коли заманеться і як заманеться, користуючись пропусками в законодавстві. Я вважаю, що це небезпечно і неприпустимо. Тим, хто вирішує прилучитися до шаманської «мудрості», потрібно пам’ятати, що немає ніякої різниці між рослинними та синтетичними психоактивними речовинами і для того, щоб сталися безповоротні зміни в психіці, може бути досить і однократного прийому».

Газета «Ялтинский курьер» днями розмістила таку інформацію: «У Ялті з початку курортного сезону працює кав’ярня, відвідувачам якої пропонують попалити «лев’ячий хвіст». За словами фахівців, за такою назвою ховається курильна суміш, яка сильно впливає на психічний стан людини. Пристрої для паління «лев’ячого хвоста» аналогічні тим, які використовують для куріння марихуани в голландських кофі-шопах. Як пояснив депутат міськради Ялти, лікар-нарколог Ігор Александров, «лев’ячий хвіст», він же собача кропива, містить у своєму складі алкалоїд леонурин і є сильним психодизлептиком — речовиною, яка активно впливає на психіку людини. «Тести і аналізи, взяті в людини, яка вживала цей продукт, покажуть стан наркотичного сп’яніння», — зазначив Александров.

Небезпеку ентеогенів демонструє й сама реклама цих речовин. Причому, з усього видно, що адресована вона в більшості випадків саме наркоманам, бо автори цих текстів намагаються приховано повідомити адресату, що ці речовини, по-перше, дешевші, по-друге, практично не відрізняються від заборонених наркотиків. Ось наприклад, як рекламують сальвію: «Сальвія (шавлія віщунів) містить природний галюциноген cальвінорін-А. Занурення в стан «не-Я», спокою, медитації, мандрівки в себе, глибоке усвідомлення...» А ось так — гавайську троянду: «Ефекти від вживання насіння гавайської троянди порівнянні з дією ЛСД, хоча набагато менш сильні». В іншому місці: «Пропоную гавайську троянду за ціною 150 грн. за 10 зерен. А також є шавлія мексиканська... Всі продукти цілком легальні й при дотриманні всіх правил прийому безпечні для вашого організму! Доставка по Україні». Ціни коливаються від шести до дев’яти гривень за один грам «дурі», від 75 до 400 гривень за один грам сальвії в залежності від концентрації...

Як відомо, психіатри в Україні, Росії, інших країнах СНД вже зафіксували неодноразові випадки, коли люди, які зловживали психоделіками, стали страждати на типові психічні захворювання. На жаль, сьогодні є всі підстави констатувати, що цього разу йдеться не так про стихійну, як про чітко організовану масову атаку на психічне здоров’я людства.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати