Перейти до основного вмісту

«Люди в акубрі...»

День капелюхи, який культивує «День» підштовхує до вивчення традиції
30 травня, 17:20

Капелюх в Австралії не просто капелюх, а один із найвідоміших у світі символів Зеленого континенту. Це не лише модний аксесуар, а формений головний убір австралійської армії та поліції, повсякденний атрибут місцевого фермера і просто must для вишуканої пані на світських заходах.

Сучасна Австралія — країна мультикультурна, і гармонійному розвитку представників різних етнічних громад приділяється серйозна увага уряду. Проте, як на мене, незримий зв’язок з історичною метрополією більшості існує і надалі. І проявляється він не лише у звичці пити чай на британський манер або у традиції святкувати Боксінг Дей і відкривати подарунки на другий день після Різдва, а й у проведенні в Австралії суто британських «спортивно-світських» заходів на кшталт Роял Аскот, на яких без капелюшка аж ніяк.

РОЯЛ АСКОТ

Аналогом знаменитих кінних перегонів тут є Кубок Мельбурна, який щорічно проводиться у передмісті Флемінг парк і який, як і у британців, супроводжується демонстрацією найекстравагантнішого і найяскравішого модного вбрання, і в першу чергу, дамських капелюшків.

У Роял Аскот панують суворі вимоги дрес-коду (хоча й стосуються виключно гостей королівської ложі), де чоловіки мають бути у фраках і циліндрах, а дами — в сукнях без глибокого декольте і довжиною «за коліно». На австралійських перегонах присутні можуть дозволити собі майже все, зосередившись лише на обов’язковому капелюшку. Проте свобода вибору зовсім не означає відсутність смаку чи недбалість. Задовго до перегонів дами ретельно обирають сукню, зважаючи на поради популярних експертів, які певним чином впливають і на формування модного тренду кожного сезону.

Капелюшок для перегонів, на відміну від елегантного головного убору для «гарден-паті», традиційно найекстравагантніший. Фантазії тут немає меж. Його оздоблюють бісером або штучним дорогоцінним камінням, квітами, пір’ям екзотичних птахів, шовковими стрічками і колосальними бантами. Іноді повертаються до класичного гламуру — з мереживом чи загадковою вуаллю. Останнім часом вподобали стриманість та мінімалізм у оздобленні, абстрактний дизайн або мініатюрні циліндри, надягнені «набакир». Капелюхи «від кутюр», зрозуміло, надзвичайно дорогі, але для такої яскравої події економити не пристало. Вишуканий дизайн, вінтажна привабливість, неповторний стиль модного аксесуара того варті. В Мельбурні працюють безліч майстрів із виготовлення капелюхів, завжди готових задовольнити будь-які забаганки клієнта.

На честь завершення весняного циклу Кубка відбувається «карнавал», упродовж трьох днів якого триває конкурс на кращий костюм і складається враження, що увага всіх — букмекерів, гравців і тисяч глядачів на іподромі — прикута перш за все до найголовнішої ознаки Кубка — капелюшка.

Модний показ на перегонах однозначно визнано найпрестижнішою подією у світі австралійської моди. За його результатами журі, до складу якого входять знаменитості з усього світу, відзначає спеціальними призами найкращого дизайнера одягу і найкращого капелюшника року.

Костюм претендента на перемогу оцінюють прискіпливо, як кажуть, «із голови до п’ят». І хоча, кожний елемент вважливий для завершеного образу, саме капелюшок буде завжди в центрі уваги спеціалістів модної індустрії.

НУ, СВЯТО Є СВЯТО, А ЩО Ж У БУДНІ?

Відверто кажучи, без капелюха та сонцезахисних окулярів вийти на вулицю тут можна хіба що вночі або під час зливи, оскільки щедре австралійське сонце зазвичай буває немилосердним і шкідливим.

Без крислатої панамки школярам не дозволено виходити на шкільне подвір’я чи спортивний майданчик під час перерви.

До комплекту спецодягу для різних професій теж включено спеціальний головний убір.

Скоріше зараз вже як прикольний сувенір продають в Австралії так звані коркові капелюхи, які носили перші переселенці з Європи. По краю крисів капелюха прикріплені корки на мотузках, які від кожного руху голови розгойдуються і відганяють настирливих мух.

Але найвідомішим у світі австралійським капелюхом безумовно визнано акубру.

АВСТРАЛІЙСЬКА ІКОНА — «АКУБРА»

Акубри носять австралійські політики, в них на офіційних церемоніях крокують олімпійці, їх дарують гостям під час офіційних візитів, вони якнайкраще пасують знаменитому Крокодилу Данді та всім іншим героям австралійських фільмів.

Капелюх для австралійського фермера — необхідний захист від пекучого сонця і тропічної зливи, а також своєрідний «бейдж» на великих торгах. За станом акубри судитимуть про працьовитість та успішність фермера. І чим більш пошарпаний капелюх, тим краще, оскільки щойно придбана свіженька обновка завжди видаватиме новачка.

На відміну від містянина австралієць із глибинки перш за все почовгає робочим черевиком по щойно придбаній акубрі.

Був би дощ, міг би кинути її в калюжу. І це зовсім не ознака неповаги, а навпаки — своєрідний ритуал. Акубра має працювати, щойно опинившись на фермі, як традиційно починає і завершує своє життя фермер на родючій червоній землі Австралії.

Насправді робочим капелюхом тут пишаються. В одному з солідних магазинів у Південній Шотландії (так називають один із гірських районів Австралії) я зустріла цікавий експонат — заношений до дір, зшитий суровими нитками, потемнілий від часу капелюх займав почесне місце на поличці поряд з новими стильними капелюхами. Виявилося, що кілька років тому компанія «Акубра» проводила конкурс на «найпрацьовитіший» капелюх, і переможець отримав нову акубру в обмін на цей екземпляр — доказ надійності та популярності бренда.

Засновник компанії «Акубра» — Бенджамін Данкерлі — прибув з Англії до Тасманії у 1874 році й вирішив започаткувати виробництво капелюхів у столиці острова — Хобарті. Він був не лише майстерним капелюшником, а й талановитим інженером, тому невдовзі після приїзду відкрив невеличку фабрику з виробництва головних уборів. Найкращим матеріалом для його продукції виявився фетр, який виготовляли з ніжного підшерстку кролика, для обробки якого Данкерлі виготовив спеціальний механізм. Саме тоді вже Австралія почала потерпати від пухнастих шкідників, які заполонили країну і стали причиною безлічі проблем як для сільського господарства, так і для місцевої фауни.

Все почалося з витівки Тома Остіна — мисливця, який випустив кілька тварин на волю з надією згодом полювати на них.

Проте доволі швидко стали очевидними результати необачного втручання в дику природу. Під впливом тривалої ізоляції на більшій частині континенту відсутні хижаки, які б могли стримувати шалене зростання популяції кроликів.

А вони виявилися справжніми шкідниками — підгризали молоді паростки рослин, знищували природний рослинний покрив, що в засушливому кліматі призвело до деградації та руйнування ґрунту. Вони випереджали у поїданні трави овечі отари, які старанно розводили фермери. Все це набуло масового характеру, і невдовзі популяція кроликів досягла кількох мільйонів. Не рятував ситуацію навіть щорічний відстріл двох мільйонів тварин, до якого долучалися всі австралійці.

Тож наявність необмеженої кількості сировини і природний дар підприємця забезпечили бурхливий розвиток бізнесу капелюшника. Було засновано першу фабрику в Сіднеї, а до керівництва долучився Стівен Кейр, який також мав солідний досвід у виробництві капелюхів у Англії і став цінним бізнес-партнером. Тим більше буквально через кілька років він одружився з донькою Данкерлі, став керуючим директором підприємства і започаткував «королівську» династію капелюшників — Кейр, яку в наш час очолює вже Стівен Кейр ІV.

У 1911 р. в компанії працювало 19 робітників, але вона нарощувала виробничі потужності й зростала, з огляду на популярність бренда «Акубра» та зростання попиту, особливо з початком І Світової війни. Завдяки унікальним якостям цей крислатий капелюх став головним убором вояків з об’єднаних сил Австралії та Нової Зеландії АНЗАК.

Один із крисів капелюха заколото збоку золотою емблемою, що виглядає доволі кокетливо і трохи по-мушкетерськи, але насправді це було зроблено для того, щоб вправно перекидати гвинтівку через плече.

Компанія і надалі залишається основним постачальником збройних сил Австралії — 75% формених головних уборів військових виготовляють саме на її підприємствах. І факт того, що їхній виріб став символом австралійського вояка, — предмет гордості кожного співробітника компанії.

У компанії 85 працівників, протягом виробничого циклу капелюх перебуває в 60 парах рук. Технологія виробництва залишається незмінною вже протягом 100 років. Більшість робітників, переважно чоловіки, працюють десятиліттями, деякі по 30—40 років, а в деяких випадках — понад 50! Акубри виготовляють вручну — від самого початку до завершення, що дає можливість забезпечити ретельний контроль за технологічним процесом, використовувати фетр найвищого ґатунку, дотримуватися найвищих стандартів якості.

Незважаючи на доволі успішну історію, на долю компанії випадали і випробування. Були часи, коли власники віддавали власний будинок під заставу, аби вчасно виплатити заробітну плату робітникам. І завжди відстоювали «австралійськість» своєї компанії. Вони легко могли б подвоїти, а то і потроїти прибуток, якби передали виробництво за межі країни, але попри все «Акубра» і досі дотримується принципу відданості Австралії.

На виготовлення одного капелюха, а їх щомісяця виготовляють кілька тисяч, потрібно 14 кролячих шкурок. З огляду на необхідність зменшувати популяцію кроликів на континенті, компанія змушена закуповувати сировину частково в Бельгії, Франції та Україні, але це не міняє суті.

Бренд, який встиг завоювати всі континенти, надалі визнається суто австралійським.

А знак Made in Australia був і залишається гаслом династії виробників акубри.

Незважаючи на шалену популярність, вишуканість і високу вартість, капелюх акубра асоціюється з фермерством і сільською Австралією загалом. Як на мене, відчути країну, її стиль і душу можна саме в глибинці, познайомившись з бушрейнджерами, фермерами, скотарями, одним словом, — із «людьми в акубрі».

Так, до речі, народилася ідея у Пола Хогана — сценаріста і виконавця головної ролі Крокодила Данді, який колись спробував уявити — як відчував би себе безстрашний бушмен серед кам’яних джунглів Лос Анджелеса...

Створений Полом Хоганом ще в минулому столітті «Крокодил Данді» надалі залишається найуспішнішим і найприбутковішим австралійським фільмом, а сам Хоган — національним героєм Австралії. Ще до «Крокодила Данді» актор користувався шаленою популярністю в країні, а здобувши світову славу, сприяв популяризації Австралії й буквально здійснив поштовх до бурхливого розвитку туристичної індустрії. Наприклад, місце зйомок фільму в національному природному парку Какаду (площею дорівнює приблизно Німеччині) стало суперпопулярним у тисяч туристів і приносить солідні прибутки, в тому числі завдяки харизмі Хогана, знаменитий капелюх якого став відомим навіть тим, хто ніколи не бував у Австралії.

Назва бренда суто австралійського капелюха була запатентована понад сто років тому. Вважають, що слово «акубра» перекладається з мови аборигенів як «володар бушу». Існують й інші тлумачення, оскількимов і діалектів аборигенів формально існує кілька сот, але, як на мене, саме так справедливо назвати капелюх, який однозначно підкорив увесь світ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати