«Мер Черновецький, досить з нас «генделиків»!»
Мешканці Дніпровського району столиці до останнього збираються захищати парк «Спартак» від свавілля забудовниківЧи переміг би на виборах Леонід Черновецький, якби у своїй передвиборчій програмі пообіцяв киянам вирубати усі дерева в парках і на вивільненому місці побудувати розважальні комплекси? Навряд чи. «Він нам обіцяв боротися за кожне дерево та кущ. А що маємо тепер?» — таке риторичне запитання у розпачі задають мешканці вулиці Попудренка, що у Києві. Вже упродовж місяця вони змушені чергувати у парку «Спартак», захищаючи дерева від пилки потенційних забудовників. Однак, варто «захисникам» хоч на годину кудись відлучитися, як тут же починають падати сосни та клени.
— Діти, що ж ви робите? Ми ж самі саджали ці дерева. Мій чоловік, коли прийшов із фронту, на честь Дня Перемоги висадив он того клена, якого ви щойно спиляли, — такими словами бабуся з паличкою, ледве не плачучи, намагалася врoзумити робітників. Однак ті продовжували свою справу, наче і не чули її. Лише після того, як одна жінок пообіцяла викликати міліцію, молодики зібрали свій інструмент і пішли геть. Та пообіцяли незабаром повернутися.
— Все почалося 6 червня цього року, — розповідає мешканка одного з будинків, що на вулиці Попудренка, Стелла Демяненко. — У парку ми вигулювали собак і тут де не взялися люди з пилками, які почали нищити дерева. Запитали їх: навіщо це робите? Почули у відповідь: на цьому місці збудують боулінг-клуб. А наступного дня прийшов чоловік, який назвався просто Сашею. Спочатку він змалював нам картину «райського життя», яке нібито нас очікує, після того, як побудують цей клуб. Коли ми сказали, що нам потрібний не клуб, а парк, «просто Саша» лаявся і погрожував «спалити тут усе» і «знести наші курятники» (житло приватного сектора. — Авт. ). Пізніше, коли ходили скаржитися до мерії, бачили там цього чоловіка. Схоже, він займає якусь солідну посаду.
За словами ще одного «захисника» парку Руслана Мельника, йому вдалося дізнатися, що перед тим, як дати на будівництво дозвіл, Київрада якимось чином умудрилася вивести згадану територію із статусу зеленої зони.
— З чиєїсь легкої руки депутатів переконали у тому, що тут залишилися лише трухляві дерева, — каже Руслан Мельник і показує рукою на свіжоспиляні здорові дерева: — Та які ж вони трухляві?
А ще як запевняють жителі вулиці Попудренка, будувати на території парку не можна взагалі, оскільки тут близько до поверхні проходить система каналізаційних мереж. Із цього приводу вони викликали фахівця із Департаменту експлуатації каналізаційних мереж, той підтвердив такі побоювання і повідомив, що до них за дозволом фірма-забудовник не зверталася.
— Звернення із проханням не забудовувати наш парк, ми надіслали до Секретаріат Президента, у Київраду, до Дніпровської райдержадміністрації, а також в усі прокуратури міста, включаючи природоохоронну, — розповідає Лариса Полстяна. — Як згодом з’ясувалося, усі скарги переправили до прокуратури Дніпровського району, а звідти відповіді й досі немає. Правда, в Дніпровській райдержадміністрації порекомендували фірмі-забудовнику провести з цього приводу громадські слухання. Абсурд та й годі! Причому тут фірма, якщо громадські слухання мала б провести Дніпровська райдержадміністрація!
Подали мешканці Дніпровського району і позов до суду, але поки що конкретної відповіді звідти не отримали. Однак, як запевняє Руслан Мельник, за свій парк вони збираються боротися до останніх сил й 12 липня йтимуть протестувати під мерію.
— Нам не потрібний боулінг- клуб, тим більше, що вся територія парку віддана фірмі в оренду й 0,5 гектара вона може здавати у суборенду. Уявляєте, скільки тут побудують розважальних закладів та гаражів. А нам не треба генделиків, ось один вже є, — каже пан Руслан і показує на пивничку між дерев. — Тут поряд знаходиться школа, діти займаються фізкультурою, мешканці навколишніх будинків приходять підтягнутися на турніку чи побігати. Тому по черзі чергуватимемо, аби не дати зрізати дерева. Шкода, що людей малувато: хто у відпустках, хто на роботі. Он баба Таня сиділа, то на неї, скільки вона не просила, робітники не зважили.
Чим закінчиться історія із знищенням парку «Спартак» поки що невідомо. Останнім часом випадки, коли столична влада, всупереч діючому законодавству, намагається перекласти майно громади до чиєїсь із приватних кишень, у Києві непоодинокі. Ще свіжий приклад із масовим побиттям киян на вулиці Берестейській (до речі, в тому ж Дніпровському районі), але вже доводиться чути про те, що назрівають нові війни мешканців проти забудовників на Оболоні, Подолі. І, на жаль, перемога у них не завжди на боці справжнього власника столичних земель — громади.
КОМЕНТАРІ
Як поінформували «День» у прес-службі Київської міськдержадміністрації, нині у столиці є 56 проблемних ділянок, де можливі конфліктні ситуації навколо запланованих новобудов, й на кожну з них, за дорученням мера Леоніда Черновецького, особисто виїжджав і спілкувався з мешканцями лідер фракції блоку Леоніда Черновецького в Київраді Денис Комарницький. Про результати цих поїздок, на жаль, нам не повідомили.
За інформацією депутата Київради, заступника голови постійної комісії з питань екологічної політики Київради Даніеля Карабаєва, питання про забудову парку «Спартак» сесія Київради прийняла без погодження з екологічною комісією Київради.