Перейти до основного вмісту

Місце для активних

Як небайдужа молодь відроджує у Краматорську культурне середовище
12 лютого, 10:01

Спільний проект молодих активістів Львова та Краматорська — «Вільна Хата» —  існує трохи більше двох місяців. Це — творчий майданчик, де молодь може обмінюватися ідеями та розвивати власні таланти. Платформа відкрилася у Краматорську 6 грудня минулого року. За цей час її учасники встигли зібрати під своїм дахом 400 постійних відвідувачів та провести більше 80 різнопланових заходів. Координатор проекту Микола Дорохов розповідає, що ідея створення «Вільної Хати» виникла у нього ще рік тому, але війна внесла свої корективи.

«Ідея проекту з’явилася ще у лютому минулого року, — ділиться Микола, — коли я вперше приїхав до Львова за програмою «Схід-Захід», яку організовувала Львівська освітня фундація. Під час поїздки я потрапив у дуже цікаве місце — «Фредра 61». Це культурна платформа, на базі якої відбуваються різні мистецькі заходи. Мені сподобалася ця ідея, і я захотів організувати щось подібне у своєму місті. Організація відбувалася дуже повільно, згодом у місто прийшли бойовики, і ми змушені були відкласти наш проект. Знову згадав про нього я аж у серпні. Тоді мої друзі зі Львова Андрій і Юрко зібралися з волонтерською місією до Краматорська. Вони хотіли допомогти відновлювати будинки та ремонтувати квартири, що постраждали внаслідок ворожих обстрілів. Я вирішив теж долучитися до роботи. Ми з волонтерами працювали щодня з 10-ї до 17-ї  години, а надвечір у нас починалася культурна програма: пісні під гітару, танці, дискусії, ігри, зустрічі з цікавими людьми, культурними діячами. За два місяці ремонтні роботи закінчилися, а культурну ініціативу ми вирішили розвивати».

Життя у «Вільній Хаті» дуже активне. Щодня хлопці організовують мінімум один захід, а бували дні, коли кількість різних тренінгів та творчих проектів сягала п’яти. У «Вільній Хаті» проводять уроки з англійської мови, заняття з музики, танців, малювання та декоративно-прикладного мистецтва, різноманітні семінари і тренінги. Часто активістів відвідують відомі гості. Серед нещодавніх гостей: письменник Сергій Жадан, співак Сашко Положинський і представники львівського Інституту лідерства та управління.

Коли активісти лише починали ініціативу, то найскладнішим було налагодити діалог із владою та отримати приміщення. Керівники міста не розуміли суть проекту і списували ідеї на амбітність молоді, не надаючи їм жодного значення. Проте за два місяці хлопцям вдалося зробити собі ім’я не лише на рівні міста, а навіть області, розповідає один із учасників проекту, представник Львівської освітньої фундації Андрій Садовицький.

«Приємно, що з нами вже почала рахуватися влада. Ось сьогодні, наприклад, був дзвінок з обласного відділу у справах дітей та молоді, бо ми виступили з ініціативою щодо арт-терапії для дітей з дитячих будинків. Ми хочемо навчати їх музиці, робити з ними уроки, соціалізувати дітей у суспільстві. Керівництво дитячого будинку погодилося на співпрацю. Ще співпрацюємо з одним із місцевих клубів підприємців.  Ми себе позиціонуємо як нерелігійна і неполітична організація», — розповідає Андрій.

Організатори проекту намагаються знайомити молодь між собою для того, щоб люди зі спільними інтересами створювати цікаві ініціативи, зокрема, уже є окрема команда, яка працює над благоустроєм міста, ще кілька дівчат об’єдналися в групу і беруть шефство над дітьми, які потребують уваги. Також у місті існує ініціатива «Хороший сусід». Її учасники піклуються про літніх людей: ходять за покупками чи допомагають по господарству.

«Наша платформа, передусім, для дискусій. Якщо є спілкування, люди починають замислюватися, аналізувати і приходити до правильних висновків», — вважає Андрій Садовицький.

Зараз на базі «Вільної Хати» функціонує культурний журнал під назвою «Арт і факт», а також бібліотека, яка скоро матиме власний електронний каталог. Найближчим часом хлопці планують залучити до роботи молодь інших міст і, можливо, організувати схожі ініціативи ще в кількох населених пунктах Донбасу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати