На Чернігівщині суддя спіймав «на гарячому» міліціонерів, які рубали ліс

На Чернігівщині місцевий суддя спіймав «на гарячому» лісорубів, які незаконно рубали та навантажували дуби. Злісними порушниками виявилися колишні та діючі працівники міліції. На зауваження представника Феміди про незаконність дій правоохоронці відповіли добірною лайкою. Заспокоїти гарячих лісорубів вдалося лише працівникам прокуратури. Вони і задокументували злочин.
Деревина на експорт
Інформацію про «міліціонерів-лісорубів» розповсюдили представники місцевої Самооборони Майдану. Так, за словами керівника обласної самооборони Олександра Ясенчука, один із суддів Ріпкінського районного суду, повертаючись із полювання, проходив повз лісозахисну смугу поблизу села Даничі. Він звернув увагу на те, як декілька осіб рубали та навантажували добірні дуби.
«Будучи природолюбом, суддя намагався з’ясувати ситуацію, проте у відповідь полетіла лайка. Зловмисники не впізнали його, адже він був у одягнений у камуфляж, – коментує самооборонівець. – Серед порушників закону суддя впізнав колишніх і діючих міліціонерів».
Представнику Феміди нічого не залишалося, як викликати представників прокуратури для документування злочину. Уже наступного дня справа «міліціонерів-лісорубів» набула небувалого розголосу. За словами місцевих мешканців, якби на місці судді опинився звичайний громадянин, то його б просто побили, а справу б «зам’яли».
Самооборонівці почали проводити власне розслідування. Під час виїзду на місце злочину вони зафіксували сліди двох автомобілів, а також сфотографували пні та саму деревину. Нині дуби перебувають на збереженні у Ріпкінському лісництві, загальний об’єм деревини складає 15 метрів кубічних. Відомо, що саме такий ліс, дубки довжиною до трьох метрів, йде на експорт.
Порушено кримінальне провадження
Чоловіком, що виявив порушників, виявився суддя Ріпкінського районного суду Чернігівської області Євген Жовток. Представник Феміди відмовився надавати коментарі та сказав, що розмова не матиме жодних юридичних наслідків, а містить виключно побутовий характер.
«Мене на допит не викликали, – пояснює стан справ суддя. – Я можу лише припустити, що по факту відкрито кримінальне провадження щодо незаконної вирубки, але не стосовно конкретних осіб. Щодо осіб міліціонерів я не володію жодною інформацією. Можливо, мене допитуватимуть як свідка, тому не вважаю за потрібне розголошувати дані щодо осіб, яких підозрюють у незаконній вирубці».
Тимчасово виконуючий обов’язки начальника Головного управління Національної поліції у Чернігівській області Едуард Альохін підтвердив інформацію про те, що у цій справі фігурує один діючий працівник міліції, а також колишні правоохоронці.
«Вони прикривалися високими прізвищами, говорили, що їм вказівку дало вище керівництво МВС – так багато хто робить, – коментує головний поліцейський Чернігівщини. – Для мене це – справа честі. Я особисто ходив до прокурора області, щоб довести цю справу до логічного завершення. Усі матеріали справи ми направили до прокуратури».
У прокуратурі Чернігівської області повідомили, що по факту незаконної вирубки 40 дубів на території Ріпкінського району розпочато кримінальне провадження за статтею 246 Кримінального кодексу України. Максимальна санкція статті передбачає обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк, із конфіскацією незаконно добутого.
Загалом упродовж року в провадженні органів внутрішніх справ (нині – ГУ Національної поліції в області) перебувало 109 кримінальних проваджень, зареєстрованих за фактами незаконної вирубки лісу, процесуальне керівництво в яких проводять органи прокуратури.
Справи про незаконну вирубку «зависають у повітрі»
У державній екологічній інспекції заявляють, що втомилися документувати численні порушення та нараховувати збитки, нанесені державі від вирубки лісів.
Начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Леонід Бурковський називає незаконну вирубку деревини не інакше, як другим фронтом.
«Всі довкола бачать, що ліс ріжуть, ліс крадуть, його переробляють, і все це відбувається в межах області (бо кругляк заборонено перевозити), але ніхто нічого зробити не може, – обурюється Леонід Бурковський. – Ми часто зустрічаємо небажання правоохоронців належним чином розслідувати справи та притягувати винних до відповідальності. Наприклад, минулого місяця я особисто затримав на в’їзді до Чернігова фуру з незаконно вирубаними дубами. Мене до цього часу ніхто не викликав на допит як свідка. Найцікавіше, що вантажівку і водія міліція відпустила, навіть не з’ясували, хто вантажив, нікого не відправили затримати навантажувач, який стояв два тижні в лісі».
Начальник обласної екологічної інспекції розповідає про інші схожі кричущі випадки. Найбільш резонансний із них – випадок у Корюківському районі Чернігівщини, що трапився дев’ять місяців тому. Тоді керівники ВАТ «Корюківська фабрика технічних паперів», що є користувачем лісу, відмовилося від користування лісом. Представники підприємства подали до місцевої райдержадміністрації заяву про розірвання договору. Однак, адміністрація на баланс ліс не прийняла, і він залишився нічийним.
«Ліс вирізали за декілька тижнів, – каже Леонід Бурковський. – Ми нарахували сім мільйонів гривень збитків. Було порушено кримінальне провадження, але за деякий час його закрили, оскільки не змогли встановити осіб, що здійснили правопорушення. Таким чином справи відправляють в небуття».
За словами начальника обласної екологічної інспекції, останнім часом лісоруби стали використовувати хитрий метод замітання слідів – спалювати пні за допомогою автомобільних шин. У такому разі, пояснює екологічний чиновник, визначити, коли було спиляне дерево, практично неможливо.
Що ж до справи «міліціонерів-лісорубів», Леонід Бурковський повідомив, що до їхнього відомства надійшов запит від обласної прокуратури щодо проведення замірів та визначення розміру збитків. Начальник обласної екологічної інспекції попросив громадськість тримати цю справу на контролі, щоб згодом не вийшло так, що діючий міліціонер не рубав дуби, а проходив повз.
Author
Віталій НазаренкоРубрика
Суспільство