Наукове буяння в травні
Місяць буде багатим на пізнавальні заходи. Планами діляться Київ, Львів, Харків і Вінниця![](/sites/default/files/main/articles/03052018/10nauka2.jpg)
Багато людей уже планують відпустки. Напрямок подорожей — від плеканої дачі за 40 кілометрів від дому до, скажімо, островів у Індійському океані. А яким може бути дозвілля людини на Марсі, в травні розкажуть популяризатори науки. Планети Сонячної системи й екзопланети — напрямок «подорожей», які чекають відвідувачів науково-популярних подій цього місяця, різний. Якщо не хочете так далеко, сходіть на Медичні пікніки або львівський Марш за науку. Зрештою навіть прогулянка містом може бути пізнавальною, і Харків показує тут гарний приклад. А адекватно оцінювати нову інформацію навчать у Вінниці, на практикумі з критичного мислення. Більше про все це — в традиційному огляді науково-популярних подій на місяць. На фестивалі, лекції, воркшопи, майстер-класи і багато іншого запрошують Київ, Львів, Харків і Вінниця.
КИЇВ
ЯК МИ ЗАЖИВЕМО НА МАРСІ
До колонізації Марсу ще треба почекати. Тим часом Червона планета колонізує думки тисяч людей. От 10 травня о 19.00 в просторі «Циферблат» представляє The Mars Society в Україні.
The Mars Society, або «Марсіанське суспільство», є міжнародною некомерційною організацією, яку 20 років тому заснував американський інженер і публіцист Роберт Зубрін. Спільнота інформує загал про актуальність і переваги дослідження Марсу, а також шукає шляхи для організації місії до планети, яку фінансуватимуть із приватних коштів. «Марсіанське суспільство» об’єднує тисячі учасників у понад 50 країнах.
У Києві ініціативу представить Андрій Бєгунов, співорганізатор The Mars Society в Україні. Також Андрій є ініціатором хакатонів NASA Space Apps в Україні, організатором програми ARISS UA, у межах якої проводяться сеанси радіозв’язку між школярами і студентами та астронавтами на борту Міжнародної космічної станції. Разом із Андрієм Бєгуновим виступатимуть популяризатор науки Андрій Філатов, співзасновниця науково-популярної платформи «Підземка» Дар’я Заремба, засновник Nox Universe Павло Костенко.
Для участі треба зареєструватися за посиланням на сторінці події в «Фейсбуці».
ВІДКРИТИ ЕКЗОПЛАНЕТИ
Екзопланетами називають планети, що обертаються не навколо Сонця, а навколо іншої зірки, або взагалі дрейфують космічним простором. Виявляється, ще до 1991 року існування екзопланет було предметом теоретичних міркувань. Учені довели існування понад трьох тисяч таких об’єктів, і цей процес не зупиняється, як і поява нових методів вивчення екзопланет.
Більше про все це можна дізнатися на лекції популяризатора науки, інженера-метролога Андрія Філатова. Вона відбудеться 11 травня в Київському будинку учених, початок — о 18.30. Влаштовує подію «Всесвіт. Простір. Час», міжнародний науково-популярний журнал, присвячений астрономії та космонавтиці.
Організатори лекції зазначають, що дослідження екзопланет можуть дати людям багато цікавих даних про історію Землі, Сонячної системи та усього Всесвіту. Тому якщо вам не судилося відкрити такий об’єкт, хоча б дізнайтеся, як це робиться.
ФЕСТИВАЛИМО З УЧЕНИМИ
Демонстрація новітніх розробок потужних українських учених і молоді, лекції крутих науковців, зокрема нобелівського лауреата з фізики Сержа Ароша — все це чекає нас на XІІ Всеукраїнському фестивалі науки. Він охопить десятки міст і містечок (наприклад, Білу Церкву, Дніпро, Краматорськ, Слов’янськ, Ужгород, Кропивницький, Львів, Нагуєвичі, Рубіжне, Сєверодонецьк, Миколаїв, Одесу тощо), але його центральним майданчиком традиційно стане Інститут електрозварювання імені Є.О.Патона НАН України.
Урочисте відкриття фестивалю відбудеться 16 травня об 11.00, і вже за півгодини почнеться лекція Сержа Ароша. Наукове свято триватиме по 18 травня, детальну програму можна знайти на сайті фестивалю.
Всеукраїнський фестиваль науки 2007 року заснувала Національна академія наук України. Це загальнодержавний проект із популяризації науки у суспільстві, одна з цілей якого — зробити науку доступною для людей будь-якого віку. З 2008 року НАН України входить до Європейської асоціації наукових заходів EUSCEA, яка своєю чергою об’єднує понад 100 організацій із 36 країн. Тож на Всеукраїнському фестивалі науки все буде солідно і захоплююче. Вивчайте програму та обов’язково знайдете подію собі до смаку.
ДИТЯЧА «МАНДРІВКА» СОНЯЧНОЮ СИСТЕМОЮ
Класно, що в Україні наукові події проводяться не лише для дорослих, а й для дітей. Так, 18 травня в Музеї Максима Рильського відбудеться інтерактив для дітей «Таємниці планет Сонячної системи». Початок — о 13.30.
Модерує захід творче об’єднання TanDeM. Організатори обіцяють знайомство з робототехнікою, цікаві знання, жваве спілкування і нові відкриття. Цілком можливо, що їх зроблять не лише діти, а й їхні батьки.
ПІКНІК, КОРИСНИЙ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
У травні набирає обертів сезон пікніків. Отже, й ініціатива «Наукові пікніки в Україні» пропонує нам дещо цікаве. 19 травня в парку Шевченка з 12.00 до 17.00 триватимуть Медичні пікніки.
«Ми хочемо розповісти, що відбувається всередині нас, як залишатися здоровим, навчити дорослих і дітей надавати першу медичну допомогу. Хочемо ближче познайомити киян з лікарями в неформальній обстановці, зменшити дистанцію лікар — пацієнт, допомогти знайти відповіді на запитання, що стосуються медичної реформи. Донести важливість здорового способу життя на простих та практичних прикладах», — обіцяють організатори.
А ще на медпікніку розвінчуватимуть міфи, які псують нам життя. Шкідливість вакцинації і корисність гомеопатії — вас навчать, як пояснити, чому це маячня. Бонус для молодих батьків — їм розкажуть, як грамотно доглядати за малюком і які проблеми, пов’язані з доглядом за новонародженим є геть примарними.
ЛЬВIВ
«АСТРОНОМІЯ ПО-ЛЬВІВСЬКИ»
У підземеллі Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла 4 травня о 19.00 говоритимуть про астрономію. Директор Астрономічної обсерваторії у Львові, професор Богдан Новосядлий у межах лекції «Per aspera ad astra: астрономія по-львівськи» розповість про дослідження неба у Львові від початків і до сьогодні.
ІСТОРІЯ З ГЕРБІВ
7 травня дослідник геральдики в архітектурі Львова Тарас Завадовський прочитає лекцію «Відомі і невідомі герби в архітектурі Львова» в Науково-технічній бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка». Також там представлять виставку давніх і сучасних джерел на тему геральдики та її застосування в архітектурі Львова та європейських міст.
Подія запланована на 18.00. Триватиме орієнтовно дві години. Вхід вільний.
МОДЕЛІ «КУЛЬТУРНОГО БУДІВНИЦТВА»
Що досі заховано в архівних капсулах часу? Як змінювалися моделі «культурного будівництва» від української хати до національної бібліотеки? На ці та інші запитання відповідь дасть поетеса та літературознавець Олена Галета. Вона 11 травня розповідатиме про архів як індивідуальний проект та історичну проекцію. Зокрема, йтиметься про щоденники, спогади, записи інтелектуала й бібліографа Юрія Меженка — літературного «хрещеного батька» Тичини, Хвильового і Плужника, ініціатора «Музагету» й засновника Всенародної бібліотеки та Книжкової палати, що становлять на сьогодні один із останніх невідчитаних архівів ХХ століття.
Захід відбудеться о 16.00 у Центрі Шептицького.
ХРОНОЛОГІЯ «АТАКИ НА ДЕМОКРАТІЮ»
Втручання Росії в перебіг виборів у США досі залишається актуальною темою, яку порушують на різних рівнях. Саме на цю тему прочитає публічну лекцію професор політології університету Торонто Лукан Вей, який 10 травня завітає до Львова. Протягом трьох годин американський експерт розповідатиме про еволюцію втручання Росії у вибори в інших країнах, проаналізувавши, як змінилися арсенал засобів і географія російського втручання за останню чверть століття.
Лекція «Атака на демократію: втручання Росії у вибори в інших країнах» із синхронним перекладом на українську почнеться о 18.00 у Центрі Шептицького.
Вхід вільний за умови попередньої реєстрації, зробити це можна, перейшовши за посиланням на сторінці події в «Фейсбуці».
ДВА ТИЖНІ В МУЗЕЯХ
Міжнародний день музеїв святкують у багатьох містах по всьому світу, зокрема в Україні. Цього року його тема — «Музеї в мережі: нові методи, нові відвідувачі». Львів добре підготувався до цієї дати. Так, понад 25 музеїв міста з 18 по 31 травня представлять спеціалізовану програму, в межах якої ознайомлять із новітніми способами роботи з відвідувачами. В програмі зокрема: майстер-класи, лекції, інтерактивні заходи, квести з використанням QR-кодів, онлайн-вікторини на сторінках музеїв у соціальних мережах, представлення нових мобільних додатків, спеціалізовані екскурсії.
Також 18 травня в Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові відбудеться Форум музейних інновацій. Захід триватиме з 9.00 до 18.00. Зареєструватися на подію, а також ознайомитися з детальною програмою інших заходів можна на сторінці «Музеї в мережі: нові методи, нові відвідувачі» в «Фейсбуці».
НАУКОВЦІ ПЛАНУЮТЬ РЕКОРДНИЙ МАРШ
«Хто врятує світ від катастрофи?», — під таким гаслом у Львові пройде Марш за науку в межах однойменної глобальної ініціативи. Запланований він на 19 травня, всеукраїнський День науки. Львів’яни прагнуть встановити рекорд по країні, зібравши п’ять тисяч небайдужих до науки на одній парковій алеї. Для порівняння, аналогічний марш-перформанс у Києві, що відбувся в квітні, зібрав близько півтори тисячі учасників.
Нагадаємо, глобальна ініціатива March for Science, започаткована 2017 року у Сполучених Штатах, покликана звернути увагу урядів, громадських діячів і лідерів думок на необхідність науки та досліджень для людства.
Костюмований марш-перформанс у Львові стартує біля пам’ятника Івану Франку і триватиме з 12.00 до 16.00.
«ІННОВАЦІЙНА ВЕСНА»
Форум із такою назвою відбудеться в місті 25-26 травня на території Tech StartUp School. Його спільно з партнерами організовує Львівська політехніка. «Це подія, яка об’єднає науковців та юних винахідників і відкриє світ науки та новаторства для кожного відвідувача без вікових обмежень», — обіцяють організатори.
У програмі форуму передбачений пітчинг стартапів, де креативні винахідники зможуть представити власні розробки та проекти потенційним спонсорам та отримати відгуки. Окрім цього, запланована науково-технологічна виставка, де представлять цікаві винаходи та інноваційні розробки. Школярі зможуть взяти участь у майстер-класах із роботехніки. А в межах тематичного блоку Novatalking амбасадори науки та юні винахідники розповідатимуть про свої ідеї, проекти та надихатимуть слухачів у форматі TEDx.
Вхід вільний. Для участі в пітчингу стартапів і науково-технологічній виставці треба заповнити реєстраційні форми. Більше інформації на сторінці події в «Фейсбуці».
ХАРКIВ
РОЗУМНІ «ХУЛІГАНСЬКІ» МАРШРУТИ
Травень порадує харків’ян науково-популярними подіями просто неба. Вже 5 травня жителі Харкова та гості міста можуть потрапити на вуличну прогулянку-екскурсію «Від Дівочої до Дарвіна». Вона пройде історичними вулицями, на яких колись жили видатні лікарі, архітектори, режисери. Ведуча заходу Лєра Кульшицька в анонсі події попереджає — «маршрут не без хуліганства», але буде захоплюючим для тих, хто любить цікаву архітектуру та хоче більше дізнатися про історію Харкова.
Учасники прогулянки-екскурсії петлятимуть Дівочою, Чорноглазівською, Губернаторською та Садово-Куликівською. Старт з площі Поезії. Зареєструватися можна за посиланням у «Фейсбуці».
До речі, в Харкові вуличні екскурсії стають трендом. Дедалі більше людей розробляють маршрути знаковими місцями «соціалістичної столиці України». Наприклад, 6 травня можна «відкрити» для себе район «ХТЗ». Авторка екскурсії Тетяна Земерова пише: «Історія ХТЗ — як багатошаровий пиріг. Тут і загальноісторичне тло модернізації СРСР, на якому розгорталось амбіційне будівництво, і урбаністичні інновації індустріального міста, і, звісно, люди. Американський єврей, німецький єврей, українець — вони не зустрічались один із одним, але стали хрещеними батьками ідеального соціалістичного містечка, Нового Харкова. Побачити їхнє дитя таким, яким воно пройшло через десятиліття, ознайомитися з ним і захопитись величчю задуму зможуть усі Свої у неділю, 6 травня. Вирушаємо в Першу п’ятирічку о 15.00 від станції метро «Тракторний завод».
На екскурсію можна не реєструватися.
НАВЧІТЬСЯ РОБИТИ БЛИСКАВКУ І СОНЦЕЗАХИСНИЙ КРЕМ
16 травня Харківський політех проведе кілька науково-популярних заходів до Міжнародного дня Світла. Організатори обіцяють: на тих, хто завітає до Національного технічного університету «ХПІ», чекають майстер-класи, лекції, воркшопи, лабораторні роботи з фізики та хімії. Зокрема, під час однієї з лабораторних робіт можна навчитися створювати справжню блискавку, на майстер-класі з економіки пояснять, як заощадити на світлі, на тематичній лекції розкажуть про світло в історії та культурі та що «говорили» про світло математики. Також відбудеться воркшоп про те, як зробити самотужки сонцезахисний крем.
Крім цих заходів, будуть ще кілька, які розкриють тему світла та все, що з ним пов’язане, з наукового погляду. Участь у науковому фестивалі безоплатна адже, запевняють у «політесі», знання — безцінні. Детальнішу програму та розклад заходів можна знайти за посиланням на сайті вишу.
ВIННИЦЯ
ВЕСЕЛИЙ ПРАКТИКУМ ІЗ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ
Така подія відбудеться 5 травня в приміщенні NGО-хабу Вінниці. Організовує тренінг-практикум для студентів Вінницький національний технічний університет у межах проекту «Академічна доброчесність ВНТУ». Упродовж дня учасники дізнаються, що таке критичне мислення, як протистояти спробам маніпулювання, навчаться структурувати та інтерпретувати інформацію, а головне — отримають навички, як розвивати ці якості у сучасних умовах.
«Програма розроблена спеціалістами з неформальної освіти України, Грузії та Білорусі, — ділиться співорганізаторка тренінгу Катерина Подолянчук. — Ми не будемо завантажувати студентів нудними лекціями, а спробуємо «прокачати мізки», подаючи інформацію в формі тестів, квестів, командних завдань та провокації. Наприклад, в оригінальну «гру-надувалочку» з учасниками зіграє заступник проректора з науково-педагогічної роботи технічного університету Анатолій Теклюк. Окрім цього, будуть проведені практичні обговорення та дискусії, які спонукатимуть учасників до аналізу та осмислення запропонованих ситуацій».
Захід відбудеться в межах проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні». До участі в тренінгу запрошуються передусім студенти. Вхід вільний.
ЩО МОЖУТЬ U-РЕПОРТЕРИ
Представлення молодіжного проекту U-Report Україна та лекція «Чому важливо бути соціально-активним» відбудуться 6 травня також у приміщенні NGО-хабу Вінниці. Амбасадор проекту Христина Полуліх розповідатиме, як соціальна активність дає змогу впливати на ухвалення рішень у місті, області, країні.
«Такі презентації-лекції ми проводимо в усіх містах України, щоб якомога більше молодих людей дізналися про проект U-Report. Це система опитувань за допомогою SMS або соціальних мереж, які проводяться безоплатно та анонімно. Усі, хто підписалися на U-Report, отримують три-чотири запитання щотижня. Теми різні — освіта, саморозвиток, здоров’я, толерантність, інклюзивне суспільство, життєві негаразди тощо. Отримані результати стають фундаментом для реалізації молодіжної політики, запровадження цікавих ініціатив та залучення молоді до участі у соціальних програмах. Так молоді активісти з різних міст України мають можливість впливати на розвиток своєї країни», — пояснює координаторка проведення презентації у Вінниці Яна Іванова.
Проект здійснюється за підтримки UNICEF. Наразі він реалізується в 35 країнах. Усього у світі є понад три мільйони U-репортерів. Україна стала першою європейською державою, яка долучилася до цієї ініціативи.
Випуск газети №:
№77, (2018)Рубрика
Суспільство