«Не допустіть!»
Про імовірне закриття «Книжкового дворика» у Львові
Протягом останніх декількох днів у львівських (і не тільки) літературних колах обговорюють новину про закриття книгарні «Книжковий дворик». «День» розбирався у ситуації, яка склалася.
«КНИЖКОВИЙ ДВОРИК» – ЦЕ…
…не просто звичайна львівська книгарня. У цьому переконують її відвідувачі. І з цим важко не погодитися, адже «Книжковий дворик» від початку свого існування працює в режимі своєрідного літературного клубу.
«У січні «Книжковому дворику» у Львові буде 4 роки. За цей час він став чимось більшим, ніж просто книгарнею. Це літературне середовище, в якому регулярно відбуваються зустрічі, куди приходять обмінюватися думками читачі та письменники», – відзначає директор «Книжкового дворика» Любов ХОМЧАК.
Крім того, протягом декількох років уже організовується проект «Книжковий дворик на колесах», суть якого полягає в кількаденних мандрівках куточками України, що супроводжуються різноманітними літературними зустрічами.
ЧОМУ КНИГАРНЮ ЗАКРИВАЮТЬ?
«Книгарня розташована у приватному приміщенні. Від початку ми домовилися про невелику суму орендної плати. Зараз вартість оренди збільшили до 8 тисяч гривень. Це занадто дорого для нас. По суті, це основна причина закриття книгарні, адже фінансово ми не потягнемо таку орендну плату», – відповідає Любов Хомчак.
ЧИ Є НАДІЯ, ЩО «КНИЖКОВИЙ ДВОРИК» ЗАЛИШИТЬСЯ?
«Дуже тішуся, що за останні два дні до мене надійшло чимало пропозицій і сказаних слів підтримки, – зізнається Любов Хомчак. – Багато людей пишуть, мовляв: «Давайте ми вас підтримаємо. Надсилайте номер банківської картки. А ми спільно у складчину спробуємо зібрати необхідну суму. Тільки не закривайте, будь ласка, того «Дворика». Дуже рада, що чимало львів’ян стали на захист книгарні, оскільки для них це не просто книгарня, а осередок доброї та цікавої літературної атмосфери. Тому я розумію, що не маю права відступати. Можливо, будемо шукати інше приміщення для «Книжкового дворика».
«НЕ МОЖЕ Ж ТАКОГО БУТИ, АБИ НЕ БУЛО ВИХОДУ»
Закриття книгарні справді спричинило неабияку хвилю обурення. Наприклад, письменниця Любов ГОЛОТА прокоментувала цю новину так: «Я не була в «Книжковому дворику», та це несуттєво. Сумно, що Андрій Садовий (навмисно чи як?) руйнує образ Львова – міста письменників і художників, міста, де народилася «Просвіта» (ледь не позбавили приміщення), міста, чарівного своїми мистецькими надбаннями, традиціями.
Пиво-кава-шоколад! Пампухи і пляцки… Такий ряд вибудовується для туристів, для всієї України. Львів університетський, місто книгодрукування, театру Заньковецької та Львівської опери, місто інтелігенції, «Манускрипту з вулиці Руської» поволі втрачає свою галицьку корону... «Книжковий дворик» – не перший, тут нагадали спочилого в Бозі «Художника». Страшно, якщо на пам’ятках українського П’ємонту з’являться відбитки пальців, жирних від львівських ковбасок і пампухів».
Письменниця Наталя ДЗЮБЕНКО-МЕЙС у Фейсбуці написала: «Дуже недобра звістка зі Львова. Любов Хомчак закриває свій «Книжковий дворик» – затишний культурний і духовний центр галицького культурного П’ємонту». Також вона наголосила: «Я, звісно напишу свій лист-обурення меру Андрію Садовому. Але, львів’яни і гості славного граду! Звертаюся до всіх, хто не хоче у Львові суцільного брудного ґенделика. Не може ж такого бути, аби не було виходу. Коли випадає книга із рук, приходить морок. Львів – це не лише безцеремонний туристичний бізнес але, насамперед древня культура і шанобливе ставлення до будівничих культурного простору. Додам, що Любов Хомчак справжній і скромний герой Майдану. «Дворик» із своїми двома наметами вистояв з першого до останнього дня у вогненній стихії. Годував, лікував, одягав, і ніс Слово.
Не допустіть. Допоможіть зберегти те, на чому тримається справжня, а не підмінена суцільним ґешефтом, слава Львова!».
Колективне звернення до міської влади Львова, ініційоване Наталею Дзюбенко-Мейс, зараз ще у процесі написання. Підписатися під ним викликалося вже чимало людей.
Однак, у контексті звинувачення в бік Ратуші, слід ще раз наголосити, що книгарня розташована в приватному приміщенні. «День» зв’язався з прес-службою Львівської міської ради, де нам підтвердили те, що «Книжковий дворик» розміщений не в комунальному приміщенні, тому питання регулювання орендної плати не є в правому полі мерії, а, отже, міській раді в цій ситуації на даному етапі немає чого коментувати.
Директор «Книжкового дворика» Любов Хомчак відзначає: «Звинувачувати міську раду не треба. Можливо, міський голова навіть не знає, що є такий у Львові «Книжковий дворик». Хоча це було б зле, тому що в нас щотижня відбуваються зустрічі, в яких беруть участь видавці, письменники, історики та інші знані люди.
Чи є приміщення у міста? Впевнена, що є дуже багато приміщень у Львові, які б підійшли для облаштування книгарні. Я їх бачу, ідучи по місту. Чимало є приміщень, які раніше були центрами культури, а зараз є зовсім занедбаними».
Якою буде подальша доля «Книжкового дворика»? Відповіді на це питання поки що ніхто не знає. «День» продовжуватиме стежити за ситуацією.
Author
Дмитро ПлахтаРубрика
Суспільство