Небайдужа Одеса — в дії
Мешканці міста самоорганізувалися й допомагають тим, хто постраждав 2 травня. Абсолютно всім, з обох сторін конфлікту...
Після трагічних подій в Одесі, під час яких, за даними МВС, загинуло 46 осіб, близько двох сотень госпіталізовано, а понад тисячу отримали ушкодження, минуло чотири дні. За цей незначний часовий проміжок у місті з’явилися низові ініціативи, покликані допомогти потерпілим та родинам загиблих. Серед завдань, поставлених перед волонтерами, — збір коштів та інформації про потреби лікарень, де перебувають поранені, правова допомога, збір свідчень учасників та очевидців тих трагічних подій, питання безпеки тощо. Як написав одесит, очевидець подій 2 травня Сергій Боровський на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук», «Одеса причастилася Майданом». Чимало людей у соцмережах написали, що приморське місто за один день пережило те, що Київ переживав кілька місяців. У такому ж «прискореному режимі» запрацювали й ініціативні жителі міста, які буквально за кілька днів створили функціональну систему допомоги постраждалим та координування волонтерів, збір та поширення важливої та корисної інформації. При цьому людей тут не ділять на два табори, а допомагають абсолютно всім постраждалим.
«МИ СПРАВДІ НАДАЄМО ДОПОМОГУ ДВОМ СТОРОНАМ КОНФЛІКТУ...»
«Фейсбук»-спільнота OdesSOS — місцевий аналог спільноти «Євромайдан SOS» — виникла вже наступного дня після трагічних подій — 3 травня. За два дні, розповідає ініціатор та координатор спільноти адвокат Ксенія Проконова, вдалося зробити чималий масив роботи. «Сьогодні в нас уже майже три тисячі читачів — багато одеситів оцінили ініціативу завдяки тому, що тут є просто інформація — без закликів до якихось дій, без насильницьких гасел. У нас налагоджено роботу з лікарнями, там усюди є волонтери. Ми спілкуємось із Міністерством охорони здоров’я, із координаційним штабом «Медичного спротиву» з Києва — вони також допомагають. До нас вийшли на зв’язок декілька благодійних фондів та організацій. Також ми зіткнулися з тим, що немає якогось координаційного центру щодо збору коштів. Ми відкрили такий збір, але плануємо не витрачати ці кошти зараз, а коли спаде ця хвиля уваги, надати допомогу тим, хто її потребуватиме. У нас є координатор у кожній лікарня — одна і незмінна особа, з якою ми організовуємо волонтерів, скільки їх необхідно, з огляду на потреби. Наприклад, потрібні були люди, і ми організували їх на розвантаження медикаментів, тому що приїхав великий автобус із медикаментами від МОЗ, — розповідає координатор спільноти. — Зараз думаємо надавати психологічну допомогу постраждалим. Щодо зібраних коштів, то станом на 4 травня, тобто за два дні, — це дві тисячі гривень. Ми зібрали дуже швидко гроші на мобільні телефони для волонтерів. У нас налагоджено зв’язки з декількома одеськими журналістами, яким я довіряю. Наш представник був на Куликовому полі, ще один був, коли збиралися люди біля Дюка. Тобто ми намагаємося відправляти людей у ті точки, де щось відбувається. Зараз працюють чотири людини: одна займається лікарями, одна — адвокатами, а ще дві — іншими різними питаннями».
Ксенія говорить, що спільнота була створена за лічені хвилини, адже нічого подібного у цей гарячий час знайти не вдалося. «Я одеситка, але останнім часом мешкала в Києві. До Одеси я приїхала на вихідні до своїх рідних. Я брала активну участь як адвокат у подіях Майдану, спільнота «Євромайдан SOS» — це мої друзі. Коли в Одесі стався цей жахливий конфлікт, я побачила, що в нас немає жодного джерела інформації для осіб, які не хочуть підтримувати якусь радикальну сторону — як одну, так й іншу, а хочуть просто, наприклад, допомогти — привезти медикаменти або перерахувати кошти, стати волонтерами або отримати якусь загальну інформацію... У нас не було аналогу спільноті «Євромайдан SOS», і я його створила за лічені хвилини», — пояснює Ксенія. За її словами, спільнота справді створена, щоб допомагати людям з обох сторін конфлікту. «Бо, по-перше, всі ми люди. А по-друге, в Одесі є своя специфіка. Наприклад, коли до лікарень із Майдану звозили людей, то було чітко видно, з якого боку ця особа, тобто люди не знімали символіки і не приховували своїх поглядів. В Одесі все набагато жорсткіше, тобто, наприклад, патріоти дійсно бояться помсти, бо інша сторона не приховує, що буде мстити. Тому ми надаємо допомогу двом сторонам, але патріотів перед відправкою до лікарні попереджаємо про ризики», — говорить Проконова.
«Є АДВОКАТИ, ЯКІ ХОЧУТЬ ЗАХИЩАТИ ЛИШЕ УЧАСНИКІВ ПРОРОСІЙСЬКОГО МІТИНГУ, А Є Й ТАКІ, ХТО — ЛИШЕ ПАТРІОТІВ...»
Серед потреб учасників подій — фахова правова допомога. Її безкоштовно надають адвокати-волонтери. Як розповідає Ксенія, вже складено список таких юристів. Абсолютно всіх попереджають, що захищати будуть як патріотів, так і людей проросійських настроїв, які брали участь у сутичках у п’ятницю. «Серед адвокатів є багато тих, хто висловлює своє бажання заздалегідь — у нас у переліку є примітки, що хтось хоче захищати лише учасників антимайдану, а хтось — лише патріотів. Ми утримуємося від того, щоб підтримувати якусь сторону, а намагаємося просто бути корисним ресурсом для всіх одеситів», — говорить Проконова. Сама вона як адвокат, окрім іншого, зараз активно збирає свідчення учасників та очевидців — розповіді, фото та відеоматеріали.
«ПОМСТА ПАТРІОТАМ НАБУВАЄ МАСОВОГО МАСШТАБУ...»
Окрім того, йде активна робота з допомоги тим людям, чиї персональні дані були оприлюднені проросійськими учасниками сутичок з обіцянкою жорстоко помститися цим патріотам. «Ми з різних джерел зібрали список людей, яким зараз загрожує небезпека, помста зі сторони антимайдану, і поширили його для того, щоб люди побачили, хто є в цьому списку. І якщо там є знайомі чи родичі — щоби попередили їх. На своїй основній роботі я займаюся безпекою, тому коли з нами зв’язуються люди — а таких вже було десятеро, — ми надаємо їм індивідуальні поради. Помста в Одесі набуває масового масштабу, цього не було на Майдані, а тут є... — пояснює Проконова. За її словами, всі волонтери у лікарнях попереджені також про можливість викрадення постраждалих патріотів та що у такому випадку робити, але поки що, говорить Ксенія, такої проблеми в Одесі немає.
В ОПІКОВОМУ ЦЕНТРІ ПЕРЕБУВАЮТЬ СЕМЕРО ПОТЕРПІЛИХ. УСІ — В РЕАНІМАЦІЇ
В опіковому центрі по вулиці Малиновського, 61-А (міська лікарня №10) станом на вчора перебувало семеро потерпілих. Всі — у дуже важкому стані, в реанімації. Спочатку було восьмеро, але один чоловік помер. Усі постраждалі, за словами волонтерки Юліани, — це чоловіки віком від 17 до 45 років. У одного з них зараз почалася пневмонія.
«Ми не знаємо, звідки ці люди, але, ймовірно, це постраждалі під час пожежі в Будинку профспілок, судячи з важкості опіків. Але це може бути будь-хто з постраждалих 2 травня...» — розповідає «Дню» Юліана. За її словами, одесити дуже активно допомагають — купують і приносять необхідні ліки, в тому числі дорогі медпрепарати, здають кров. «Уранці в одного з потерпілих, які перебувають тут, в опіковому центрі, почалася пневмонія, й буквально відразу небайдужі одесити знайшли необхідний дорогий препарат і купили його на десять днів наперед. Все знайшли, все є», — говорить волонтерка.
Усього у чотирьох міських лікарнях працюють четверо координаторів-волонтерів: Юліана — в опіковому центрі (лікарня №10), Світлана та Любов — у Єврейській лікарні (лікарня №1), Володимир — у лікарні №11.
«Усі ми дізналися у лікарів, які ліки необхідні, вони склали нам список, і ми вже оприлюднили його, а одесити, і не лише вони, купують ці ліки і приносять. Ми відповідаємо на дзвінки — а лінія буквально обривається, — розповідаємо, які препарати в якій кількості потрібні, отримуємо ці препарати, коли їх привозять. Так ми даємо змогу лікарям працювати, беремо на себе всю роботу з інформування та координування. Усі ліки, які приносять одесити й які потім можуть залишитися, ми віддамо малозабезпеченим людям, які їх потребуватимуть», — пояснює специфіку роботи волонтерів у лікарні Юліана.
«КОЛИ ГОВОРЯТЬ, ЩО ПОТРІБЕН ПЕВНИЙ ПРЕПАРАТ, ЛЮДИ ПРИНОСЯТЬ ЙОГО ПРОТЯГОМ ГОДИНИ, А БУВАЄ Й РАНІШЕ...»
У Єврейські лікарні по вулиці Мясоїдівській, 32 (міська лікарня №1) нині перебувають близько 25 постраждалих у трагічних подіях 2 травня. За словами волонтерки Світлани, чотири особи — у важкому стані. «В реанімації перебувають дві — три людини, є важкі пацієнти і у травматології, хірургії, в операційній... Це те, що я бачила. Є різні травми — опікові, черепно-мозкові... Точні діагнози не скажу, історії хвороб ми не дивилися, бо ми займаємося медикаментами. Я вам кажу лише про те, що бачила на власні очі», — пояснює волонтерка. Світлана прийшла в лікарню ще в перший день уночі, щоб дізнатися, чим може допомогти, бо має медичну освіту. Так і лишилася там волонтером.
«На даний момент тут вісім волонтерів, ми чергуємо по черзі. Одесити, і не лише вони, дуже активні, приносять навіть більше, ніж ми просимо й очікуємо. На даний момент усе необхідне є. Список ми оновлюємо в разі необхідності.
Коли говорять, що потрібен певний препарат, люди приносять нам його протягом години, а буває й раніше. Люди тут небайдужі...» — підсумовує Світлана.