Нова серія медичної «Санта-Барбари»
Чому Ганна Гопко виходить із наглядової ради НМУ імені Богомольця
Коли на останньому засіданні наглядової ради Національного медичного університету імені О. О. Богомольця більшість її членів висловили довіру ректору Катерині Амосовій, народна депутатка, голова парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко була проти. Це не вплинуло на загальне рішення ради. До слова, серед інших її учасників – письменник і дипломат Юрій Щербак (він є головою ради), науковець Олег Кришталь, музикант Святослав Вакарчук, громадський діяч Йосиф Зісельс, театральний режисер Віталій Малахов. Новий склад наглядової ради затвердили у березні 2014 року, одразу після виборів ректора, на яких перемогла пані Амосова. Сама ця структура нагадує колегію лідерів громадської думки, котрі мають допомагати університету забезпечувати високий рівень розвитку освіти та медицини. Принаймні, такі функції описані на сайті НМУ.
«НЕ МАЮ НАМІРУ БУТИ ШИРМОЮ»
На лютневе засідання ради з’явилися п’ять її членів. Ганні Гопко не сподобалося, що на зустріч не впустили заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського. І це не єдине її зауваження до керівництва НМУ імені Богомольця. Деталі вона виклала у своєму відкритому зверненні на «Фейсбуці».
«На жаль, у деяких українських вишах трактують університетську автономію не як засіб для розвитку академічної свободи і якісної освіти, а як інструмент для перетворення університету у вотчину ректора. І НМУ став яскравою ілюстрацією такого підходу, - пояснює народна депутатка. – Коли ректорка спочатку зриває участь студентів у важливому іспиті, а потім перешкоджає діям Міністерства охорони здоров’я з розслідування й виправлення ситуації – це неприйнятно. Використовувати в ХХІ столітті у постмайданній Україні працівників і студентів як масовку для захисту приватних інтересів та амбіцій ректора, блокувати діяльність університету й навчальний процес, до прозорості й якості якого вистачало питань – неприпустимо. Оскільки наглядова рада університету вирішила в цій ситуації підтримати дії ректорки Амосової, не бачу для себе можливості далі перебувати в її складі. Не маю жодного наміру бути ширмою для процесів, які не мають нічого спільного з освітою чи наукою».
Також Ганна Гопко закликала Катерину Амосову скласти повноваження ректорки університету до закінчення слідства за відкритими кримінальними провадженнями.
«День» стежить за конфліктом МОЗ і НМУ. Офіційно все почалося з того, що у цьому медичному виші, єдиному в країні, не відбувся інтегрований ліцензійний іспит «Крок 1. Стоматологія». За кілька тижнів редакція проаналізувала коментарі обох сторін, зауваження викладачів і студентів, намагалася зрозуміти суть конфлікту та його істинну причину. Але чим далі - тим складніше розібратися.
«ПОКИ ВАЖКО РОЗІБРАТИСЯ В СИТУАЦІЇ»
Вихід Ганни Гопко із наглядової ради лише доводить складність ситуації. «День» попросив озвучити своє бачення подій ще одного члена наглядової ради НМУ, члена рад Європейської Ради єврейських общин, Європейського і Світового єврейських конгресів, виконавчого віце-президента Єврейської Конфедерації України та Конгресу національних громад України – Йосифа Зісельса. Та як з’ясувалося, офіційно він ще не призначений на цю посаду. Погодитись заважає заплутана суперечка між МОЗ і вишем.
«Мене запросили стати членом наглядової ради місяці три тому - спочатку голова наглядової ради Юрій Щербак, а перед засіданням запросила пані Амосова. Поки що я попросив МОЗ не робити терміново наказ про моє призначення членом наглядової ради. У житті рідко буває, що картина чорно-біла, є багато проміжних станів, - розповідає Йосиф Зісельс. – Я був на одному засіданні, і мені важко поки розібратися, бо не все так просто. З одного боку, я побачив підтримку колективу, студентства. Можливо, це не всі студенти та викладачі, але в мене не було часу розібратися, хто «за» і хто «проти». Мене запросили до цієї наглядової ради як громадського діяча. Я сказав - добре, давайте спробую, якщо можу бути чимось корисним. Наприклад, Конгрес національних громад, який я очолюю, може бути корисний у зв’язку зі складною ситуацією з іноземними студентами. У нас є досвід виховання толерантності до різних націй. Можливо, у цьому ми можемо бути корисні університету. Але я бачу, що накопичується багато негативної інформації. Я бачив аргументацію Ганни Гопко, я поважно ставлюся до цього. Її засмутило, що на засідання не впустили заступника міністра охорони здоров’я, студенти його заблокували, не думаю, що це було спонтанно. Але це припущення та гіпотези. Ганна Гопко вже на засіданні вела себе відповідним чином, казала, що є проблеми, з ними треба розбиратися. Я поважаю будь-яке рішення, якщо воно обумовлене сумлінням чи ідеологічними засадами».
Йосиф Зісельс радить міністерству та університету не рубати з плеча, зробити крок назад і тверезо оцінити ситуацію. Поспіх, на його думку, лише шкодить. Але поки все розвивається саме так. Якщо, приміром, вранці, з’являється заява Катерини Амосової про своє відновлення на посаді через суд, то за кілька годин є заява МОЗ про підготовку апеляції на таку судову ухвалу. Це нагадує розмахування шаблями, один аргумент розсікається у повітрі іншим.
«АДМІНІСТРАЦІЯ НМУ ФАКТИЧНО БЛОКУВАЛА РОБОТУ КОМІСІЇ»
Наразі МОЗ вдруге усунуло з посади ректорку вишу - на час, доки триває перевірка університету. Вона має продовжуватися до 23 березня. Чому міністерство так довго не може розібратися в причині зриву іспиту, у відомстві пояснюють так: «Ще 21 лютого комісія затребувала від НМУ та Центру тестування надати копії наявної документації про підготовку та організацію проведення ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок» в НМУ. Протягом тижня роботи комісії адміністрація НМУ фактично блокувала її роботу, не надаючи необхідні документи та не допускаючи членів комісії в ректорський корпус НМУ. Лише на дев’ятий день роботи комісії Катерина Амосова з’явилася на засідання та надала копії матеріалів щодо процедури проведення екзамену та співпраці з Центром тестування».
Цікаво, що виконувачем обов’язків ректора цього тижня МОЗ призначило першого проректора вишу Ярослава Цехмістра. Під час першого усунення Амосової з посади Мінздоров’я поставило на її місце маловідомого професора кафедри хірургії Михайла Захараша. До речі, «День» намагався взяти у нього коментар, але відповіді не отримали досі.
Загалом у міністерстві коментують ситуацію сухо. А от на сайті НМУ мало не щодня з’являється по кілька повідомлень з приводу конфлікту. Серед останніх новин – копію рішення наглядової ради про підтримку Амосової надіслано в. о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун та генеральному прокурору Юрію Луценко. Вочевидь, далі буде…
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство