Одеський школяр проти Міністерства освіти
Піррова перемога чи початок кінця тестування?23 вересня Київський окружний адміністративний суд задовольнив позови одеського школяра, а нині — студента Одеської національної юридичної академії Олега Нічки і скасував накази Міністерства освіти та науки про зовнішнє тестування. Серед скасованих судом документів — наказ МОН України №804 про введення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень осіб, які вступають до ВНЗ, і наказ МОН України №802 про затвердження умов прийому до ВНЗ України, за якими визнавалося обов’язковим подання сертифіката про результати тестування під час вступу до ВНЗ.
Однак, за словами керівника прес-служби МОН Анастасії Клюковської, судовий вердикт не вплине на незалежне оцінювання знань учнів. «Накази, що скасував суд, і так уже втратили силу: вони регулювали вступну кампанію 2008 року. 2009-го тестування запускалося новими розпорядженнями», — зауважила Анастасія Клюковська.
За словами адвоката Олега Нічки начальника юридичного відділу Одеської національної юридичної академії Ірини Залюбовської, законодавство України дозволяє оскаржити лише накази Міносвіти. При цьому скасування незалежного тестування 2008 року не могло вплинути на його проведення 2009 року. «Зовнішнє тестування введене підзаконними актами, а не законом, як повинно бути в цивілізованому суспільстві. Тобто скасована всього лише нормативна база тестування, що проходило 2009 року. Нормативна база тестування, що пройде 2010 року, лише зараз затверджується Міністерством, але ці документи містять усе ті ж самі, а на додаток до цього ще й нові порушення. Але прецедент вже є. Рішення від 23 вересня 2009 року, без сумніву, стане прецедентом, що дозволить абітурієнтам, які вступають 2010 року, відстоювати свої права і домагатися скасування й цих наказів Міністерства. Система тестування несправедлива, бо ставить громадян України в умови гірші, ніж в іноземних студентів. І я закликаю тих, хто вступає, подавати позови. Я вишлю всім бажаючим зразок усіх позовних документів і в результаті ця згубна система буде скасована», — зазначила Ірина Залюбовська.
Юрист зауважила, що рішення київського суду не торкнеться статусу абітурієнтів, які вступили до ВНЗ 2009 року, оскільки на момент їхнього зарахування всі накази Міністерства діяли. При цьому тим абітурієнтам, які 2009 року не вступили до ВНЗ через тестування, це рішення послужить аргументом на підтримку оскарження порушень їхніх прав. Щодо даної судової справи має відбутися апеляційний розгляд за скаргами представників Міністерства освіти та науки.
Нагадаємо, позов до Міносвіти та облуправління освіти з вимогою припинити підготовку до зовнішнього тестування учень 48-ї одеської школи Олег Нічка подав восени 2008 року. Юнак домагався права вибору: писати тести чи складати іспити. Зокрема, парубок готувався складати іспит із правознавства, а тестів із цього предмету немає. Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 25 листопада 2008 року призупинив підготовку до зовнішнього тестування в Україні на час розгляду скарги. Міністр освіти Вакарчук назвав позов «рейдерською атакою» на реформу освіти. 13 січня поточного року цей же суд розділив заяву на дві частини: до облуправління освіти та Міністерства. 5 травня Одеський апеляційний суд задовольнив позов до регіонального управління. Дії відомства з організації тестування визнані незаконними у зв’язку з відсутністю законодавчої бази для цього процесу. Однак у МОН підкреслюють, що наказ управління був скасований у жовтні минулого року, а потім обласне відомство не мало стосунку до тестування: його проводить Український центр оцінювання якості освіти.