Перейти до основного вмісту

Перелом у «скверній» справі

Уперше за два роки за місце пам’яті героїв Євромайдану позивається місто — з намірами будь-що зберегти його для киян
28 квітня, 17:27

Двадцять хвилин засідання щодо скверу Небесної Сотні стали переломними у боротьбі за його збереження. По-перше, до суду прийшов представник столичної влади — керівник апарату Київської міської державної адміністрації Володимир Бондаренко. Попередні слухання у справі, які тривають два роки, місто ігнорувало. Так мерія реально підтвердила, що готова відстоювати сквер для киян. По-друге, уперше за історію суду до зали засідань не з’явилися представники власника земельної ділянки, на якій розташовується сквер. І наостанок — суддя Господарського суду міста Києва, де розглядається справа, Людмила Шкурдова стала на бік громади та міста і заборонила продаж земельної ділянки.

Нагадаємо, ще 2007 року земельну ділянку за адресою: вулиця Михайлівська, 24—26 Київрада передала в оренду на десять років ТОВ «Укрінвестресурс» (причому нинішні представники КМДА запевняють, що їхні попередники винесли таке рішення з порушенням закону). Того ж року товариство, котре брало землю в оренду, перепродало її ТОВ «М-Плаза». Ця компанія у свою чергу продала ділянку ТОВ «Грін Плаза». Коли розпочалися суди за повернення ділянки місту, її вчетверте перепродали британській компанії GPP Developers Ltd, яка зареєстрована на Віргінських островах та має представництво у Києві. Всі фірми пов’язують із братами-бізнесменами Олександром та В’ячеславом  Супруненками. Останній раніше був зятем екс-мера Києва Леоніда Черновецького.

Від травня 2014 року прокуратура Києва через судові позови намагається оскаржити в суді рішення Київради про передачу землі в оренду і наполягає на розірванні незаконного договору купівлі-продажу з поверненням ділянки місту. На засіданні, що відбулося 26 квітня, представник прокуратури заявила про два клопотання, перше з яких — накласти арешт на земельні ділянки за адресами: вулиця Михайлівська, 24 — 26 та Михайлівська площа, щоб унеможливити перепродаж їх іншим підставним компаніям. Друге клопотання стосувалося зміни відповідача, оскільки раніше у справі ним виступало ТОВ «Грін Плаза», а тепер це має бути GPP Developers Ltd.

На диво, суддя Шкурдова усі клопотання задовольнила. Таким чином, шанси на збереження скверу виросли у рази. «Раніше все було навпаки — місто не приходило, а власник з’являвся. Він завжди хотів будувати тут офісний центр і пропонував перенести в інше місце сквер та портрет Сергія Нігояна, але цю позицію не приймають кияни. Сама суддя раніше вела себе жахливо, тепер є позитивна динаміка», — відзначила Євгенія Кулеба, керівник громадської організації «Місто-сад» та одна з ініціаторів створення скверу.

Можливо, так вплинула присутність ЗМІ, котрих активістка запросила на судове засідання. Здається, тепер суд та місто справді готові захищати інтереси киян. Так, Володимир Бондаренко під час засідання заявив, що КМДА підтримує позицію прокуратури, спільно просить суддю видати ухвалу, щоб витребувати у відповідача договір купівлі-продажу. Це дозволить з’ясувати, хто насправді є продавцем землі. На це пані Шкурдова також погодилася.

«Земельна ділянка чотири рази змінювала власника. Зазвичай це відбувається, щоб унеможливити повернення землі через судові суперечки у державну чи комунальну власність, — пояснив Володимир Бондаренко. — У даному разі спільно з прокуратурою ми просили суд убезпечити сквер від перепродажу, щоб не було нового власника, який би відстоював свої права. Далі будемо з’ясовувати у ході судового слідства, чи пов’язані ці структури між собою. У міста є одна позиція: сквер буде саме на тому місці, де зараз, і жодного будівництва там не відбуватиметься».

Це судове засідання було проміжним у розгляді «скверної» справи. Наступне заплановане на 10 травня. «Воно стосуватиметься позовних вимог. Має бути рішення щодо незаконності передачі землі 2007 року, — додає Євгенія Кулеба. — Останнє рішення судді дає надію, що отримаємо справедливий вирок. Для мене було важливо побачити, що суддя здатна на логічні рішення в інтересах киян».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати