Перша сигарета — в 12 років
Алкогольно-тютюновий пріоритет молоді
Днями оприлюднили дані про стан здоров’я українського підростаючого покоління. Видана ЮНІСЕФ монографія містить результати дослідницького проекту «Європейське опитування учнівської молоді на предмет вживання алкоголю та наркотиків», який було реалізовано в Україні в 1995, 1999 та 2003 роках.
Результати виявилися цілком очікуваними — майже для половини юнаків 16—17-літнього віку куріння стає звичкою (Мал.1). Хоча, порівняно з 1999 роком, кількість юнаків-«курців» поменшала — з 57% до 45%. У 15—16 років кожна п’ята дівчина та кожен четвертий юнак в Україні вживали алкогольні напої 40 разів і більше. Дівчата віддають перевагу вину, а юнаки — пиву. Цікаво, що юнаки взагалі споживають удвічі більше пива, ніж їхні подруги. На запитання: «Скільки ваших друзів вживають алкоголь?» половина респондентів відповіли, що «більшість».
Найчастіше підлітки вперше переживають сп’яніння у віці від 13 до 15 років (50% юнаків та 42% дівчат). А першу цигарку викурюють у середньому в 12— 13 років, а «диміти» щодня починають в 14—15 років.
За результатами даного дослідження, спробувати наркотик підлітки наважуються переважно в 14—16 років. Як правило, це марихуана або гашиш. Відсоток молодих людей, які вживали наркотики хоч би раз у житті, різко зріс із 1995 до 1999 року На запитання соціологів «Навіщо ви це робите?» вони найчастіше відповідають: «Цікаво».
Слід сказати, що з усіма вище перерахованими явищами вже давно борються. Не залишилися байдужими до українських проблем і канадці. Ось уже шість років вони фінансують проект «Молодь за здоров’я», намагаючись передати нам свій досвід реалізації ефективної політики формування здорового способу життя. Саме в рамках цього проекту в Києві відкрилася всеукраїнська конференція «Роль міжгалузевої багаторівневої співпраці в формуванні здорового способу життя молоді», на якій зустрілися фахівці з даного питання з усієї України. Міністр України у справах сім’ї, дітей та молоді Валентина Довженко запевнила, що «сьогодні в Україні є всі науково-методичні передумови, досвід практичної роботи, кваліфіковані кадри, фінансові та матеріально-технічні ресурси для розробки й забезпечення виконання «Національної програми формування здорового способу життя молоді. Ми повинні вплинути на менталітет, змінити світогляд, зробити так, щоб якнайбільше молодих людей зрозуміли, що здоров’я — це престижно, модно і корисно». Усі учасники конференції зійшлися на тому, що зробити ефективнішою боротьбу зі шкідливими звичками можна тільки шляхом залучення до цієї боротьби самої молоді. А що стосується «змінити світогляд», то маються на увазі скорочення точок, які реалізують алкоголь і тютюн, а також вікові обмеження на їх купівлю.