Перейти до основного вмісту

Під «перехресним вогнем» влади й опозиції

Білоруси віддають перевагу об’єднаній Європі
27 серпня, 00:00

Цей рік примітний для Білорусі не тільки подвійним ювілеєм Олександра Лукашенка — 50-річчя від дня народження та десять років президентства — а й парламентськими виборами, які відбудуться 17 жовтня. Поки влада й опозиція сперечаються про рівне представництво у виборчих комісіях, доступ до преси і загалом про прозорість волевиявлення народу, білоруські соціологи намагаються визначити бажання електорату. Як розповів кореспонденту «Дня» директор Центру досліджень ринку та громадської думки «Новак» Андрій ВАРДОМАЦЬКИЙ , прийти на виборчі дільниці мають намір понад 69% опитаних, близько 13% збираються залишитися вдома й понад 17% поки що не визначилися, чи варто брати участь у виборах. Цікаво, що 31,5% респондентів вважали б за краще віддати свій голос за «нейтрального» кандидата. За кандидатів-прибічників президента Лукашенка готові проголосувати понад 27%, за опозиціонерів — 14,2%. Вагалися з відповіддю на це запитання досить багато опитаних — 23,4%.

Результати більш раннього опитування, проведеного центром «Новак», свідчать, що в березні цього року 47,5% білорусів були готові проголосувати проти скасування обмежень на право одній людині займати президентську посаду більше двох термінів, якби це питання було винесено на референдум. Підтримати третій термін Лукашенка мали намір 25,4% опитаних. При цьому майже 50% білорусів вважали, що проводити референдум щодо зміни Конституції взагалі не потрібно і тільки 23,5 % висловлювалися на підтримку цієї ідеї. Дослідження також показували, що білоруська опозиція не може похвалитися зростанням своїх рейтингів. Навесні Європейській коаліції «Вільна Білорусь» цілком довіряли 7% і «швидше довіряли» майже 30% білорусів. Діяльності Народної коаліції «П’ять плюс» цілком довіряли 2,1%, «швидше довіряли» 35% білорусів. Порівнянними з рейтингами інших опозиційних сил є рейтинги групи «Республіка». На основі результатів соціологічних досліджень експерти доходять висновку: без об’єднання всіх опонентів Лукашенка рейтинг білоруської опозиції значно зрости не зможе.

Публіковані останнім часом результати опитувань громадської думки істотно доповнюють уявлення про ситуацію в Білорусі, сформоване під перехресним вогнем інформаційних кампаній влади й опозиції. Як свідчить дослідження, проведене центром «Новак» у квітні-травні цього року, сьогодні кількість прибічників і противників Олександра Лукашенка майже однакова (37% і 33% відповідно). Як розповів Андрій Вардомацький, прагнення білорусів до змін передусім стосуються економічної, а не політичної сфери.

Разом із білоруськими колегами аналогічні опитування проводили фахівці Всеросійського центру вивчення громадської думки та вітчизняного Донецького інформаційно-аналітичного центру. Соціологи з’ясовували, як громадяни трьох держав оцінюють рівень розвитку політичних інститутів, свій економічний стан і перспективи євразійської інтеграції. Згідно з оцінками вчених, системою демократії загалом задоволені 38% білорусів, 34% росіян і 16% українців. При цьому в цілому не задоволена життям однакова кількість громадян Білорусі, Росії та України — по 53%.

Прикладом для тристороннього соціологічного проекту став «Євробарометр» — аналогічне дослідження, яке протягом понад 30 років регулярно здійснюють у країнах Європейського Союзу з метою описати формування нової європейської ідентичності. До речі, в середньому по країнах ЄС системою демократії задоволені понад 40%, а в Данії, Швеції, Нідерландах і Фінляндії життям в цілому задоволені понад 90%.

Найбільш актуальними проблемами для білорусів є зростання цін і безробіття, в той час як для росіян — злочинність і тероризм. Українці у визначенні найгостріших проблем солідарні з білорусами — нам також заважають високі ціни та брак робочих місць.

Перспективи співробітництва позитивно оцінили в усіх трьох країнах. Але якщо в Росії переважна більшість вважає основою інтеграції історичну та культурну близькість, то в Білорусі й Україні наголошують на важливості економічних інтересів. Дещо врозріз із традиційними уявленнями про наших північних сусідів йде такий результат дослідження: 28% білорусів вважають найпривабливішою формою інтеграції… об’єднану Європу. За словами Андрія Вардомацького, приблизно однакова кількість опитаних його центром білорусів старших 18 років орієнтовані як на Схід, так і на Захід — 41% і 44% відповідно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати