Перейти до основного вмісту

Поділися своїм життям зі світом

Україна долучилася до всесвітнього проекту «Зупини мить для завтрашнього дня»
27 квітня, 00:00
ІГОР ГАЙДАЙ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

15 травня 2012 року має шанс стати особливим днем. Не тому, що у цей день повинні відбутися певні знакові події. Навпаки, для більшості країн 15 травня не несе особливе смислове навантаження. Просто саме такою, як у цей травневий день, мають шанс запам’ятати планету наступні покоління.

Шведський некомерційний фонд Expressions of Humankind започаткував проект «Зупини мить для завтрашнього дня». На цей момент взяти в ньому участь зголосилося близько ста країн світу, зокрема, й Україна. Організатори проекту закликають усіх бажаючих 15 травня взяти до рук фотоапарат і зафіксувати звичний ритм життя, що оточує їх щодня. До 22 травня зроблені фото потрібно завантажити на платформу ru.aday.org, таким чином знімки людей світу об’єднаються в єдиний інтерактивний простір, який буде доступний користувачам Інтернету в усіх куточках планети. Організатори сподіваються, що цей проект дасть можливість «по-іншому подивитися на світ сьогодні і створити невичерпне джерело натхнення для наступних поколінь».

Фактично ця ініціатива не передбачає жодних обмежень та перевірок. Організатори сподіваються на чесність, хороший смак та здоровий глузд учасників. Єдина вимога — фото повинні відповідати трьом масштабним категоріям: «дім», «робота» або «комунікації», а також кожен учасник може завантажити на платформу не більше 10 знімків.

Уся зібрана фотоінформація буде зберігатися у Національному архіві Швеції, Бібліотеці Конгресу, Інституті культури Google і Массачусетському технологічному інституті. А кращі світлини увійдуть до книжки «Один день із життя світу», яка буде видана у листопаді 2012 року.

Партнерами проекту «Зупини мить для завтрашнього дня» в Україні виступили компанія Ericsson, молодіжна організація AIESEC та відомий фотограф Ігор Гайдай.

За словами пана Ігоря, він зацікавлений, щоб Україна виглядала достойно у цьому проекті, тому одне із завдань, яке він бачить перед собою, — залучити якомога більше професійних фотографів, які осмислено підходять до фото. На запитання «Дня», чи можливо, щоб Україна через участь у цьому проекті все ж яскравіше представила світові власний національний характер (адже часто іміджеві проекти, що реалізовуються державним коштом і розраховані на міжнародну спільноту, будь-яких ознак ідентичності позбавлені — згадаймо Гарнюню і Спритка), Ігор Гайдай відповів:

— Це можливо, якщо люди поставляться до фото більш прискіпливо та осмислено, а не просто щось сфотографують. Важливо, щоб на фото були емоції, тобто потрібна спілка трьох складових — розумно підійти до сюжету, пропустити його через серце і не позбавити фото емоційності. Водночас не обов’язково глобально думати, щоб твоя робота комусь сподобалася. Такий імпульс не був би правильним. Я хотів би, щоб кожний відштовхувався від своїх уподобань, а якщо зібрати всі ці вподобання, то можна буде побачити цілісну картину. І, можливо, вона відкриє світові українську ідентичність. Зрештою, це своєрідний експеримент. Я сам братиму участь у проекті і виступатиму як консультант, якщо хтось захоче скористатися моїми порадами.

А за словами генерального директора компанії Ericsson в Україні Ханса Олофа Соландера, проект «Зупини мить для завтрашнього дня» набуває особливого значення ще й тому, що фотографія вже давно перестала бути звичайною пам’яткою минулого. Відтепер це — ще один зі способів комунікації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати