Перейти до основного вмісту

Про перспективні села та АПК як козир

Чисельність українців, яким на селі жити добре, за останні два роки... зросла. Втім, основні проблеми лишилися невирішеними
24 жовтня, 12:14
«ДОБРА ГОСПОДИНЯ» / ФОТО СЕРГІЯ БОГАТЧУКА

Одним із результатів дослідження соціально-економічного становища сучасного українського села, проведеного у серпні-вересні цього року Інститутом Горшеніна, є такий: кількість людей, яким на селі жити добре, за два останні роки зросла. Чи не найголовніше запитання дослідників звучало так: ваше село розвивається, зупинилося в розвитку чи деградує? Близько 37% опитаних вважають, що їхній населений пункт розвивається, 38,7% зазначають, що розвиток зупинився, а 18%  вказують на деградацію. Картина, здавалося б, не така вже й весела. Однак два роки тому розвиток свого села помічали на 7% менше людей, тоді як деградацію — на 6,5% більше.

Усупереч численним заявам про те, що село дедалі більше безлюдніє, дослідники отримали інші дані. 34,7% респондентів вважають, що у їхньому селі кількість мешканців зростає. 2011 року таку думку висловлювали на 13,6% менше людей, ніж цьогоріч.

Щоправда, ще не дуже змінилося ставлення селян до проблем, з якими їм доводиться стикатися. Найгострішою, як і 2011 року, залишається проблема безробіття. Та якщо тоді воно турбувало 56,8% опитаних, то нині — близько 53%. Поліпшення, звичайно, помітне, та проблема й досі залишається актуальною. На другому місці в рейтингу — бездоріжжя. На жаль, цього року його помітили на 9% опитуваних більше, ніж 2011-го. Та чи дійсно сільські дороги лише за 24 місяці дуже зруйнували? Дослідники пояснюють, що в даному випадку слід брати до уваги ще й те, що за цей час українські селяни стали більш мобільними, зросли їхні комунікації з зовнішнім світом, а відтак зросла й увага до якості дорожнього покриття...

На третьому місці в рейтингу проблем села — низька якість медичного обслуговування. Цього року про неї згадали на 1,2% більше людей, ніж два роки тому. Дослідників цікавив і нинішній рівень добробуту українських селян. Респондентам поставили на цю тему три запитання. У першому їх просили відзначити, чи можливо у селі забезпечити собі та своїй сім’ї гідний матеріальний рівень. У  другому поцікавилися суб’єктивною оцінкою матеріального стану родини, у третьому — її конкретними статками, тобто спільним доходом.  Відповіді щодо потенціалу скоріше негативні. Лише 36,5% дали позитивну відповідь («так» або «скоріше так»). Негативними видаються їхні матеріальні перспективи 64,7% («скоріше ні» або «точно ні»). Однак і тут є чимале зрушення. Якщо 2011 року на гідний рівень матеріального забезпечення розраховували 4,1%, то цього року — 12,3%.

Великі роздуми викликають суб’єктивні оцінки матеріального стану сільських сімей. У середньому по країні вони такі: ледь зводимо кінці з кінцями — 5,5%, на їжу вистачає (зауважимо, у селі її, як правило, не купують), придбати одяг та взуття важко — 30%, в цілому на життя вистачає, але не на коштовні речі (меблі, холодильник) — 51,1%. Тобто 81,6% відчувають матеріальні труднощі. Не відчувають їх лише 9,8%.

Водночас у розрізі регіонів ці дані мають істотні відмінності. Тих, хто ледве животіє, найбільше у східних регіонах (12%). Ті, хто має труднощі у придбанні одягу та взуття, концентруються у центрі країни (46,8%). У північному регіоні переважають ті, кому не вистачає коштів лише на меблі та холодильник (73,2%). Серед тих, хто майже або зовсім не відчуває матеріальних труднощів, першість тримають південні регіони.

Розповідаючи про свої реальні зарплати, респонденти повідомили дослідникам, що від 500 до 2000 гривень заробляють 25,7%, тобто більше чверті. Досить пристойні доходи — від 2000 до 5000 гривень — мають 41,1%. Від 5000 до десяти тисяч гривень, тобто цілком достатньо і для життя в місті, заробляють 12,6% опитуваних, причому в центральних та південних регіонах таких 20,8% і 21,7% відповідно. Зарплату більше десяти  тисяч мають 2,1% опитаних, і найбільше їх також у центрі та на півдні країни.

Дослідники також вивчали соціальні аспекти життя села і дійшли висновків, що там швидкими темпами зростає вплив Інтернету. Незважаючи на багато невтішних показників, селяни не дуже схильні до протестів, а відтак бунту не варто очікувати. Водночас мешканці сіл є прибічниками моралі, вони ходять до церкви і засуджують корупцію. Це дозволило директорові департаменту комунікацій Інституту Горшеніна Володимирові Заставі зробити висновок про те, що саме село є колискою української моральності.

До глибоких роздумів та висновків надихнуло дане дослідження і Олега Бахматюка — власника групи компаній «Укрлендфармінг» (саме її участь дозволила здійснити цей проект). На його думку, в українському селі останнім часом «змінюється ментальність середовища — ми виходимо з пострадянського простору у нове, енергійне ринкове поле». «Відстані для села перестають бути проблемою, — продовжує топ-менеджер, — це однозначно піднімає рівень комунікацій, і середовище починає формувати суспільну думку, що село — це вже не так погано».

Аграрій упевнений: якби у селі налагодити інфраструктуру, його б уже не можна було вважати «відстоєм». «Україна, — вважає Бахматюк, — з підписанням асоціації з ЄС має стати зовсім іншою територією, яка всіх зацікавить. Наша фішка — це АПК. Але якщо ми хочемо стати №1 у галузі експорту продовольства, то повинні вибудувати на 20—30 мільярдів гривень сферу комунікацій — дороги, порти, вагони, усю інфраструктуру. А насправді саме ми є зацікавленою стороною у вступі в ЄС, тому що європейський рівень виробництва дозволяє все це зробити. І Україна, як свого часу Польща, зможе цим скористатися. До того ж Польща — яскравий приклад того, як треба вести переговори. Але нам треба ще й  змінити внутрішні правила гри — в суді, у силових відомствах, встановити єдині й постійні правила гри у всій державі. Демократія — це не вседозволеність. Кожен має підкорятися однаковим для всіх правилам гри, які ніхто не може змінювати під себе. І це є основою європейської моралі. Інше питання, чи можна буде її прищепити Україні. АПК — це наш козир, який треба використати. Якщо в найближчі роки ми не продемонструємо світові змін, які у нас сталися, то вкрай необхідні нам інвестиції підуть в інші країни».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати