Протези з... кришок
Волонтери збирають пластик для протезування бійців АТО, а чиновники переконують — такої потреби немає. Чому?
Уже півроку в Україні збирають пластикові кришечки для протезування бійців АТО в межах акції «Добро жменями» від благодійного фонду «ОВЕС». Практично по всіх містах України від офісів компаній до шкіл-садочків-лікарень діють пункти збору кришечок. Власне, в Україні та світі немає підприємств, які можуть виробляти з кришок протези чи його деталі. Схема інша — кришки здають переробникам, а отримані за це гроші йдуть на виготовлення штучних кінцівок. Чому не простіше збирати гроші напряму — організатори акції аргументують тим, що в такий спосіб люди долучаються до соціальної активності, проявляють свою екосвідомість і допомагають тим, хто захищає країну на сході.
На самому початку акції «День» спілкувався з експертами-протезистами, лікарями й волонтерами, які перспективи має цей проект (матеріал «Протези для бійців із пластикових кришок?» у № 124 від 16 липня 2015 року). Тоді фахівці казали: хто саме прийматиме на переробку кришки — невідомо, так само не було списку бійців, які отримають протез від фонду. Для старту такі недоліки були прийнятними. Однак за півроку існування проекту скептичне ставлення до нього залишилося. Останнім часом з’являються публікації в регіональних ЗМІ, зокрема на сайті мелітопольського інтернет-видання news.mspravka.info/news/98683, з наріканнями про неповні звіти волонтерського проекту; також громадська організація «Підмога.інфо», діяльність якої зосереджена у сфері протезування, наголошує на тому, що такий збір коштів невиправданий та незрозумілий, можливо, бачать конкурентів?
Декого дивує, що упродовж кількамісячного проекту лише одна людина отримала протез — Сергій Тимощук із Хмельниччини. Бійцеві 81-ї аеромобільної бригади виготовили штучну ногу в Польщі, для цього фонд переказав 120 тисяч гривень (цього вистачило на половину протезу, решту коштів дозбирали волонтери).
Цю новину одразу прокоментували в Державній службі у справах ветеранів війни та учасників АТО: «В Україні всі бійці, які під час бойових дій втратили кінцівки, протезуються безкоштовно на гроші, які надає держава. Протези не роблять зі сміття, оскільки такий протез, що встановлений нашому герою, — це високотехнологічний сучасний пристрій, а збираючи пластикові кришечки, громадяни допомагають переробним підприємствам безкоштовно отримувати сировину».
Кошти на протезування справді надходять — 150 мільйонів гривень на рік. Однак у БФ «ОВЕС» переконують, що в жодному разі не стають конкурентами держави (при цьому мають офіційну підтримку від кількох міністерств), а просто допомагають тим, хто про це просить. Наразі до проекту з проханням про допомогу звернулися ще троє учасників АТО. «Зважаючи на підтримку від кількох міністерств, не можу сказати, що держава взагалі не бачить в нас партнера. А ось чому так вважає Держслужба у справах ветеранів війни та АТО — це питання, мабуть, до цієї структури, — коментує Наталя Тарасова, керівник проекту «Добро жменями». — Ми готові до співпраці хоч з державними структурами, хоч з іншими благодійниками. А чи є потреба в громадському проекті, може визначати тільки сама громадськість. А з того, що ми бачимо, — є. Щодо безкоштовної сировини для переробників: отримуючи сировину у вигляді пластику від БФ «ОВЕС», переробники перераховують благодійні внески, які фактично і є інструментом допомоги у протезуванні. Таких підприємств-партнерів нашого проекту вже сім у різних регіонах України».
Що ж до звітів, то за даними фонду за чотири місяці проекту зібрано 13 тисяч тонн пластику, на рахунку зібрано 114 тисяч гривень, повний звіт за півроку роботи готують на середину січня. У цілому про цей проект висловлюють різні думки, і де золота середина — покаже час. Проте однозначно: підтримка бійців АТО має бути, і перш за все — від держави.