Перейти до основного вмісту

«Радянського союзу більше ніколи не буде!»

Чому одні запоріжці схвалюють анексію Криму, а інші – засуджують, та як оцінюють події на сході України
12 травня, 16:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Вам не треба брати цього інтерв’ю! Боюся, що прийдуть бандерівці і фашисти і знищать нас!». Це говорить ветеран, який прийшов разом з дружиною на мітинг до Дня перемоги у Запоріжжі.

Напередодні травневого свята, запоріжці жили в очікуванні провокацій,  штурмів місцевих адміністрацій та приїзду російських «туристів». В реальності це виявилося чутками, День перемоги пройшов спокійно. Утім, до останнього запорізька влада, попри події в Одесі та на Донбасі, планувала проводити щорічний парад. Мерія відмінила парад в останній момент. Але у самому місті таки відбулися декілька святкових заходів та концертів для ветеранів.

На мітингу, який проходив на Алеї Слави, що біля запорізької мерії, було людно. Переважно тут зібралися люди літнього віку з радянськими прапорами. Була також і молодь, яка більше скидалася на «тітушок» – спортивний одяг, георгіївські стрічки та недоброзичливі обличчя, коли їх намагаєшся сфотографувати. Тим, хто щойно прийшов, помаранчево-чорні стрічки роздають дівчата. Перше спостереження на мітингу – жодного прапору України.

«ТОМУ, ЩО ВІДБУЛОСЯ В КРИМУ – НЕ МАЄ МІСЦЯ В НАШОМУ ЦИВІЛІЗОВАНОМУ СВІТІ»

Я спробував поговорити з декількома ветеранами, однак розмова закінчилася тим, що мене обізвали «провокатором» і «бандерівцем». Якийсь молодик навіть погрожував «відійти і поговорити» щодо моїх надокучань пенсіонерам…

«Я позитивно оцінюю приєднання Криму – все стало на свої місця. Це волевиявлення народу! – говорить «Дню» ветеран (не представився), піджак якого рясніє медалями і орденами. – Там живе мій брат, мої родичі, близькі. Вони дуже задоволені. Люди зі сльозами на очах плакали, що повернулися на свою батьківщину…». На моменті, коли чоловік говорив, що в Запоріжжя от-от мають приїхати «бандерівці із Західної України», підходить його дружина. Вона поділяє думку свого чоловіка. А як тільки я намагаюся з’ясувати у них, що вони мають на увазі під словом «бандерівці», жінка бере чоловіка під лікоть і зі словами «все зрозуміло, це – провокатор», відводить його. «Хіба можна так, приїхати сюди і псувати люди свято?! У нас немає ні ходи, нічого! Люди бояться, що прийдуть нас вбивати. От навіщо ви нас про це питаєте?», – говорить вона розлючено. Люди, що спостерігали і чули нашу розмову агресивно «радили» мені забиратися геть…

Коли я відійшов від них, мене наздогнала одна жінка. Вона представилася Людмилою Іванівною і сказала, що запоріжців, які тверезо думають і адекватно оцінюють останні події, насправді більшість. «Мене обурило, що «приєднання» Криму, що є крадіжкою світового масштабу,  викликало підйом рейтингів президента Путіна. Тому, що відбулося в Криму – не має місця в нашому цивілізованому світі. І те, що його нахабно відняли у країни, яка впала на коліна і намагається встати – це ненормально. Не можна завойовувати територію тільки тому, що там живуть твої люди. Якщо їм погано, нехай вони переходять до тебе!», – сказала вона.

«ЦЕ – ЗВИЧАЙНА ПОЛІТИЧНА НЕПОСЛІДОВНІСТЬ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПРОБУЮТЬ ОРІЄНТУВАТИСЯ МІЖ РІЗНИМИ СЕРЕДОВИЩАМИ»

На мітингу були присутні мер Запоріжжя Олександр Сін і губернатор Валерій Баранов. Напередодні свята міський голова заявив, що одягне «георгіївську стрічку», яка нині є символом сепаратистів на Донбасі. Згодом запорізькі ЗМІ написали про те, що Баранов таки вмовив Сіна цього не робити. На Алеї Слави мер та губернатор прикріпили до піджаків жовто-блакитні стрічки. Однак кілька годин потому, на відкритті пам’ятника радянському військовому винищувачу МІГ-15, Сін та Баранов мали вже «сепаратистські» стрічки…

За словами доктора історичних наук, професора Федора Турченка, вчинок запорізької влади – «звичайна політична непослідовність людей, які пробують орієнтуватися між різними середовищами». «Наша політична еліта – це представники вчорашньої владної номенклатури. Запорізький губернатор і раніше не відзначався демократичними настроями і зараз пробує лавірувати. Вони про всяк випадок хочуть мати певне «алібі» перед можливими трагічними подіями, у разі якщо кримсько-донецький варіант пошириться на Запоріжжя і їм доведеться відповідати перед новими господарями», – розповідає Федір Турченко.

На запорізькому Майдані, який відбувся цієї неділі, вчинок мера та губернатора викликав огиду і обурення. Пан Федір додає, що громадськість Запоріжжя заздалегідь підготувала владі матеріали про історію георгіївської стрічки…

Якщо Запоріжжя і оминають сепаратистські та проросійські настрої, то це точно заслуга самих запоріжців – активних та рішучих. Без примусу і вказівок «згори» вони продовжують контролювати облдержадміністрацію і боронити її від захоплення. Усі, з ким кореспонденту «Дня» довелося поспілкуватися в облдержадміністрації, налаштовані рішуче і виступають проти російської анексії Криму і проведення «референдумів» на сході України. «Все, що робить зараз Росія по відношенню до України – всього-на-всього гра, в основі якої – імперські амбіції. Радянського союзу більше ніколи не буде! Ностальгія Путіна і всієї путінської хунти полягає в тому, щоб знайти прецедент. Чому раніше ніхто не говорив про незаконний розпад СРСР і усі були задоволені?», – говорить представник запорізької самооборони Вадим.

Місцевий журналіст Костянтин, з яким я також зустрівся в ОДА, вважає ситуацію з Кримом – «проявом імперської сутності Росії». «Імперія, яка немає в середині ніяких досягнень, живе за рахунок енергетики, яку отримує приєднанням територій. Вони придумали, що історія Криму – це історія військових досягнень Російської імперії. Раніше у Криму думали, що у разі приєднання до Росії, то вони стануть щасливими. Але гадаю, що це щастя скоро закінчиться», – резюмує співрозмовник «Дня».

Фото автора

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати