Перейти до основного вмісту

Ріелтори просять працювати за законом

Річний обіг ринку нерухомості — три мільярди доларів
30 січня, 00:00

Український ринок нерухомості є некерованим, внаслідок чого великі обсяги готівкових коштів, що обертаються на ньому, стають приманкою для нечесних людей, а то й просто злочинців — засвідчили днями учасники «круглого столу», присвяченого законодавчому врегулюванню ринку нерухомості. Про рівень криміналізації ринку нерухомості свідчить і те, що жодна страхова компанія не береться страхувати ризики, пов’язані із придбанням нерухомості. Нейтралітету в цьому питанні дотримується й держава, яка не втручається у проведення транзакцій об’єктів нерухомості. А постраждалим у цій ситуації стає пересічний громадянин, вважає генеральний директор асоціації «Укрконсалтинг» Віталій Маргуліс, оскільки ріелторська діяльність безпосередньо торкається його економічної безпеки.

Значна частина населення змушена довірятися різним комерційним структурам та приватним особам, чий професійний статус не визначений. Тільки в Києві найбільшою інформаційно-пошуковою системою об’єктів нерухомості МЛС «Майстер-консалтинг» виявлено близько 10 тис. посередників, що беруть участь у проведенні операцій з нерухомим майном, у тому числі понад 500 фірм та агентств. Поширення «тіньової» сфери ринку призводить до процвітання шахрайства, позбавлення ошуканих громадян їхньої власності, ухилення від сплати податків та інших порушень чинного законодавства.

Проте «стихійний ринок нерухомості, що склався в Україні, поступово набирає цивілізованих рис», — зазначив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Олег Каплій. Протягом десяти останніх років понад 80% населення України стали власниками різноманітних об’єктів нерухомості. За словами О.Каплія, на сьогодні річний обіг українського ринку нерухомості перевищує $3 млрд., на ньому щорічно реєструється понад 500 тис. угод, пов’язаних з відчуженням об’єктів нерухомого майна, до яких залучено близько 3 млн. громадян.

Враховуючи необхідність встановлення чітких правил гри на ринку нерухомості, асоціація самостійно започаткувала добровільну сертифікацію ріелторів. Як повідомив О.Каплій, ця сертифікація передбачає певні кваліфікаційні умови та відповідний рівень фахових знань, а також створення публічного реєстру сертифікованих ріелторів та агентств з нерухомості. Це, на його думку, сприяє більшій прозорості в операціях з нерухомим майном та усуває з ринку непрофесіоналів і шахраїв. «Дуже важливо, що асоціація вже має свій внутрішній кодекс професійної етики, — відзначив В.Маргуліс. — Тепер треба зафіксувати це офіційно, щоб сертифікати визнавалися усіма органами державного управління, а вони, в свою чергу, не укладали ніяких угод з тими, хто цих сертифікатів не має».

Не менш серйозну проблему порушила на «круглому столі» заступник голови Українського товариства оцінювачів Людмила Симонова: «У нас власність на землю реєструє земельне відомство, а БТІ займається спорудами. Тож при купівлі два договори укладаються окремо. Це дуже важко пояснити інвесторам, які хотіли б вкладати гроші в Україні. Ця стара радянська система розподілу нерухомості на землю та споруду сьогодні гальмує розвиток ринку нерухомості, бо ускладнює процедуру узгодження та переходу прав власності». На думку Л.Симонової, земля та розміщені на ній споруди повинні розглядатися як єдине ціле.

Неврегульованість законодавчого простору значно ускладнює діяльність операторів цього ринку: адже запропоновані законопроекти «Про ріелторську діяльність» та «Про здійснення операцій з нерухомим майном» досі не прийняті Верховною Радою. Однак фахівці з нерухомості не збираються очікувати на парламентаріїв: як повідомив О.Каплій, асоціація виступила з ініціативою створення концепції розвитку ринку нерухомості України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати