Розплата за недбалість
Пацієнти подали позов на чиновників МОЗ, винних у провалі закупівель ліків. Наразі справа під контролем ГенпрокуратуриПозовна заява від імені пацієнтів стосується передусім Руслана Салютіна — колишнього голови тендерного комітету та першого заступника міністра охорони здоров’я, якого кілька місяців тому звільнили за неналежне виконання службових обов’язків. Фактично з травня пацієнти чекали, коли ж нарешті міністерство проведе торги та доставить до лікарень необхідні для їхнього життя ліки, але чекають ще й досі, бо тендери ще не за всіма програмами завершились, а ті медикаменти, що вже потрапили до лікарень, у недостатній кількості.
У Центрі протидії корупції, який допомагав пацієнтам готувати позовну заяву, цю ситуацію називають прецедентом, бо правники хочуть, щоб нарешті за службову недбалість чиновники почали відповідати перед законом. Салютіну та іншим екс-службовцям, які причетні до тендерного провалу, загрожує від двох до п’яти років ув’язнення. Звісно, якщо в прокуратурі справу доведуть до кінця, за чим експерти збираються пильно стежити. Зараз кримінальне провадження відкрито в прокуратурі міста Києва та взято під контроль Генеральної прокуратури.
— Чиновники повинні розуміти, що через неналежне виконання ними службових обов’язків тисячі людей можуть померти чи стати каліками, і за це їх притягатимуть до кримінальної відповідальності, а не просто звільнятимуть з посад, — стверджує Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. — Ця стаття Кримінального кодексу сьогодні має запрацювати в Україні, адже без відповідальності за такі правопорушення ми не зможемо змусити цю систему працювати на благо українців.
У позовній заяві також ідеться, що через свідоме саботування і затягування тендерів паном Салютіним та іншими чиновниками фармацевтичні компанії та їхні дистриб’ютори отримали можливість перереєструвати препарати за значно завищеними цінами, з якими вони пізніше й вийшли на торги. А через високі ціни такі тендери доводилось пере оголошувати не один раз.
Для тих же людей, які через чиновницьку байдужість не отримали ліки для себе чи своїх рідних, без чого їхні життя можуть обірватися будь-якої миті, ця кримінальна справа — спосіб домогтися справедливості. У мами 11-річного хлопчика, хворого на гемофілію, Тамари Базильчук, нема слів, щоб описати обурення і ставлення до екс-чиновника. Для матері гіршого не буває, коли діти хворіють, а коли ця хвороба на все життя й без ліків дитині стає лише гірше, то лють пані Тамари не потребує якихось зайвих пояснень.
— У нас гемофілія групи А тяжкої форми, яка потребує профілактичного лікування тричі на тиждень мінімум по тисячі одиниць препарату. Поки що я не можу сказати, що дитина стовідсотковоо забезпечена ліками, — розповідає Тамара Базильчук. — Минулого тижня нам зателефонувала лікар і розповіла, що нас ставлять на профілактичне лікування, але повністю закупівель МОЗу немає. Можливо, нас зараз поставлять на лікування, а через кілька днів знімуть.
Жінка розповідає, що в їхній лікарні зараз є 80 флаконів необхідного препарату, розраховані вони на трьох дітей — це якщо не станеться чогось виняткового, наприклад, вони негайно не знадобляться для медиків «Швидкої допомоги». Проте навіть те, що отримують, це лише 30% від необхідного забезпечення.
— Моя дитина залишається між життям та смертю, якщо держава ліків не закуповує, то їх нема де взяти. Єдине, що нас рятує, — це чорний ринок, ми самі вишукуємо ліки. Якщо в дитини станеться більше ніж два крововиливи в суглоб, то починається його руйнування, а далі — інвалідизація. Я своїй дитині такого не хочу, — каже Тамара.
Мати вірить, що згодом все буде гаразд, столична прокуратура не покине на півдорозі порушену справу, а найголовніше — більше такої медикаментозної катастрофи не повториться, й її син житиме.