Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Розворушити райони»

У Вінниці відбувся перший в Україні форум з доступності, в якому взяли участь бізнес, влада та громадські активісти
28 вересня, 16:56
ФОТО ІГОРЯ КАРЛИЦЬКОГО

Зараз слово «інвалід» вживати не прийнято. Вважається, що це неетично, некоректно, образливо. Замість нього використовують словосполучення «люди з обмеженими фізичними можливостями». Але в нашому суспільстві той, хто не може пересуватися самостійно, — це не просто особа з обмеженими можливостями. Це громадянин, позбавлений шансу почуватися повноцінною людиною. Іноді складається враження, що суспільство забуває чи не хоче знати, що ці люди — такі ж, як ми. Зламати цей стереотип вирішили активісти громадської організації «Гармонія». Вони провели у Вінниці триденний форум з доступності, на якому можна було не лише побачити, а й навіть відчути на дотик, що середовище чи міський простір може бути безпечним і комфортним для всіх: людей на візках, матусь із дітьми у візочках, пенсіонерів та жінок на високих підборах.

У перший день форуму громадські активісти «Гармонії» влаштували школу аудитора з доступності. На заняття запросили координаторів обласного етапу всеукраїнської акції «Відповідальність починається з мене»: по одному з кожного району області. Молоді люди вивчали законодавчу базу, принципи універсального дизайну, практики ефективної співпраці влади, громади, бізнесу. На практичних заняттях вони здійснювали аудит пандусів, тротуарів, місць загального користування на предмет доступності.

«Головна мета школи аудитора з доступності полягає в тому, щоб «розворушити» райони області. У Вінниці ситуація із доступним міських простором — одна з найкращих в Україні. У нас діє «Служба перевезення людей на візках», працює центр реабілітації, до візків адаптовані міські автобуси та нові тролейбуси. У центрі міста майже нема перешкод, тут доступними можна назвати майже всі об’єкти загального користування — від «Прозорого офісу» і до торговельного центру чи кафе. А все тому, що при будівництві того чи іншого об’єкту міська влада зобов’язує власника отримати «дозвіл» від нашої організації. Місцеві приватні підприємці зацікавлені в тому, щоб їхні магазини, аптеки чи перукарні, наприклад, були зручними для всіх, бо це збільшує кількість клієнтів, а отже і прибуток, — переконує активістка ГО «Гармонія» Сюзанна Жуковська. — В області ситуація значно гірша. Тому ми зібрали координаторів з різних громадських об’єднань регіону, щоб навчити їх проводити аудит з доступності і вимагати від влади та бізнесу створення безпечного і зручного середовища для всіх, починаючи з пандуса біля будинку до автобуса з відкидною площадкою або ж підйомником».

Потім організатори влаштували День доступності, який розпочався з гімну України мовою жестів. Тут можна було побачити транспорт, доступний для людей, які пересуваються на візках, відвідати кінотеатр із тефлоперекладом, взяти участь у майстер-класах із переміщення на інвалідному візку, вивчити абетку дактилем, оволодіти шрифтом Брайля, а ще ознайомитися із кращими практиками створення доступного середовища.

«Такий форум відбувається в Україні вперше. Ми зібралися не для того, щоб говорити про проблеми, а про те, як зробити наше життя комфортнішим та безпечнішим для кожного громадянина, — пояснює голова ГО «Гармонія» Раїса Панасюк. — Інвалідність — це не проблема, це просто призма, через яку можна дивитися на наше життя. Пишаюся тим, що у Вінниці прогресивна громада, є розуміння влади та бажання втілювати новації, робити життя комфортним, доступним і безпечним. Але є ще проблеми, які варті уваги. Тому на рівні області ми плануємо запустити програму з доступності. Поки що охарактеризувати її повністю не можу, вона тільки в стадії напрацювань, але на окремі моменти вкажу. Один із них стосується перевізників. Для того, щоб отримати ліцензію на перевезення пасажирів, вони муситимуть переобладнати на доступний хоча б один автобус на маршруті. На форумі представлені малогабаритні адаптовані автобуси, користуватися якими буде зручно всім. Також презентовані різні підйомники, які дозволяють підняти людину на візку до вагона потягу або магазину з високим цоколем. Представники бізнесу, які беруть участь у заході, цікавляться новинками, бо доступні об’єкти — це не лише сучасно, по-європейськи, це необхідність, яка на часі. Що ширше вони відчинять свої двері, то більше людей туди зможе увійти».

Отже, форум, який відбувся у рамках проекту «Включення людей з інвалідністю у процеси реформ», — це лише початок великої роботи. Її розпочинають активісти ГО «Гармонії» з величезною командою однодумців, серед них представники місцевої влади, громади і міжнародних фондів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати