Перейти до основного вмісту

Що всередині дерева?

Львівська міська рада придбала томограф для виявлення аварійності зелених насаджень
05 листопада, 17:45

Працівники управління екології та природних ресурсів ЛМР тільки-но вчора отримали пристрій, а сьогодні вже випробували його, провівши обстеження 100-річного каштана на площі Ринок, неподалік ратуші. Розказують і показують, як за допомогою сенсорних давачів імпульсний томограф «Арботом» відтворює картину того, що відбувається всередині дерева – де здорова деревина, а де порожнини або деформації, що дозволяє приймати рішення щодо доцільності зрізки. Також, кажуть, апарат може спрогнозувати, в якій бік дерево впаде у разі аварійності.

«В першу чергу, будемо перевіряти дерева, які близько до вулиць, де великий потік людей, та 100-літні дерева в парках, які мають цінність для міста, – говорить керівник управління екології та природних ресурсів ЛМР Олександра Сладкова. – Зазначу, що дерев, котрим 60 років, без деструкції немає. Але це не означає, що всі підлягають видаленню. Вони можуть спокійно жити і далі. Лише  треба перевіряти, чи є динаміка виявленої деструкції».

Саме обстеження виглядає так:  на стовбур прикріплюють 8 сенсорних давачів, і пристрій вимірює швидкість проходження звуку між кожною парою сенсорів. Де щільність висока – там здорова деревина, де щільність низька – там є порожнини або гниль чи інша деструкція.

«Перевірятимемо стовбур на різних рівнях, в різних точках, щоб виключити можливі похибки, – зазначає  фахівець із моніторингу зелених насаджень управління екології та природних ресурсів ЛМР Оксана Софіянчук. – І лише коли будемо бачити цілісну картину, спеціальна комісія вирішуватиме долю дерева. Не завжди дерево з порожнинами одразу підлягає видаленню, адже є різні породи, різні сорти. Наприклад, граби з порожнинами всередині ростуть ще багато років. А є породи, для яких навіть незначна втрата щільності загрожує падінням. Тому тільки після ретельного обстеження прийматимемо рішення, чи це дерево йде на заміну, чи на лікування, чи залишаємо його в спокої і просто гарно доглядаємо».

Принагідно: на придбання імпульсного томографу «Арботом» витрачено 300 тисяч гривень, і Львів – друге місто в Україні після Києва, який також віднедавна має аналогічний апарат.

Фото «Дню» надали у Львівській міській раді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати