Страхова медицина починається ... з каси
У Сумах почала діяти лікарняна каса. Її появу зустріли по-різному. По-перше, справа це для сумчан нова, незвична. Та й, маючи гіркий досвід усіляких трастових пірамід та зникаючих невідомо куди банків, люди з обережністю тепер ставляться до подібних починань. Особливо коли їм пропонують викласти кошти зараз, а скористатися ними — в перспективі. З боку ж влади створення в обласному центрі лікарняної каси знайшло цілковиту й дієву підтримку. Заохочуючи громадян власним прикладом, серед перших до неї вступили міський голова Володимир Омельченко та голова Сумської облдержадміністрації Володимир Щербань. Всього за 10 днів своє бажання стати членами каси виявили півтори тисячі чоловік.
Пояснюючи, чим обумовлена необхідність нової форми медичного забезпечення населення, медики як аргумент наводять насамперед цифри. Як поінформувала на брифінгу в міській раді голова депутатської комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства та сім’ї Седа Аветікян, попри залучення коштів з альтернативних джерел, проблема повноцінного забезпечення хворих у стаціонарах лікарень необхідними медикаментами залишається невирішеною. Витрати на медикаменти в розрахунку на 1 ліжкодень складають сьогодні в Сумах всього 4 гривні, тоді як цих грошей потрібно принаймні у шість разів більше. Тож люди вимушені купувати ліки за власний кошт. Лікарняна каса має значно поліпшити якість медикаментозного забезпечення, гарантуючи його своїм членам у випадку їхньої госпіталізації.
З другого боку, для галузі охорони здоров’я в цілому — це ще одне з альтернативних джерел фінансування. Чим більше населення буде охоплено послугами лікарняної каси, вважає начальник обласного управління охорони здоров’я Петро Павлюк, тим більше коштів буде залишатися для лікування пацієнтів, котрі з тієї чи іншої причини не є її членами.
В області вже існує позитивний досвід діяльності лікарняних кас. Одна з перших почала діяти у селищі Недригайлів — ще 2000 року. На сьогодні каса зібрала понад 500 тисяч гривень у вигляді членських внесків, що дорівнює третині бюджетних коштів, загалом виділених району на медицину. Грошей вистачає не тільки на оплату ліків для стаціонарних хворих з числа членів каси. Є навіть можливість реалізувати додаткові програми, спрямовані на підвищення якості надання медичних послуг. Скажімо, за рахунок «надлишкових» коштів каса надає районній лікарні певну спонсорську допомогу. Нещодавно придбали таким чином мобільний ЕКГ- апарат та обладнання для ультрафіолетового опромінення крові. За цільовою програмою «Діти до року» каса надає допомогу в розмірі 80 гривень батькам кожного немовляти — незалежно від того, сплачують вони внески чи ні. Не залишилися поза увагою також інваліди та учасники Великої Вітчизняної війни.
Нині лікарняні каси працюють у 13 районах області й нараховують 25 тисяч членів. Петро Павлюк називає їх початком страхової медицини, закон про яку досі не прийнято українським парламентом. Сумська лікарняна каса на старті своєї діяльності вже набрала непоганого темпу. Близько 3 тисяч осіб вступили до неї менш ніж за місяць. Планується, що до нового року ця кількість як мінімум подвоїться, і вже з 1 січня зібрані кошти почнуть використовуватися за призначенням.