Свої люди
Разом із рятувальниками та волонтерами «День» зустрічав на вокзалі людей, що втекли до столиці від війни на сходіПотік людей із зони АТО до столиці зменшився, але робота для працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій є. Так, 16 лютого на потязі з Костянтинівки до столиці прибули 12 вимушених переселенців. Перед цим кілька днів поспіль приїздило близько 30 осіб. Здебільшого це люди старшого віку.
«ЇМ ПОГАНО, А ВОНИ СИДЯТЬ»
Хоча переселенців небагато, потяг зустрічають близько 20 рятувальників і волонтери «Червоного Хреста». Поруч із ними ті, хто чекає на родичів. Потяг прибуває вчасно. Людей виходить мало, і всі цивільні. Дівчинка вимахує букетом із кульок, якась пара цілується. Співробітники ДСНС вишукують переселенців. Декілька літніх людей повільно сходять на платформу. З собою тягнуть пакети і клітчасті сумки.
«Для нас немає значення, багато чи мало людей, — наголошує Ольга Ващук із Київської міської організації товариства «Червоний Хрест України». — Прибувають з різних міст, найбільше з Дебальцевого. Нещодавно були люди з Маріуполя і Краматорська. Наше завдання — перша психологічна та медична допомога. За наші чергування були два випадки, коли людей госпіталізували, — одного інваліда з хворобою органів дихання та людину з гнійними ранами. Після лікарні їх відправили до родичів».
Володимир Семков із рятувального загону «Червоного Хреста» зустрів п’ять потягів зі сходу. Хлопець згадує, що два тижні тому з Костянтинівки прибули 170 переселенців. «Багато людей були у важкому стані, навіть довелося викликати «швидку» для п’ятимісячної дитини з температурою під 40, — згадує Володимир. — Також у деяких людей немає документів, доводиться їх відновлювати».
За спостереженнями Володимира, більшість громадян одразу просять їсти. Часто просять сердечні препарати і жарознижувальні. «Коли приїжджали перші потяги, ми одразу підходили до людей, намагалися поговорити, — ділиться Володимир Семков. — Після бойових дій люди отримували ще одну психологічну травму в Києві. Ми оточували переселенців занадто великою опікою, через це їхній моральний стан гіршав. Відкоригували наші дії з психологами. Тепер спочатку даємо людині десять хвилин на «акліматизацію», потім пропонуємо чай, розпитуємо про самопочуття. Переселенці замкнені, бояться, що їх не приймуть. Приїжджають і сидять. Якщо до них не звернутися, вони самі ніколи не підійдуть. Їм боляче, погано, але вони сидять. Ніколи з таким не стикався».
БЛИЗЬКО ТИСЯЧІ З... 30 ТИСЯЧ
Сивий чоловік у залі очікування Центрального залізничного вокзалу радиться з дружиною. Подружжя вирішує, чи зголоситися на переїзд до будинку для людей похилого віку в Сумах. Євген із дружиною покинув Дебальцеве кілька тижнів тому, вони жили на базі для переселенців у Святогорську, але лишатися там вже немає можливості. Подружжя приїхало до Києва і вирішує, куди вирушати далі. «Є місця в селах, але ми свого часу стільки намучилися в селі, — зізнається Євген. — Я після інфаркту, дружина — гіпертонік, у селі нам «кришка». Нам треба, щоб поряд були лікар і «швидка». Шукаємо квартири хоча б у невеликому містечку. Я боюсь сільської місцевості. Там немає ні фельдшерів, ні пунктів допомоги, ні автобусів».
Сам Євген за фахом епідеміолог, до пенсії працював у санстанції. Зазначає, що в Дебальцевому кепська епідеміологічна ситуація. «Добре, що зараз зима, холод. У будь-який момент може бути спалах інфекцій, бо води немає місяць. Почнеться жара — буде «матінко рідна»! Мертві кішки та собаки валяються, і ніхто їх не прибирає. Та що там кішки — трупи людей лежать». За словами Євгена, раніше загиблих вивозили українські солдати, а зараз ніхто цього не робить. Кладовище заміноване, і до нього також не доїхати. Якщо хтось помирає, намагаються машиною вивезти тіло до Артемівська, що в 50 кілометрах від Дебальцевого. Але й це робити майже неможливо, бо дорогу постійно обстрілюють.
У будинку, де жив Євген, 12 квартир. Зараз на місці лишаються мешканці двох із них. Вікон у квартирах немає, дах знесло, місяць чоловік жив у підвалі при свічках. Коли Євген із дружиною наважилися їхати, вже чекали на автобус біля міськвиконкому, будівлю почали «поливати» з мінометів. Потім вогонь припинили на декілька годин, волонтери допомогли пенсіонерам втекти. Євген запевняє, що в Дебальцевому лишилося близько тисячі мешканців із 30 тисяч. Здебільшого літні люди та інваліди.
ЩАСЛИВИЙ ВАЛЕНТИН
Валентин Іванович Бугеров працював лісником у Дебальцевому. Виїхав з міста кілька тижнів тому. Рятувальники допомогли чоловіку облаштуватися у Вінницькій області. Тепер Валентин Іванович приїхав до Києва по справах, заразом забіг на вокзал подякувати працівникам ДСНС.
«Я родом з Житомирської області, — каже Валентин Бугеров. — Але давно жив у Дебальцевому, там у мене два будинки, 25 соток городу, 34 кущі винограду. Двісті літрів вина лишив у підвалі! Усе довелося покинути. Дав собі слово — якщо «ДНР» прийде до влади, не лишусь у місті. Та й робота «пропала». Якось прийшов на роботу, а там все під замком, керівництво втекло».
Раніше Валентин Іванович відправив до Києва дружину і 12-річну доньку. Дівчинка зламала руку, коли в столиці сходила з потяга. Зараз вона з матір’ю перебуває в Центрі соціально-психологічної допомоги в Києві. Незабаром Валентин перевезе родину до Вінниччини. «Приїхав 27 січня до Києва, звернувся до штабу допомоги на базі ДСНС. Хлопці годували й поїли мене тут, навантажили сумку в дорогу. Мріяв потрапити до Вінницької області, тому обрав такий напрямок. У Вінниці також зустріли привітно, запропонували варіанти поселення. Обрав Оратівський район, село у 15 хвилинах їзди від райцентру. Там є Інтернет і школа, телефон працює», — радіє Валентин Бугеров.
Чоловік плаче, коли згадує, як його зустріли в селі: дали хату, пригостили домашніми делікатесами. На Вінниччині Валентин планує працювати на агрофірмі. «Власник підприємства ще на відпочинку, коли повернеться, мене йому представлять. Знаю, що сподобаюсь цій людині, бо у мене чисте серце, — переконаний Валентин Бугеров. — У краватці ходити не буду, але мені не звикати махати лопатою і сокирою. Хочу працювати для своєї родини і суспільства. Хочу жити з тими людьми, бо вони для мене свої».
Зворушений переселенець написав листа з подякою працівникам ДСНС. Валентин бідкається, що такі чудові люди, як рятувальники, мають витрачати сили на жертв російської агресії, замість розбудови держави. Чоловік додає: «У ДСНС працює золотий актив України. Робота рятувальників викликає повагу».
Поки Валентин розповідає свою щасливу історію, людей в залі очікування меншає. Декілька рятувальників сіли колом навколо бабусі-переселенки. Уважно слухають історії з потрощеного міста. П’ють чай дві жінки з Луганщини. Вони повертаються з якогось богослужіння додому, кажуть: «У нас все добре. Хай так і буде у всій Україні. Але ця рана на сході, мабуть, болить кожному».
ДОВІДКА «Дня»
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) закликає мешканців Луганської та Донецької областей, які хочуть виїхати з небезпечної зони, звертатися до місцевих органів влади або координувати дії з ДСНС за телефонами: 101 або (044) 247-30-02.
Також можна телефонувати за наступними номерами:
• оперативний штаб Головного управління ДСНС у Донецькій області (місто Краматорськ):
(06264) 7-45-45;
• штаб Донецької ОДА:
(06264) 5-32-31; (0800) 504-041; (0800) 507-506; (067) 159-82-79;
• транзитний пункт зустрічі громадян у Слов’янську:
(050) 596-04-98; (06262) 7-20-75;
• транзитний пункт зустрічі громадян у Костянтинівці:
(066) 847-18-92; (063) 551-52-48;
• оперативний штаб Головного управління ДСНС у Луганській області (місто Сєвєродонецьк):
(0645)-71-43-71.
Всі телефони працюють цілодобово.