ЦЕРКВИ CВIТУ
Об'єднання РПЦ і РПЦЗ — думка незгодного єпископа
Як відомо, минулого тижня відбулося урочисте об'єднання двох церков — Російської православної церкви (РПЦ) і більшої частини РПЦ за кордоном (РПЦЗ), яку утворили російські емігранти після революції 1917 року і яка ніколи не була повністю визнана вселенським православ'ям. Сьогодні з Московською церквою об'єдналися близько 350 парафій; на думку експертів, це близько половини російських православних, розсіяних у різних країнах світу, в тому числі в Україні. Тобто об'єдналися з РПЦ далеко не всі члени РПЦЗ. У числі тих, хто не визнає об'єднання церков, знаходимо й російських православних в Україні, які складають Таврійську та Одеську єпархію (30 парафій і один жіночий монастир) на чолі з єпископом Агафангелом (Пашковським). Єпископ Агафангел (не плутати з митрополитом Агафангелом УПЦ МП!) висловився проти об'єднання церков. Він, зокрема, твердить, що «ця угода, за великим рахунком, нічого не вирішує». З тієї причини, що в процесі тривалих переговорів не було досягнуто угоди з жодного з тих важливих питань, які ось уже 80 років (з часів падіння Російської імперії) розділяють російську церкву. Не згодний єпископ Агафангел також із тим, що РПЦЗ фактично стане «придатком» Московського патріархату: «Нам це, принаймні в Україні, не підходить, бо тоді ми перетворимося на складову Української православної церкви (Московського патріархату)», з чим я категорично не згодний. Бо вважаю цілком нормальним, щоб в Україні окремо існували українська і російська церкви». Однією з причин незгоди єпископа є те, що «1927 року Московська церква погодилася перейти в підпорядкування радянської влади, а пізніше не відмовилася від екуменізму, в якому був зацікавлений Кремль (екуменізм став частиною зовнішньої політики, а також прикриттям зовнішньої розвідки СРСР. — К.Г. )». Не виконано також вимогу публічного покаяння в співпраці РПЦ з радянською владою. Тому ця церква, на думку єпископа Агафангела, не є духовним лідером нації — Московський патріархат обслуговує певні політичні сили, втручається в політичні процеси, проводить якісь фінансові махінації. (УНІАН)
У Російській православній церкві за кордоном називають безпідставними поширювані в інтернеті чутки про те, неначе в її лоні багато незадоволених переходом «під руку» Московського патріархату, і що це загрожує неминучим новим розколом. Проте, на прес-конференції в Москві секретар комісії РПЦЗ з питань переговорів із Московським патріархатом протоієрей Олександр Лебедєв заявив: «Ті відомості, які публікуються в інтернеті, вкрай перебільшені: число людей, які не залишаться в лоні Зарубіжної церкви (внаслідок її возз'єднання з Матір'ю-Церквою), дуже незначне». У той же час він визнав, що в Зарубіжній церкві є певне число тих, хто «явно не згоден з ухвалами нашого Архієрейського Собору і Архієрейського Синоду… Але ми абсолютно проти того, щоб хто-небудь відокремився від Російської православної церкви за кордоном і закликаємо всіх, щоб вони продовжували залишатися її вірними чадами». Протоієрей Лебедєв назвав безпідставними побоювання тієї незначної групи людей, які вважають, що після церковного возз'єднання станеться відчуження власності РПЦЗ і взагалі — буде постійне втручання в її внутрішні справи. (Интерфакс-Религия)
З'їзд рабинів країн СНД і Європи
16-17 травня в Одесі працював з'їзд рабинів країн СНД і Європи, в якому взяли участь близько 60 релігійних діячів з України, Ізраїлю, Швейцарії та Бельгії, в тому числі головний рабин України Азріель Хайкін. У ході з'їзду учасники обговорили шляхи вирішення проблем допомоги потребуючим дітям, зокрема, співпрацю ізраїльських державних установ із громадами діаспори та інше. Учасникам з'їзду було презентовано оновлений сайт головного рабинату України, сайт єврейських знайомств «Мазл Тов» і представлено єврейську телепрограму «613», що виходить на УТ-1. Також було презентовано проект відкриття у вересні в Одесі Єврейського фінансово-економічного університету. Йшлося й про те, що єврейська громада України готує, в співпраці з фондом Пінчука, проект допомоги незаможним дітям — як єврейським, так і дітям інших національностей. Обговорювалася також підготовка відпочинку в Одесі групи ізраїльських підлітків, потерпілих внаслідок збройного конфлікту з Палестиною.
Рабини висловили задоволення з приводу того, як міська влада та правоохоронні органи Одеси відреагували на нещодавній інцидент на єврейському цвинтарі — оперативна реакція Одеської влади викликала довіру і велику повагу в Ізраїлі та серед єврейських громад у всьому світі. На запитання кореспондентів, як учасники з'їзду оцінюють рівень антисемітизму в Україні, прес-секретар єврейської громади Одеси Берл Капулкін повідомив, що за останні роки ситуація з антисемітизмом значно погіршилася: «Свастик стало набагато більше, ніж це може собі дозволити нормальна країна. Проте, в Росії ситуація значно гірша». (RICU)
Відкриття 100 академічних шкіл
Передбачається, що найближчим часом Англіканська церква відкриє 100 державних академічних шкіл, керованих духовними особами, що є результатом прагнення Тоні Блера за час, що залишився до відставки, зміцнити шкільну реформу, з якою в країні згодні далеко не всі. Вже укладено угоду з урядовцями, які протягом подальших п'яти років здійснюватимуть прямий контроль за виконанням розширеної програми, яка обійшлася скарбниці в багато мільйонів фунтів. Ядром освітньої реформи є школи, які фінансуються державою, але передані в розпорядження церкви. Духовні викладачі твердять, що вони внесли динамізм у стиль роботи шкіл бідних районів. Проте критики, в тому числі, й деякі лейбористи в парламенті, твердять, що релігійним групам і окремим особам передано в сфері освіти дуже багато повноважень. («The Guardian»)
У Кракові буде побудовано Центр Івана Павла II
18 травня в Кракові відбулася урочиста церемонія освячення території, де буде побудовано центр Римського папи Івана Павла II за назвою «Не бійтеся!». Передбачається, що цей центр стане живим пам'ятником Папі-поляку та його дитинству. Днем церемонії освячення було вибрано день народження Папи. Поляки сподіваються, що цей Центр стане не лише домом молитви, але також місцем, де оживали б спогади про Івана Павла II. (Portal/credo.pl)
«Грінпіс» готується до Потопу
Активісти організації «Грінпіс» почали цього року будівництво «нового ковчега» на горі Арарат, де, як твердить Святе Письмо, старозавітний Ной разом із своєю родиною і зразками всіх звірів і рослин перечікував всесвітній Потоп. Саме таким чином «зелені» збираються закликати світові держави до того, щоб було прийнято заходи із запобігання «всесвітньому потопові», який станеться внаслідок безповоротних змін клімату. «Ця символічна акція покликана звернути увагу лідерів світових держав на те, що час вживати дійові заходи із запобігання загрозі клімату землі, — говориться в прес-релізі «Грінпіс». — Якщо ж зміну клімату не вдасться зупинити, людству залишиться лише одне — рятувати себе так, як це зробив герой Старого Завіту».
У реалізації проекту на горі Арарат бере участь інтернаціональна команда активістів «Грінпіс». Розміри майбутнього ковчега — десять на чотири метри, висота — близько чотирьох метрів. Для його будівництва в гори було доставлено 12 кубометрів дерев'яного брусу, з якого вже спорудили опори, ребра та кіль корабля. Будівництво ковчега планується завершити протягом двох тижнів, а його відкриття намічене на 31 травня. Згодом споруда слугуватиме схроном для туристів. На підтримку цієї акції група альпіністів здійснить сходження на вершину Арарату, висота якого становить 5 137 метрів.
У «Грінпісі» нагадують, що Міжнародна рада ООН з питань зміни клімату підтверджує можливість катастрофічних змін клімату внаслідок людської діяльності, і вимагає скоротити до 2050 року масу викидів на 80% за допомогою широкого використання альтернативних джерел енергії в усьому світі. (Мир религий)