Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

08 вересня, 00:00

Віруючі поляки й українці зустрілися

У польській католицькій святині на Ясній горі відбулася молитовна зустріч католиків-поляків і греко-католиків-українців, яку організували й очолили польський примас кардинал Йозеф Глемп і предстоятель Української греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар. На прес-конференції, присвяченій зустрічі, кардинал Гузар нагадав, що дуже важко заліковувати ті рани, які виникли на стику українського та польського народів. Тут не допомагають ні формальні суспільні акти, ні урядові заяви. Зміну в польсько-українських відносинах можуть принести лише спільні молитви. Примас польський додав: «Із боку Католицької церкви є величезне бажання зблизити наші два народи. Тим більше, що весь сучасний світ прагне сьогодні до зближення. Те саме відбувається й має відбуватися між нашими народами: триває обмін економічний, культурний, туристичний. До процесу зближення приєдналися й церкви. Кардинал Глемп застеріг також проти націоналізму. Церква не може перетворюватися на націоналістичну організацію, не здатну до співпраці й нормального зближення народів. (KAI)

Московські школярі вивчають світові релігії

Цього навчального року в московських школах викладатимуть навчальний курс «Основи світових релігій». Після багатьох дискусій і всупереч наполяганню Московської патріархії, в столиці відмовилися вивчати лише Православ’я, посилаючись на поліконфесійність москвичів. Було замовлено та видано підручник для школярів, що описує історію чотирьох світових релігій — християнства, іудаїзму, ісламу та буддизму. Суперечка про введення до шкільної програми курсу «Основи православної культури» триває вже два роки. У 2002 році Міністерство освіти дозволило включити цей курс у шкільну програму, проте під тиском Держдуми РФ курс отримав статус факультативного та поступився місцем обов’язковому релігійно-освітньому курсу. Хоч багато губернаторів у рамках регіонального компонента, на кшталт краєзнавства чи рідної мови, ввели Основи Православ’я в шкільну програму без дозволу Міністерства освіти. («Політ.ru»)

Православні священики співають у Франції

Нещодавно хор православних священиків із міста Дубно (Рівненська область) брав участь у фестивалі духовної музики у Франції, де абсолютно зачарував вимогливих французів. Усі співи їхньої програми були на вимогу публіки виконані двічі, а «Молитву за Україну» зал слухав стоячи. Після фестивалю український православний хор отримав запрошення від кількох католицьких настоятелів узяти участь у музичному супроводі служб Божих. І це всупереч тому, що Римсько-католицька церква не має офіційних відносин із «неканонічним» Київським патріархатом, до складу якого входять священики-хористи. Хор виїжджав за кордон і раніше. Так, він із великим успіхом брав участь у міжнародному фестивалі різдвяних колядок у Польщі. Виконання та репертуар хору священиків так сподобалися цінителям, що представники кількох країн запросили співаків у рясах брати участь у декількох фестивалях і духовних святах.

«Ні» евтаназії

Кілька сотень католицьких священиків Великої Британії приєдналися до протестів проти планів парламенту ухвалити закон, який частково легалізує евтаназію. Газета «Таймс» опублікувала відкритого листа до парламенту, під яким підписалися понад 750 духовних персон. Йдеться про «Білль про розумову здатність», який має набути чинності в 2007 році. Згідно з цим законом, кожна людина матиме право заздалегідь відмовитися від лікування та підтримки життя в разі важкої хвороби або коми. Британці також отримають право «призначити» будь-кого зі своїх друзів або родичів «виконавцем духівниці», який зможе відмовитися від лікування від імені хворого в разі його несвідомого стану. Протестуючі католицькі священики вважають, що білль наражає на небезпеку життя багатьох людей і практично узаконює вбивство. Вони закликали членів парламенту «пригадати про цінності людського життя» та проголосувати проти спірного закону в другому читанні. («The Times»)

Російські греко-католики заявляють про себе

Наприкінці серпня в селищі Саргатське Омської області, в греко-католицькій парафії святих Кирила та Мефодія, відбувся «Собор духовенства Російської католицької церкви візантійського обряду», тобто уніатів. На Соборі зібралися аж ніяк не українці, які мешкають у Росії і сповідують віру своїх батьків, колись переселених «у місця не такі віддалені». Парафіянські священики, ігумени, ієромонахи та віруючі, які обговорювали встановлення в Росії екзархату «Російської католицької церкви візантійського обряду» були російськими людьми. Перший Собор російських греко-католиків звернувся до Римського Папи Івана Павла II із проханням прийняти їх під свій омофор. Російська православна громадськість надто обурена цими подіями та вважає їх проявом небезпечного католицького прозелітизму, який давно непокоїть справжніх православних. Тим часом, сьогодні російські греко-католики дуже малочисленні. Вони не мають своєї ієрархії, хоча їхні общини офіційно зареєстровані та входять до складу римсько-католицьких єпархій на території Росії. («ENI»)

Недоїдання та благодійність

За даним UNICEF, третину людей, які живуть сьогодні в Польщі за межею бідності, становлять діти віком до 14 років. Минулого року польський уряд виділив на продукти для бідних дітей понад 7,5 млн. злотих і має намір наступного року збільшити цю суму уп’ятеро. Тоді як відома католицька благодійна організація «Карітас» виділила на допомогу дітям 32 млн. злотих — майже уп’ятеро більше, ніж уряд. На щойно минулій конференції, присвяченій цій проблемі, йшлося про те, що 15,4% польських дітей живуть у бідності та недоїдають. Це досить поширене явище, хоча йдеться про голод не в прямому його значенні, а про дефіцит у харчуванні дітей усіх необхідних компонентів. Тому твердження про те, що проблеми бідності в країні не існує — великий обман. Про що свідчить, зокрема, той факт, що щодня «Карітас» видає харчування 54 тисячам дітей (вартість однієї порції — 2,5 злотого). Тим часом, суми, які передають «Карітас» на ці цілі різні благодійники, постійно зменшуються. Недоїдання — це проблема країн, які не лише розвиваються; навіть у таких багатих країнах, як Швеція, існують верстви суспільства, які недоїдають постійно. І всупереч тому, що цим займаються багато організацій, у тому числі Католицька церква, проблема належить до розряду нерозв’язних. (KAI)

Сикхи вшановують Святе письмо

1 вересня в стародавньому місті Амрітсарі почалося багатоденне святкування на честь найбільшої святині сикхів (послідовників однієї з національних релігій Індії) — священної книги «Грантх Сахиб», у якій викладено основи віри сикхізму. Переказ стверджує, що 400 років тому гуру — вчитель, мудрець Аржан Дев, приніс цю книгу сикхам. На святкування в Амрітсарі (штат Пенджаб на півночі Індії) зібралося близько 4 мільйонів паломників. Центром поклоніння є Золотий храм, у якому зберігається Велика Книга, Амрітсар — священне місце для кожного сикха. Таке саме, як для християнина — Єрусалим, а для мусульманина — Мекка. Старовинне місто до свята розкішно прикрасилося; всі дороги та стежки, які ведуть до Золотого храму, вистелено новими килимами. Випустили спеціальні меморіальні монети із золота та срібла; було підготовлене все необхідне для незвичайного феєрверку та лазерної вистави. До програми свят внесено також науковий семінар, присвячений філософії книги «Грантх Сахиб». До Амрітсара прибули релігійні та політичні лідери Індії, в тому числі прем’єр-міністр країни. (ВВС)

Лютер-опера

Не так давно в лютеранських колах Словаччини виникла ідея створити оперу, присвячену великому релігійному реформатору Мартіну Лютеру (ХVI ст.). Автор музики композитор Кубека хоче засобами музики представити сучасному слухачу масштабну особистість Лютера — ченця, реформатора, пастора, вченого, людини, яка дала німцям Біблію рідною мовою, а тим самим сформувала й саму мову. Людини, яка змінила обличчя свого часу та вельми вплинула на історію не лише християнської церкви, але також на долю Європи та всього світу. Кожна дія опери присвячуватиметься одному з етапів життя Лютера. (КАІ)

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати