ЦЕРКВИ СВIТУ
Нова політика британського урядуНова політика британського уряду
Home Office — Міністерство внутрішніх справ Великої Британії щойно оприлюднило офіційний документ під назвою «Працюємо разом: кооперація між урядовими установами та релігійними громадами». Там йде мова про те, що при вирішенні багатьох суспільних проблем офіційні особи повинні обов’язково консультуватися з усіма зацікавленими релігійними групами країни; і не тільки з великими релігійними об’єднаннями, але й з релігійними меншинами, такими, як, наприклад, зороастризм, язичництво, церкви чорної більшості чи атеїсти. Згідно з документом, Англіканська церква — державна церква Великої Британії з часів короля Генріха VIII — у консультаціях із урядом привілейованого статусу не матиме
Ініціатива документу належить прем’єр-міністру країни і є крутим поворотом від тої довготривалої байдужості або навіть підозрілості, яку дотепер практикувала влада стосовно церков. У зв’язку з оприлюдненням документу прем’єр- міністр сказав: «У нашій країні переважна більшість людей сповідує якусь віру; тому ми повинні бути впевненими в тому, що наша політика враховує потреби і розвиток релігійних громад. Більше того, ці люди мають великий досвід роботи як у місцевих громадах, так і на на вищих церковних рівнях. Уряд має користатися цим досвідом при вирішенні багатьох справ. Процвітаючі релігійні громади — то важливий компонент нашого відкритого і різноманітного суспільства. Уряд може тільки виграти, ефективно співпрацюючи з ними».
Відтепер діалог з релігійними громадами стане нормальною частиною діяльності урядових структур, так само, як наприклад, діалог з бізнесовими групами чи профспілками. Уряд розуміє і ті складнощі, які можуть виникати у стосунках з віруючими, зокрема з причини різних поглядів на такі питання, як рівноправ’я у суспільстві, право на працю гомосексуалістів, громадянські шлюби, рівень податків та ін. Зважаючи на складність проблеми, документ вимагає від чиновників негайної ліквідації «релігійної безграмотності».
Хто більше винний?
Колишній архієпископ Кентерберійський (глава Англіканської церкви) лорд Кейрі нещодавно шокував не тільки мусульман, але й християн промовою-звинуваченням, спрямованою проти мусульманського світу. Виступаючи в Римі, він звернув увагу на те, що навіть помірковані — «мирні» — мусульмани утримуються від рішучого публічного засудження терористів, і закликав ісламських теологів більш критично підходити до тлумачення Корану. «Світ потребує прямих звинувачень тих теологів, які твердять, що самовбивці-підривники є мучениками і що вони отримають після смерті відповідну нагороду від Аллаха». Лорд вказав і на те, що сьогодні «на ближньому Сході та в Північній Африці ми бачимо тільки авторитарні диктаторські режими, багато з яких прийшли до влади за допомогою зброї і існують виключно завдяки тій самій зброї». Лорд Кейрі дозволив собі ще сказати, хоча це і не має прямого торкання до проблеми тероризму, що за останні кілька сот років в мусульманських країнах не було зроблено жодного великого цивілізаційного винаходу.
Втім, колишній архієпископ Кентерберійський не тільки критикував. На його думку, можливість співіснування ісламу і демократії доведена прикладом Туреччини; до того ж, «мусульманський світ не позбавлений талановитих блискучих людей».
Виголошення цієї промови припало на той час, коли чинний глава Англіканської церкви Роуен Вільямс провадив у Нью Йорку спільний семінар ісламських і християнських теологів; промова його попередника аж ніяк не сприяла успіху семінару. Деякі ісламські діячі вже зробили заяви з приводу звинувачень лорда Кейрі. Один із них підрахував загальну кількість людей, загиблих у війнах, які протягом тільки останніх двох століть вели християни. Вийшло, що, у порівнянні з цими війнами, ісламський тероризм — дитячі іграшки.
Бронежилет для Римського Папи
Міжнародний тероризм створив проблему безпеки також для Святого Престолу. Останнім часом на адресу Ватикану й особисто Івана Павла II прийшло кілька погроз, підписаних представниками екстремістських ісламських організацій. Нещодавно стало відомо, що експерти ЦРУ порекомендували поліції міста-держави Ватикан (традиційна швейцарська гвардія) та спецслужбам Італії, які відповідають (згідно з Латеранськими угодами 1929 року) за особисту безпеку понтифіка, ужити додаткових заходів обережності.
Зокрема, як стверджують джерела у Ватикані, американські експерти порадили Івану Павлу II, який два рази на тиждень обов’язково з’являється перед великим скупченням народу (під час недільної проповіді з вікна свого робочого кабінету та під час колективної аудієнції кожної середи), користатися бронежилетом. Особливо для участі у багатолюдних пасхальних церемоніях, що наближаються. Між тим відомо, що під час свого візиту до Святої Землі Іван Павло II відмовився скористатися бронежилетом, який запропонували ізраїльські спецслужби.
Попри всі ці застереження та слабке здоров’я, 83-літній папа Іван Павло II, за повідомлення прес-служби Святого Престолу, братиме активну участь у всіх пасхальних урочистостях. Зокрема, йдеться про обряд обмивання ніг 12-ом єпископам, який відбувається у страсний четвер, а також про хресний хід у Колізеї на страсну п’ятницю. У неділю 11 квітня Папа відслужить урочисту месу на площі перед собором Святого Петра у Ватикані.
Залишаємося за залізною завісою?
У зв’язку з вступом до НАТО прибалтійських країн, німецька газета «Sueddeutsche Zeitung» (01.04.04) вказує на цікаву деталь: новий східний кордон НАТО і ЄС пройде в основному вздовж старого культурного рубежа, який століттями відокремлював Захід із його католицтвом, Реформацією та Просвітництвом від православного регіону. Регіону, де ніколи не було навіть натяку на розподіл влади між різними рівнями або хоч якихось елементів громадянського суспільства.
Іронія історії, на думку газети, полягає в тому, що в XXI столітті Європу знову поділить кордон Великої схизми XI століття. (Йдеться про 1054 рік, коли єдине християнство розкололося на ворожі Західну і Східні церкви.). Адже Росія, керована Путіним, розвивається цілком у традиціях імперіалізму та цезарепапизму (повного підпорядкування церкви світській владі, яке практикувалося у древній Візантії), все більше віддаляється від фундаментальних цінностей Заходу, таких, як права людини, самовизначення, демократія.
Німецька газета спеціально зупиняється на проблемі польсько-українського кордону, який сьогодні значно змістився на захід і відрізав українських католиків (східного і західного обряду) від Західного світу. Між тим, на Львівщині, як і в Польщі, Угорщині, Словаччині, вже формується громадянське суспільство з його розмаїттям преси, суспільною активністю і навіть з альтернативними культурами. Тоді як у східній — православній — частині України, так само, як і в Росії, про все це, на думку газети, немає і мови.
Сьогодні, відзначає «Sueddeutsche Zeitung», підтверджується вірність популярної тези про те, що ментальність православного суспільства виключає виникнення демократичних структур. Єдиним винятком є Греція; на менталітет країни вплинуло, скоріше за все, усвідомлення того історичного факту, що саме тут, в Афінах, зародилася антична демократія.
Нові члени НАТО та ЄС, все ще налякані страшним недавнім минулим, будуть, здається, більшими «натовцями», ніж будь-хто. Зокрема, вони очікують від НАТО послідовної політики підтримки України, яка сьогодні опинилася — не в останню чергу через намагання її керівництва копіювати недемократичні методи Кремля — на політичному узбіччі. Між тим, на думку газети, без стабілізації України неможливо запобігти відродженню російської імперії, яка — за визначенням — не може бути демократичною.