ЦЕРКВИ СВIТУ
Фінські релігійні лідери посилюють коопераціюФінські релігійні лідери посилюють кооперацію
Християнські, іудейські та ісламські лідери Фінляндії вирішили створити постійним форум з метою підтримання міжрелігійних стосунків на місцевому рівні. Адже «взаємодія між окремими релігіями дуже важлива для суспільства, яке намагається бути відкритим і культурно різноманітним», (Helsinki (ENI).
Свідки Ієгови знову в суді
У Московському Головінському суді відновився процес над представниками церкви Свідків Ієгови. Очевидною метою судового засідання є заборона вільно сповідувати свою віру прихильникам цього релігійного напрямку. Черговим судовим засіданням передувало вивчення експертами літератури Свідків Ієгови, яке за рішенням суду розпочалося ще в травні 2003 року. Це був четвертий експертний аналіз від початку судового процесу 1998 року. Варто відзначити, що вчені експерти не знаходять у вченні та текстах Свідків Ієгови яких-небудь шкідливих для психіки віруючих елементів. Позивач, однак, наполягає на забороні церкви.
Тим часом московська влада категорично відмовляє (ще до вироку суду) надати Свідкам Ієгови будь-яке приміщення для богослужінь. Їм не дозволили ні викупити своє старе приміщення, ні отримати земельну ділянку для побудови іншого. Усі намагання орендувати приміщення (а таких намагань останнім часом було 30) наштовхуються на обструкцію — під тиском влади менеджери відмовляють здавати будівлі єговістам навіть на гарних умовах. В Росії сьогодні зареєстровано 133 тисячі Cвідків Ієгови (до речі, в Україні їх приблизно стільки ж), («Stetson»)
Примирення через кіно
Спроби діалогу між мусульманами та християнами, присвяченого побудові кращого світу, знайшли своє продовження в галузі кінематографу. Про це красномовно свідчить друга міжрелігійна премія SIGNIS, церемонія вручення якої відбулась 10 лютого в національному театрі у Тегерані. Премію встановлено спільно всесвітньою католицькою асоціацією засобів масової інформації (SIGNIS) та організаційним комітетом міжнародного фестивалю «Fajr Film Festival». Нею нагороджуються твори, автори яких намагаються підкреслити спільні для мусульман і християн моральні та духовні вартості. Цього разу нагороду отримала кінокомедія «Хитрун» режисера Камаля Табрізі, герої якої належать до різних релігійних світів але, зрештою, починають добре розуміти один одного. До журі входили як християни, так і мусульмани, (SIGNIS).
Храм просвітлення Будди внесено до списку скарбів світової спадщини ЮНЕСКО
Віруючі 25 країн зібралися у святому для всіх буддистів місці — в Бодх Гаї (Індія), де, за переказами, царевич Гімалайського царства Гаутама Сідхартха став просвітленим, тобто «Буддою». Це трапилося 2500 років тому в той момент, коли він сидів, заглиблений у роздуми, під деревом. Там сьогодні стоїть величний храм Махабодхі, споруджений в V— VI століттях. Саме цей храм, одне із ранніх святилищ буддистів, був занесений ЮНЕСКО до списку скарбів людства. Цю подію відзначали співанням мантр, запалюванням незчисленних ліхтариків, барабанним боєм; буддійські монахи в червоних та оранжевих шатах читали сакральні тексти. Один із присутніх членів уряду сказав, що «люди Індії хотіли б, аби гармонію і мир буддизму відчув увесь світ. І тому ми присвячуємо цей храм світу».
Не обійшлося без неприємностей — п’ять ченців демонстративно покинули свято, протестуючи проти неповаги до них. А ображені вони були тим, що під час урочистої церемонії ченці сиділи на підлозі, тоді як поважним гостям (у тому числі членам уряду Індії) були надані розкішні крісла. На думку ченців це було повним порушенням буддійської традиції — надавати найкращі й найпочесніші місця ченцям. Сьогодні список скарбів людства ЮНЕСКО включає 754 об’єкти в 120 країнах, (ABDUL QADIR Associated Press).
Сем Коубае — Генеральний секретар Всесвітньої ради церков (ВРЦ)
Уперше в історії цієї організації її очолюватиме африканець — методист із Кенії Сем Коубае. Офіційна церемонія відбулася минулого тижня в Женеві, у штаб-квартирі ВРЦ. Її супроводжували кенійські пісні та звуки барабанів. Вступаючи в посаду, новий секретар сказав: «Служіння церквам та стремління до екуменізму стануть метою мого життя і праці». На церемонії були присутні два його попередники — Конрад Райзер з Німеччини і Еміліо Кастро з Уругваю. (Всесвітня рада церков — керівний орган світового церковного екуменічного руху, в якому беруть участь представники протестантських, православних та монофізитських (у тому числі Вірменської) церков. Мета організації — зближення церков різних християнських конфесій, соціальна співпраця, взаєморозуміння, (ENI-Geneva)
Обличчя церкви змінюється
Цьогорічний статистичний звіт Католицької церкви свідчить про постійне зростання католицизму у світі. За час понтифікату папи Івана Павла II, тобто за останні 25 років, церква зросла на 40% — з 750 мільйонів в 1978 році до 1,07 мільярда віруючих. Цифри свідчать також про те, що центр ваги церкви переміщається з Європи у Третій світ. «Було б добре, — говорить Глава Польського домініканського ордену, — якби відповідно змінювалися також пріоритети. Бо до сьогодні універсальний вимір нашої церкви багатьма розуміється все ще досить вузько (як європейський), (Warsaw (ENI).
Що важливіше?
Глава Української греко-католицької церкви (УГКЦ) кардинал Любомир Гузар прокоментував підсумки візиту кардинала Вальтера Каспера в Москву і проблему надання Ватиканом статусу патріархату Греко-католицькій церкві. Кардинал Гузар сказав: «Я не сумніваюся, що Іоанн Павло II хотів би проголосити патріархат, але він також хоче продовжувати діалог із православними... Ватикан повинний, однак, визначитися, чи обіцяє діалог з РПЦ так багато, що за для цього потрібно відкласти в задню шухляду бажання греко-католиків... Буде дуже важко пояснити нашим віруючім затримку справи з наданням патріархату. У людей може з’явитися відчуття, що їх зрадили».
Помер Сергій Аверинцев
21 першого лютого, на 67 році життя помер видатний російський вчений Сергій Сергійович Аверинцев. Останні роки свого життя він перебував у Відні, де був професором славістики Віденського університету. У травні 2003 року вчений переніс важккий інфаркт, після якого протягом майже десяти місяців знаходився в комі. 24 лютого у Свято-Миколаївському кафедральному соборі Відня відбулася панахида, яку відслужив єпископ Віденський і Австрійський Іларіон (РПЦ). Звернувшись до присутніх на панахиді, Владика Іларіон поділився своїми спогадами про покійного: «Багато хто з нас пам’ятає той час, коли бути християнином означало ризикувати своїм становищем, кар’єрою, а іноді й самим життям. У ті роки мало хто насмілювався говорити про віру і Церкву мовою, доступною інтелігенції. Одним з таких нечисленних людей був Сергій Сергійович Аверинцев. Його книги були мостом між гнаною Церквою і тими людьми, які знаходилися поза Церквою, але жадали почути живе слово про Бога. В ті важкі роки він говорив про Нього досить ясно для того, щоб тисячі людей через його книги приходили до Христа… Аверинцев був людиною надзвичайної ерудиції й енциклопедичних знань, в однаковій мірі знайомою із античною та сучасною філософією і літературою, німецьким ідеалізмом та російською релігійно-філософською думкою. Але не в цій надзвичайній ерудиції полягала сутність його людського і християнського подвигу, а в тім, що, зібравши всі інтелектуальні багатства Сходу і Заходу, він поклав їх до ніг Христа». До речі, остання книга Сергія Аверинцева «Многоценная жемчужина» (переклади текстів Святих отців) вийшла у світ у Києві, (ОСВЦ РПЦ).