У непростих житлових умовах
У Чернігові мешканці постраждалого від вибуху будинку понад два роки намагаються привернути увагу влади до своїх проблемПонад два роки мешканці будинку №36 по вулиці 50 років ВЛКСМ, що в Чернігові, живуть мов на пороховій бочці. Після вибуху побутового газу 26 березня 2012 року на першому поверсі другого під’їзду 79 чернігівців залишилися без даху над головою. Тоді загинуло двоє людей, а ще четверо мешканців будинку отримали травми та опіки, було пошкоджено два під’їзди. Пізніше спеціальна комісія міської ради визнала їх непридатними для проживання. Тоді ж спеціалісти підрахували й компенсацію мешканцям зруйнованого будинку — вона становила майже 8 мільйонів гривень. У міському бюджеті таких грошей не знайшли, а відтак звернулися по допомогу до Мінфіну. На придбання вторинного житла постраждалі отримали гроші готівкою. Тривалий час люди зберігали речі в гаражах своїх знайомих, півроку від мародерів зруйновані квартири стерегла міліція.
Зі скандалами та протестами люди отримали обіцяне житло. А мешканцям, які залишися проживати у непошкоджених під’їздах, одразу після трагедії міські чиновники пообіцяли розібрати зруйновані під’їзди, але, вочевидь, оцінивши всю складність ситуації, побоялися братися до роботи. Відтак, віз і нині там. Нині будівля є аварійно небезпечною, оскільки там поздувалися стеля і стіни. Мешканці скаржаться на те, що міська влада навіть не спромоглася поставити нормальної огорожі.
«Діти постійно лазять по поверхах будинку, падають, ламають руки й ноги, — скаржиться місцева мешканка Тетяна Будник. — У зруйнованих квартирах фактично притон для люмпенів. Доходить до такого, що з верхніх поверхів у людей летять порожні пляшки з-під алкоголю».
Місцеві жителі бідкаються, що не придатну для проживання частину будинку перетворили у громадський туалет і смітник. А ще тут постійно знаходять використані шприци. В один голос усі нарікають на мародерів, які позрізали нечисленні грати і здали їх на металобрухт. Також люди скаржаться на те, що часто залишаються без світла та мають постійні проблеми з каналізацією. «На верхніх поверхах протікає дах, уже повністю прогнив ріг будинку, — каже Оксана Носеновець, яка мешкає в третьому (крайньому) під’їзді. — Стіну нам влада утеплила, щоправда, це ніяк не допомагає — у квартирі холодно», — продовжує жінка.
Люди об’єдналися в ініціативну групу, написали чимало скарг та прохань про допомогу, але всюди вони отримували лише відписки. «Після висновків комісії нам поставили якісь маяки, сказали, що це для того, щоб будинок не завалився, — розповідають люди. — Хай би вже відрізали ці два під’їзди й дали нам спокійно жити».
Попри плани та запевнення колишнього заступника Чернігівського міського голови з питань ЖКГ Миколи Сеньковича звести на місці руїн новий будинок ситуація досі не зрушила з місця.
Заступник чернігівського міського голови Віктор Бережний переконує, що це питання потрібно розглядати з технічної точки зору. «Для того, щоб там щось побудувати, будинок потрібно розібрати, — каже він. — Це коштує немалих грошей. Перш за все, потрібно знайти будівельну компанію, яка має відповідні ліцензії та досвід роботи».
За словами чиновника, влада обласного центру всі ці роки шукала інвестора. І таки знайшла. «Для того, щоб зацікавити забудовника, йому запропонували освоїти земельну ділянку, — розповідає Віктор Бережний. — Але земля виявилася спірною, тому інвестор відмовився від подальшої співпраці».
Заступник міського голови переконує: мешканців будинку напризволяще не кинуть. За словами чиновника, міською владою Чернігова були виділені кошти будівельній компанії «УкрСіверБуд», працівники якої поставили на вікнах та дверях залізні грати, стіни утеплили пінопластом, а будинок обгородили парканом. На жаль, нині все, крім пінопласту, розікрали.
Варіант із відселенням мешканців будинку, який влаштовує людей, міська рада не розглядає. «Бюджет міста працює тільки по захищених статтях, — пояснює Віктор Бережний. — У нас немає додаткових грошей, адже суми там немалі. Орієнтовна вартість знесення зруйнованої частини будинку та утилізації залізобетону складає близько трьох мільйонів гривень, і це за цінами минулого року».
За словами заступника міського голови, єдиний вихід — це пошук інвестора для демонтажу будинку та забудови майданчика. А поки можновладці шукають забудовника, обурені люди готують похід до їх кабінетів.