Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Відповідальний за «мозок» ракети»

Про випускника Хмельницького національного університету, який допоміг вивести на орбіту космічний корабель Ілона Маска
05 червня, 10:05

30 травня, о 23:22 за київським часом Ілон Маск і його компанія SpaceX запустили корабель Crew Dragon, який мав на меті доправити на Міжнародну космічну станцію двох астронавтів — Боба Бенкена і Дага Герлі. Цей був перший в історії пілотований політ у космос, який здійснила приватна компанія. За подією свідкували не лише у США, але й по всьому світі, зокрема в Україні. Міцно тримали кулаки, щоб все вдалося, викладачі факультету програмування та комп’ютерних і телекомунаційних систем Хмельницького національного університету. Адже серед програмістів, які відповідають за розробку програмного забезпечення для ракет і наземної інфраструктури в компанії SpaceX, був їхній випускник Олексій Пахунов. Родом він із Житомира, але у період з 1995 року по 2000-ий вивчав комп’ютерну інженерію у Хмельницькому виші.

«СВІЙ АНАЛОГ GOOGLE СТВОРИВ ЩЕ В УНІВЕРСИТЕТІ»

«Якщо можна так сказати, Олексій «оживляє» залізо. Він відповідальний за «мозок» ракети, бо разом із командою створюють її програмне забезпечення. Разом вони роблять так, щоб усе, що вилітає в космос, «уміло» точно вийти на задану орбіту, точно зістикуватись і точно приземлитись у заданих координатах», — пояснює доцент кафедри комп’ютерних систем та мереж ХНУ Володимир ДЖУЛІЙ. Він, до слова, був керівником дипломної роботи Олексія Пахунова і нині не приховує гордості за свого колишнього студента. Розповідає, що під час навчання він цікавився інформаційно-пошуковими системами у реальному часі і дипломну роботу про це писав.

«Свій аналог Google Олексій створив ще в університеті. Коли він після закінчення вишу почав працювати у цій компанії, — спочатку в Румунії, а потім в Данії, — я не здивувався. Та водночас знав, що на цьому він не зупиниться, бо поряд з комп’ютерною інженерією захоплювався астрономією, — продовжує Володимир Джулій. — Я свого часу працював на «Южмаші» (Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова. — Авт.), що спеціалізується на виготовлені ракетно-космічної техніки, то ми подекуди спілкувалися про перспективи вітчизняної космонавтики. Але шкода, що його мрія реалізувалася не в Україні. Дуже багато наших випускників працевлаштовані за кордоном і роблять собі там кар’єру. Це добре, що вони знайшли себе і отримують гідну зарплату, але прикро, що їхні знання не знадобилися власній країні — це для мене залишається болючим питанням».

«РОЗВ’ЯЗУВАВ ЗАДАЧІ НА ХОДУ»

Приклад Олексія Пахунова (як і інших випусників ХНУ) доводить, що з українською освітою цілком реально працевлаштуватися у провідних ІТ компаніях світу, відзначає декан факультету програмування та комп’ютерних і телекомунікаційних систем ХНУ Олег САВЕНКО. Він зізнається, що коли дізнався про те, що Олексій Пахунов працює у компанії Ілона Маска, то був приємно вражений. Почув про це два роки тому. Тоді лідер групи «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук (а нині політик) під час своєї поїздки у США відвідав компанію SpaceX. А екскурсію йому проводив український програміст Олексій Пахунов, який на той час працював над Falcon9.

ФОТО РЕЙТЕР

«Мені, як викладачу, приємно чути про успіхи своїх студентів. А ще більше, що вони пам’ятають про рідну Альма-матер. Розповідаючи про себе, Олексій часто згадує про Хмельницький технологічний університет «Поділля» (тепер Хмельницький національний університет). Освіту він здобув за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі». Ця спеціальність відкрита з 1988 року, Олексій навчався у період з 1995 по 2000 рік, — розповідає Олег Савенко. — Не скажу, що він був активним студентом чи займався студентським врядуванням. Ні! Його цікавило програмування, він його вчив і практикував.

Я пригадую, як весною 1997 року викладав у нього логічне програмування, ця дисципліна дуже складно дається, а Олексій розв’язував задачі на ходу. Крім того, інший викладач, який вів системне програмування, також відзначав, що це сильний студент — проблем із сесіями не мав... У нас багато талановитих дітей. Зараз комп’ютерну інженерію опановує 350 студентів, років п’ятнадцять ця спеціальність користується неабияким попитом. А випускники наші по всьому світі, що засвідчує і високий рівень знань, і відповідність навчальних програм потребам ринку».

«Я НЕ ПИШУ ВСЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, ЯКЕ ВІДПОВІДАЄ ЗА ПОЛІТ CREW DRAGON, ЦИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ КІЛЬКА СОТЕНЬ ЛЮДЕЙ»

Про програмування, астрономію, космонавтику та окремі деталі своєї роботи Олексій Пахунов веде блог. Однак поспілкуватися із ним напряму не вийшло в інтерв’ю газеті «День» він відмовив, посилаючись на те, що не може багато розповідати про роботу у SpaceX через корпоративні правила, а всю дозволену інформацію можна знайти на його сторінці. Власне, звідти випливає, що над програмним забезпеченням ракет компанії SpaceX Олексій Пахунов працює останні сім років. Із Маском він спілкувався особисто лише двічі. Перший раз на корпоративі, вдруге — під час форс-мажорних обставин, коли треба було терміново приймати важливе рішення. Щодо самого запуску пілотованого Crew Dragon до Міжнародної космічної станції, що відбувся 30 травня, він написав, що звісно успішний запуск заслужено викликав підвищену увагу з боку як засобів масової інформації, так і простих смертних. Та звістка про те, що в SpaceX працює українець, спровокувала ажіотаж у Facebook і хвилю чуток, які треба прокоментувати...

«Відверто кажучи, я не думав, що мені доведеться уточнювати окремі моменти, але бачу, що потрібно. Так-от, я не пишу все програмне забезпечення, яке відповідає за політ Crew Dragon, оскільки цим займається кілька сотень людей протягом багатьох років. Найсмішніше те, що до розробки програмного забезпечення Dragon я не мав жодного стосунку. Раніше я писав софт для Falcon9 i Falcon Heavy, а тепер — для Starship. Відповідно, оскільки софт для всіх чотирьох збирається з однієї кодової бази, то частина мого коду використовувалася при польоті Dragon.

Далі — моя посада називається «Sr. Software Engineer «, тобто «розробник звичайний, але досвідчений». Вона не передбачає керівництво людьми. Для цього є менеджери та керівники груп... Дійсно, у 2015 році я відповідав за першу вдалу посадку першого ступеня Falcon 9 і запуск Falcon Heavy... У SpaceX активно використовується поняття «Responsible Engineer», тобто «відповідальний інженер», він координує взаємодію різних груп в тій чи іншій галузі... Завдання відповідального інженера полягає не в тому, щоб зробити всю роботу самому, а в тому, щоб вся робота була зроблена тими, хто повинен її зробити. Без такого відповідального інженера легко забути яку-небудь важливу, але малопомітну деталь.

На кожен запуск призначається відповідальний інженер від кожної групи, що забезпечує запуск. Безпосередньо я був інженером, який відповідав за запуск F9-21 (перша успішна посадка), FH-1 (перший запуск Falcon Heavy) і кількох інших запусків від групи Flight Software. Крім іншого, я відповідав за те, щоб польотний софт, завантажений на ракету, включав в себе всі заплановані зміни і пройшов всі необхідні тести. Більшість людей, яких ви бачите в центрі управління польотом, — це відповідальні інженери, призначені від різних груп».

До слова, пілотований Falcon 9 з капсулою Crew Dragon, який доставив двох астронавтів на Міжнародну космічну станцію, став першим американським кораблем, запущеним США з 2011 року. Після того була призупинена програма польотів багаторазових шатлів. Відтоді астронавти NASA доставлялися на Міжнародну космічну станцію виключно російськими кораблями «Союз». Тепер історія повернулася у інший бік.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати