Перейти до основного вмісту

Вся правда про УПА — в Донецьку

22 лютого, 00:00

«Українська повстанська армія: історія незкорених» — так називається масштабна виставка, що відкрилася в Донецьку за підтримки та участі Служби Безпеки України. Експозиція являє собою 22 тематичних стенди, що складаються з фотографій, вирізок газет, документів і листів воїнів УПА, що, на думку організаторів виставки, є найкращою ілюстрацією діяльності повстанців.

Організацію експозиції в Донецькій області підтримали Донецька облдержадміністрація, Центр досліджень визвольного руху, Суспільна ініціатива Донеччини з поновлення історичної пам’яті і Світовий Ювілейний комітет до 100 річчя з дня народження Романа Шухевича і 65-ї річниці створення УПА.

Головною метою організаторів акції є прагнення донести інформацію про діяльність УПА донеччанам, які дуже мало обізнані про цей рух: «Краще кілька разів побачити, ніж один раз почути, — вважає радник голови СБУ Віктор В’ятрович. — По суті, ми можемо говорити, що виставка є своєрідним пересувним музеєм історії УПА. Ми сподіваємося, що людина, яка огляне цю виставку, ознайомиться з усіма її стендами, зможе сама зробити висновки, чим саме була УПА, за що вона боролася, і в кінці кінців, якої слави заслуговують бійці цієї армії, зображені на фотографіях», — зазначає він. При цьому, за словами В. В’ятровича, ніхто не планує проводити в Донбасі пропаганду ОУН-УПА і переконувати донеччан, насильно примушуючи їх «полюбити» цей рух.

За словами ж історика Віктора Рога, ця виставка руйнує багато стереотипів про діяльність УПА. Зокрема, розвінчується міф про те, що ОУН-УПА діяли виключно на території Галичини — за даними істориків, вони були досить широко представлені на Сумщині, Полтавщині, і навіть на Донеччині. Другий міф: УПА раніше була кимсь осуджена й нині потребує реабілітації. За словами В. Рога, це також неправда, як і те, що УПА осуджена на міжнародному рівні Нюрнберзьким трибуналом: «Це також не витримує абсолютно ніякої критики, і є стереотипом. Більш того, Світова організація ветеранів війни, в яку входить братство ОУН-УПА офіційно, де-факто визнало їхню боротьбу», — зазначає він. Нарешті, третій міф виріс із теорії про те, що ОУН і УПА не визнані сьогодні ніким, хоч на науковому рівні боротьба ОУН-УПА вже визнана — про це, зокрема, зазначається у висновках урядової комісії істориків, яка кілька років досліджувала документи, матеріали, що стосуються діяльності ОУН- УПА, і прийшла до висновку, що їхня боротьба була направлена виключно на досягнення незалежності України.

«Дізнайтеся правду, і вона зробить вас вільною, — закликає донеччан історик. — Я вважаю, що до цієї правди повинні приєднатися жителі всіх регіонів України і за її межами. Я вважаю, що наша робота є благородною», — зазначив він, заявивши, що подібна робота по роз’ясненню діяльності УПА сьогодні вже проводиться в Прибалтиці, Англії, Канаді, США, Білорусі. За словами організаторів виставки, багато хто з її відвідувачів просто вражені тим, що вони дізнаються, побачивши представлені документи і фотографії.

При цьому, як підкреслив Віктор Ріг, місія організаторів не є тільки лише просвітницькою — вони збираються зібрати, вивчити й опублікувати документи з історії національно-визвольних рухів в регіонах, і, зокрема, в Донбасі, де також діяв досить могутній повстанський рух. На думку істориків, Донецьк сьогодні є одним із «вузлових міст України», а тому донеччани повинні ознайомитися з цією маловідомою для всіх українців сторіночкою української історії, адже, хоч що б там казали, вона стосується і їх також.

Однак як продемонстрував хід прес-конференції, що передує виставці, навряд чи Донбас віднесеться повністю лояльно до цієї події. Прес-конференція перетворилася в справжню баталію, в ході якої донецькі історики доводили «свою» правду, стверджуючи, що дослідники проблематики УПА сьогодні багато в чому «підміняють історію». Свій погляд на цю проблему «Дню» висловив донецький історик, журналіст видання «Донецький кряж» Олексій Іванов:

— Все-таки в історії ОУН-УПА дуже багато темних сторінок, і незважаючи ні на що, там були і вбивства, і кров. І зараз, коли хтось намагається їх виправдати, це викликає в багатьох неприйняття. Була НКВС — їх не треба виправдовувати, але не треба і виправдовувати ОУН-УПА. Якщо ми будуємо сьогодні громадянське суспільство, то ідеологія, яку сповідала УПА, — донцовський націоналізм, — нам варто забути. Є багато людей у Донецькій області, які ніколи це не приймуть. Потрібно притушити цю тему, шукати те, що може об’єднати українців, а його, я вважаю, сьогодні вдосталь.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати