Якомога менше партій — хороших і різних
В Україні створюються дедалі нові й нові об’єднання та партії, і людям неможливо зрозуміти їхні програми і чим вони відрізняються одна від одної. А навіщо Україні стільки партій? Думаю, досить на порядок менше. Зі ЗМІ відомо, що утримання кожної партії коштує 1-1,5 млн. долара за рік. Значить, 100 партій коштують народові України 100-150 млн. доларiв за рік. І неважливо, в кого ці гроші — чи членські внески у членів партії, чи в капіталу. Адже і капітал бере гроші в народу.
Треба, щоб партії в основному і фінансували передвиборні кампанії, а не перекладали ці витрати на народ, через бюджет. Сьогодні лунають пропозиції, щоб 150 депутатів обиралися за партійними списками (хоч, на мій погляд, це недемократично, бо депутат ні перед ким не звітує), а 150 депутатів — за мажоритарною системою. На мій погляд, треба передбачити, щоб як за списками, так і по мажоритарних округах обирали не менше ніж 40% жінок. Це демократичніше, і це рух у Європу.
Як обмежити кількість партій? Для реєстрації партії мають збиратися підписи виборців по 100-150 тисяч у регіоні і не менше як у 17 регіонах України, щоб загальна кількість підписів була не меншою за два мільйони. Один виборець має право ставити свій підпис тільки для реєстрації однієї партії. Таким чином, навіть теоретично буде неможливою реєстрація більше як 18 партій. Практично їх буде менше, що дозволить виборцям краще розібратися з партіями, їхніми програмами, з їхнім керівництвом. Крім цього, кожна партія під час реєстрації повинна сплатити 2 мільйони гривень, ці гроші можна буде перерахувати у передвиборний фонд. Це також обмежувач для реєстрації карликових партій. Якщо партія має популярність у народі, то народ дасть по 1 гривні на її реєстрацію. А якщо партію підтримає капітал і дасть для її реєстрації 2 мільйони гривень, звільнивши членів партії від сплати грошей, то це справа капіталу.
Гадаю, так буде демократичніше, і буде реальним рух України в Європу.